Dna dieta – vzorový jídelníček, recepty a příznaky

Zelené smoothie

Dna je onemocnění metabolického původu, které postihuje klouby. Organismus nezvládá odbourávat kyselinu močovou, jejíž krystalky se pak ukládají v tkáních a způsobují bolestivé otoky kloubů. Jedním z prostředků léčby je dodržování dietních opatření – dna dieta.

Co je to dna?

Dna neboli pakostnice je chronické onemocnění, při kterém je nedostatečně odbourávána kyselina močová. V případě zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi dochází k tvorbě drobných krystalků. Ty se zabodávají do okolní tkáně (zejména do kloubů) a vyvolají zánět s neuvěřitelnou bolestí. Dna příznaky mohou postihovat i jiné části těla než klouby, ohrožené jsou například také ledviny. V současnosti dna postihuje přibližně 1 % celkové populace.

S onemocněním dna úzce souvisí pojem puriny. V zásadě se jedná o základní stavební kameny buněk všech organismů, které běžně člověk přijímá v potravě. Pokud člověk trpí dnou, metabolismus puriny nedokáže správně odbourávat a v těle zůstává nadbytek kyseliny močové. Proto se dieta při dně nazývá také nízkopurinová dieta – dna jídelníček upřednostňuje potraviny, ve kterých se puriny vyskytují pouze v malém množství.

Charakteristika nemoci dna

Hyperurikémie neboli zvýšená hladina kyseliny močové znamená, že se v krvi vyskytuje v množství větším, než 7 mg na decilitr krve. U žen je bezpečná hladiny kyseliny močové dokonce ještě nižší – 5,7 mg na decilitr krve. Dna je také známá jako nemoc králů. Touto nemocí v minulosti trpěla především šlechta, která si dopřávala příliš mnoho masitých a tučných pokrmů s nadmírou alkoholických nápojů. Už tady je vidět, že s nemocí nejvíce pomůže dna dieta jídelníček.

V současné době může dna postihnout prakticky kohokoliv. Nejčastěji se vyskytuje u mužů (až 90 %) ve středních letech, obzvlášť mají-li k tomu genetické sklony. Ohrožené jsou také ženy po menopauze a lidé s onemocněním ledvin. Onemocnění dnou je velmi často doprovázené obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Někdy je tedy nutné kombinovat recepty na dnu s dalšími omezeními, jako je např. jaterní dieta, která je užitečná také jako prevence.

Dna příznaky

Odhalení nemoci je někdy obzvlášť složité. Zpočátku se nijak zvláštně neprojevuje, mezi první dna příznaky patří občasné mírné bolesti a otoky kloubů. Bolest postupně sílí a v kloubech se nenápadně vytváří zánět. Nejčastěji dna příznaky postihují palec u nohy, klouby ruky, kolena či kotníky. Kloub je červený, horký a extrémně citlivý na dotek. Kůže nad postiženým kloubem je tak vypnutá, že se až leskne – lékaři tomu říkají zrcátkový fenomén.

Soubor těchto příznaků, zvaný akutní dnavý záchvat, se projevuje velmi prudkou bolestí nejčastěji v ranních hodinách. Vzniká často při působení stresu, po úrazu, po nadměrné konzumaci potravin a alkoholu. Riziko vzniku tohoto onemocnění zvyšuje také obezita nebo nedostatečný příjem tekutin. Na rozvoj nemoci může mít vliv také užívání některých léků (např. na vysoký tlak).

LÁKÁ VÁS KETONOVÁ DIETA? VYZKOUŠEJTE JÍDLA NA MÍRU OD KETOMIX!

Možnosti léčby a dieta dna

Lékař může postiženému předepsat léky snižující tvorbu kyseliny močové nebo urikosurika (na podporu jejího vylučování). Základem léčby je však změna životního stylu a stravování, tzv. nízkopurinová dieta.

Dieta při dně nepatří mezi redukční diety. Pokud je člověk zdráv, může si vytvořit individuální jídelníček na hubnutí dle svých představ. To však neplatí pro nemocné dnou. Nevhodné jsou pro ně například diety založené na časté konzumaci masa, kam patří oblíbená proteinová dieta. Dieta dna je poměrně přísná. Nemocný musí ze svého jídelníčku zcela vyloučit některé potraviny, které běžně do zdravého a vyváženého jídelníčku patří. Zákaz se týká také alkoholu, podobně jako jaterní dieta nebo protikvasinková dieta ani dna dieta pivo nepovoluje. Celý průběh a dna jídelníček je zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Dna jídelníček

Dieta dna vylučuje potraviny, které vyvolávají dna příznaky záchvatu – tj. ty, které obsahují puriny ve větším množství. Nejvýrazněji dieta na dnu omezuje příjem masa. Aby však nedocházelo k nedostatečnému příjmu důležitých živin (například vitamínu B12), recepty na dnu s masem je dobré zařadit zhruba 3x týdně. Pro ostatní jídla je vhodnější spolehnout se na zdravá bezmasá jídla. Bílkoviny dieta dna nahrazuje především formou mléčných výrobků, nejlépe v nízkotučné variantě.

Dieta při dně by také měla dodržovat všechna pravidla zdravé výživy:

  • Jíst menší porce jídla, ideálně 5-6x denně. 
  • Zaměřit se na vhodnou úpravu pokrmů, zejména na vaření a dušení. 
  • Nezapomínat na správný pitný režim.
  • Omezit dochucování pokrmů, včetně odstranění nadměrně sladkých jídel.
  • To nejdůležitější, naprosto odbourat alkohol.

Dieta dna recepty – kterým potravinám se vyhnout

Potravin, které by dieta dna recepty neměly vůbec obsahovat, je poměrně velké množství. Bohužel puriny jsou obsažené i v potravinách, které běžně patří do zdravého jídelníčku. Ale to neznamená, že recepty na dnu budou nudné. Které potraviny tedy dna dieta jídelníček zakazuje?

1

Maso a ryby

Naprosto nevhodné jsou vnitřnosti (játra, ledvinky, mozeček, atd.), dále také zvěřina a mladá masa (kuřecí, jehněčí, telecí – čím mladší je maso, tím více obsahuje puriny). Nevhodné jsou také uzeniny nebo paštiky, které si může dovolit třeba proteinová dieta. Dna recepty také vylučují masové vývary. Hovězí nebo kuřecí, s játrovými knedlíčky i bez, vzorový jídelníček dna se bez nich musí obejít a zařadit spíš zeleninové vývary, které taky patří mezi zdravá bezmasá jídla.

Dieta na dnu se také vyhýbá některým rybám a mořským plodům. Nejvíce obsahují puriny sardinky, doporučuje se ale vynechat i makrelu, tuňáka nebo tresku.

2

Smažená jídla, polotovary, ostré koření a dochucovadla

Stejně jako smažená jídla a polotovary nepatří do zdravého jídelníčku, vyhýbají se jim i zdravotní diety, mezi které se řadí nejen dieta při dně, ale také např. jaterní dieta. Ideální dna dieta potraviny také nezahrnují dochucovadla, jako je polévkové koření nebo sójová omáčka, vyhnout byste se měli i ostrému koření (chilli, kari, pepř). Smažená jídla či dochucovadla se vynechávají také u ketonové diety, která patří k jedněm z nejoblíbenějších.

3

Kakao

A také všechny produkty z něj – čokoláda, sladkosti, a další. Cukr ale není zakázaný, zdravá buchta může dna dieta jídelníček občas obohatit, dopřát si můžete nejen zdravou buchtu, ale také fitness lívance nebo kuskus na sladko. Přesto by se sladká jídla neměla v jídelníčku objevovat příliš často, aby nedocházelo k dalším zdravotním komplikacím (obezita).

4

Kvasnice

Droždí není pro dna jídelníček vhodné v žádné podobě. Mezi nevhodné potraviny patří kuchyňské droždí i doplňky stravy s kvasnicemi, nemocní by neměli konzumovat ani kynuté pečivo. Nevhodné jsou také pivovarské kvasnice – dna dieta pivo nedoporučuje.  Podobně je na tom i protikvasinková dieta, kvasinky (kam droždí patří také) mohou v těle způsobovat nepříjemné záněty.

Nabízí se tedy otázka, čím nahradit pečivo. Dobrou zprávou je, že se mu nemusíte vyhýbat úplně, jen pozor na kynuté pečivo z bílé mouky (rohlíky, kynuté buchty). Dejte přednost celozrnnému nebo žitnému pečivu nebo nejrůznějším sucharům.

5

Plísňové a tučné sýry

I když obecně dna dieta potraviny mléčné výrobky zahrnují, plísňové, zrající a příliš tučné sýry mezi vhodné potraviny spadající do dna diety tabulky nepatří.

6

Ovoce a zelenina, houby

Ovoce a zeleninu bychom asi nehledali mezi problematickými potravinami, ale dieta při hyperurikémii si na některé druhy musí dát pozor. Konkrétně jsou problematické rebarbora, fíky, česnek, špenát, křen, chřest, červená řepa, hrášek, růžičková kapusta.

Trochu jiná je situace s houbami. Dna dieta řadí houby mezi tzv. neutrální potraviny – puriny obsahují ve vyšším množství, ale občas mohou jídelníček obohatit. Nejvíce purinů pak obsahují lesní houby a žampiony. Pozor bychom si měli dát i na ořechy a semínka. I když jsou zdrojem zdravých tuků v jídelníčku, dna dieta s nimi nepočítá. Stejně tak vyřazuje také například dýňová semínka.

7

Luštěniny

Luštěniny jsou obecně vhodné jako zdroj rostlinných bílkovin ve zdravém jídelníčku, v hojné míře je obsahují také zdravá bezmasá jídla, ale dieta dna je vylučuje. Nevhodné jsou především hrách, čočka nebo fazole.

8

Nápoje

Kromě kakaa a čokolády zakazuje dna dieta také silný černý čaj nebo zrnkovou kávu.  Vyloučit z jídelníčku musíme také alkoholické nápoje.

Tip: I při takto přísné dietě je možné si dopřát kvalitní funkční potraviny od Powerlogy. Vyzkoušet můžete kolagen, prémiovou kávu nebo olej MCT té nejlepší kvality. S velkou popularitou v posledních letech se setkává především olej MCT, vhodný pro využití v kuchyni.

Vhodné dna dieta potraviny

Seznam nevhodných potravin pro dna jídelníček je opravdu dlouhý, ale co tedy dieta při dně povoluje? Obecně platí, že by měl vzorový jídelníček dna obsahovat především nízkotučné mléčné výrobky a zeleninu. Povolené je také ovoce, maso by si měl člověk dopřát maximálně třikrát týdně.

Které konkrétní potraviny by měly tvořit zdravý dna jídelníček?

1

Zelenina a ovoce

Vhodné jsou takřka všechny druhy ovoce a většina zeleniny. Velmi oblíbená je např. cuketa, ze které můžeme vykouzlit nejrůznější slané i sladké dobroty. Dieta při dně také doporučuje bobulovité ovoce (borůvky, maliny, ostružiny, rybíz). Všechny druhy je možné konzumovat syrové i tepelně zpracované, takže takové zdravé lívance k snídani si můžete doladit dle libosti.

2

Mléko a mléčné výrobky

Tady dna dieta neklade žádná omezení, naopak jsou nejvýznamnějším zdrojem bílkovin pro jídelníček.  Povolené jsou nejrůznější druhy sýrů (kromě plísňových a příliš tučných), mléko čerstvé i zakysané, jogurty. Doporučit lze i nejrůznější tvarohové pomazánky, vajíčková pomazánka na chlebíčky s tvarohem se může stát stálicí rodinných oslav.

3

Přílohy, moučníky a sladká jídla

Bílá ani celozrnná mouka neobsahují puriny, dna dieta se tak nevyhýbá takřka žádným běžným přílohám, nemusíte ani přemýšlet, čím nahradit pečivo. Nemoc dna dieta tak může obsahovat brambory, těstoviny, rýži, pohanku, bramborové knedlíky nebo jáhly. Pečivo je lepší volit žitné. Zkuste si tak připravit pohankové rizoto, a to například jen v doplnění zeleniny.

Dna dieta tabulka sice neobsahuje kakao, ale možností, jak si osladit život, zůstává stále dost. Dopřát si člověk může různá piškotová nebo třená těsta, také ovocné buchty a knedlíky. Součástí jídelníčku se může stát i zdravá buchta nebo se na snídani hodí kuskus na sladko. Pozor jen na kynutá těsta, ta vhodná nejsou!

4

Maso

I přes vyšší obsah purinů recepty na dnu obsahují maso asi 3x týdně. Mělo by se jednat hlavně o libové vepřové nebo hovězí maso, raději malé porce a pokud možno dušené nebo vařené. Občas dieta na dnu zařazuje i ryby bez kůže (kapr, pstruh, štika, losos nebo tuňák). Zdravá bezmasá jídla by ale měla být základem pro daný jídelníček.

5

Tuky, koření a bylinky

I ve zdravotní dietě mají tuky své místo. Vhodné pro vzorový jídelníček dna jsou rostlinné oleje nebo margaríny, ale také máslo. K dochucení pokrmů vybírá dieta ze širokého spektra bylinek. Vhodné jsou například petrželka, pažitka, majoránka, kopr, oregano, bazalka nebo tymián.

6

Nápoje

Pitný režim je podstatný při každé dietě, při těch zdravotních obzvlášť. Vzorový jídelníček dna doporučuje k pití vodu z vodovodu i minerální, vhodné jsou také čaje (slabší černý, zelený, ovocný nebo bylinkový). Naopak pozor na alkohol, dna dieta pivo ani jiný alkohol nedoporučuje.

Vzorový jídelníček dna na celý týden

Vzhledem k tomu, že dna dieta zakazuje opravdu velké množství jídel, může být složitější si vybrat ty správné recepty. Obzvlášť krátce po určení diagnózy lékařem člověk často tápe, co dna dieta vlastně obnáší. Níže uvedený vzorový jídelníček dna na sedm dní snad pomůže ozřejmit některá klíčová pravidla, na kterých dieta stojí. Zároveň je z něj jasné, že ani dieta při dně nemusí být nudná.

1

Pondělí

  • Snídaně: Žitný chléb s lučinou a rajčetem.
  • Svačina: Meruňka a nízkotučný jogurt.
  • Oběd: Zeleninový vývar s pohankou, tvarohové knedlíky s jahodami.
  • Svačina: Zeleninový salát, rýžový chlebíček.
  • Večeře: Kuřecí maso na paprice, rýže.
2

Úterý

  • Snídaně: Kuskus na sladko s kokosem a jablky.
  • Svačina: Mrkev, žitný chléb s máslem.
  • Oběd: Těstoviny s bazalkovým pestem, rajčaty a mozzarellou.
  • Svačina: Zdravá buchta, např. domácí tvarohový koláč.
  • Večeře: Dalamánek s máslem a sýrem, míchaný zeleninový salát.
3

Středa

  • Snídaně: Vajíčková pomazánka na chlebíčky, žitný chléb.
  • Svačina: Kefírové mléko, jablko.
  • Oběd: Sekaná z cukety, bramborová kaše.
  • Svačina: Žitné krekry s avokádem a rajčaty.
  • Večeře: Salát s batáty a pečenou paprikou, balkánský sýr.
4

Čtvrtek

  • Snídaně: Banánové zdravé lívance s domácím termixem.
  • Svačina: Celozrnný chléb s budapešťskou pomazánkou, okurka.
  • Oběd: Pečená treska s bramborovou kaší, rajčatový salát.
  • Svačina: Bílý jogurt, jahody, maliny, borůvky, sušené brusinky.
  • Večeře: Brambory s italskou omáčkou.
5

Pátek

  • Snídaně: Celozrnný sendvič s tuňákovou pomazánkou, okurka, rajče.
  • Svačina: Bílý jogurt s banánem a medem.
  • Oběd: Pohankové “rizoto” se zeleninou a menším množstvím kuřecího masa.
  • Svačina: Hummus a zeleninové hranolky.
  • Večeře: Žitný chléb s máslem, šopský salát s balkánským sýrem a olivami.
6

Sobota

  • Snídaně: Ovesná kaše s jablky a skořicí.
  • Svačina: Žitný chléb s tvarohovou pomazánkou, zelenina.
  • Oběd: Přírodní vepřová panenka, šťouchané brambory, listový salát.
  • Svačina: Bílý jogurt, ovoce.
  • Večeře: Zeleninový salát s lososem a celozrnnými krutony.
7

Neděle

  • Snídaně: Jáhlové placičky s jogurtem a malinovým džemem.
  • Svačina: Celozrnný chléb s máslem, mrkev.
  • Oběd: Guláš z hlívy ústřičné, bramborové noky.
  • Svačina: Kefírové mléko, ovoce.
  • Večeře: Salát s kozím sýrem, sušené brusinky, žitný toast.
ZHUBNĚTE CHYTŘE A ONLINE S PETREM HAVLÍČKEM

Recepty na dnu

Dieta dna recepty nabízejí širokou škálu možností, co vařit. Přesto se inspirace navíc vždycky hodí, obzvlášť v tak přísném režimu, jako je dieta na dnu. Abyste dna příznaky dostali pod kontrolu, nemusíte přemýšlet, čím nahradit pečivo nebo jestli je pro vás vhodná protikvasinková dieta, stačí častěji zařadit zdravá bezmasá jídla a dát si pozor na potraviny, které mají vysoký obsah purinů.

1

Brambory s italskou omáčkou

Tato neobvyklá varianta teplého salátu překvapí svou lehkostí. Pokud není mnoho času, lze brambory nahradit těstovinami nebo bramborovými gnocchi.

Ingredience na salát:

  • 750 g brambor
  • 1 najemno nakrájená šalotka
  • 2 rajčata
  • několik lístků čerstvé bazalky

Ingredience na dresink:

  • 1 nadrobno nakrájené rajče
  • 4 nasekané olivy
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce vinného octa
  • špetka soli a pepře

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce do měkka nebo je můžeme upéct v troubě. Hotové brambory nakrájíme na kousky o velikosti sousta, přidáme nakrájenou šalotku a rajčata. Smícháme ingredience na dresink, který přilijeme k bramborám a zelenině. Nakonec posypeme bazalkou.

2

Sekaná z cukety

Sekaná nevypadá zrovna jako recept, který by dna dieta doporučila. Existuje ale zeleninová varianta tohoto pokrmu, která se pro daný jídelníček hodí dobře.

Ingredience:

  • ½ kg cukety
  • 15 dkg libové šunky nebo tofu
  • 4 vejce
  • 15 dkg tvrdého sýra
  • 1 cibule
  • 2 dl krupice
  • 1 dcl olivového oleje
  • ½ prášku do pečiva
  • špetka soli

Postup:

Cuketu a tvrdý sýr nastrouháme, cibuli a šunku nakrájíme na malé kousky. Na kousku másla zpěníme cibuli. Vše promícháme v misce a přidáme krupici, olej, žloutky a prášek do pečiva. Můžeme přimíchat různé bylinky. Jako poslední do směsi vmícháme ušlehané bílky a připravenou směs nalijeme do zapékací misky. Pečeme do zlatova a podáváme s bramborem nebo bramborovou kaší.

3

Těstovinový salát s kukuřicí

Těstovinový salát je osvědčená rychlovka, která není náročná na investovaný čas ani suroviny. Prostě hodně muziky za málo práce a peněz. Tohle je náš osvědčený recept.

Ingredience:

  • 500 g těstovin
  • 150 g sterilované kukuřice
  • 100 g sterilovaných okurek, nakrájených najemno
  • 1 cibule najemno nakrájená
  • 100 g nastrouhaného tvrdého sýra
  • 1 kelímek bílého jogurtu
  • olivový olej
  • šťáva z citronu
  • petrželka a sůl

Postup:

Těstoviny uvaříme dle návodu a promícháme se zeleninou. Vedle připravíme dresink, důkladně jej vmícháme do salátu a posypeme sýrem a petrželkou.

V porovnání s ostatními dietami není nízkopurinová dieta tak náročná na dodržování. Dovolené je velké množství potravin, a tak recepty dokážou být pestré.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.