Dýňový olej použití a účinky

Dýňový olej začíná být čím dál více populární, a to nejen v kuchyni. Využití tohoto za studena lisovaného oleje je totiž daleko rozsáhlejší. Hojně se olej z dýňových semínek využívá například v kosmetice, kde je ceněný zejména pro svůj vysoký obsah zinku. Jaké je konkrétní dýňový olej použití a jaké jsou účinky tohoto oleje?
Co je to olej z dýňových semínek
Jak již bylo prozrazené na začátku, olej z dýňových semínek se lisuje za studena, čímž si zachovává všechny drahocenné látky. Chuť tohoto druhu oleje se nejčastěji přirovnává k oříškové, což je další důvod, proč je olej z dýně mezi lidmi tak populární. S velkou popularitou se tento olej setkává především v Rakousku, konkrétně ve Štýrsku, proto patří štýrský dýňový olej k těm nejvyhledávanějším. Oproti například palmovému oleji je ten dýňový daleko šetrnější k přírodě i člověku. Jedná se také o jeden ze způsobů, jak nahradit obávaný palmový olej.
Nejedná se však o lacinou záležitost, štýrský dýňový olej cena se pohybuje kolem 320 Kč za 250 ml. Zakoupit je štýrský dýňový olej bez problémů možné i v České republice, a to například na e-shopu Grizly. Výjimečný je štýrský olej také v tom, že se vyrábí z pražených dýňových semínek. Ty se navíc pěstují přímo ve Štýrsku.
Dýňový olej účinky
Účinky dýňového oleje jsou rozsáhlé. Mezi ty nejznámější a nejvyhledávanější patří schopnost hojit rány, obdobně jako jablečný ocet. Stejně tak je jablečný ocet společně s olejem z dýňových semínek schopný zlepšovat kvalitu vlasů. Celkově obsahují dýňová semínka spoustu antioxidantů, které lidskému tělu pomáhají bojovat proti různým nemocem. Řadí se mezi ně například i nemoci srdce, kdy olej z dýňových semínek, obdobně jako rutin, přispívá ke zdraví srdce. A obě zmíněné suroviny, tedy rutin i olej, jsou taktéž skvělé pro mozek. A v neposlední řadě se olej z dýňových semínek doporučuje těm, které sužují problémy močového měchýře. Konkrétně je olej schopný snižovat příznaky hyperaktivního močového měchýře.
Dýňový olej použití
Nejhojněji se s použitím dýňového oleje můžeme setkat v kosmetice a v kuchyni. Účinky dýňového oleje v kosmetice se projevují zejména regenerací pokožky nebo snižováním výskytu černých teček a zarudlých míst. Výborný je i dýňový olej na vlasy, z něhož se mimo jiné dají připravovat domácí masky na vlasy. K vytvoření domácí masky na vlasy je kromě dýňového oleje zapotřebí vody a dvou žloutků. Jakmile se všechny ingredience smíchají, nanesou se na poškozené vlasy. Stejně tak se olej na vlasy používá jako výživa pro oslabené konečky. Případně, pokud dýňový olej po několika použitích nepřinese žádné účinky, je vhodné zvážit vlasové hnojivo. To je k dostání v několika verzích. Jednu z nejoblíbenějších představuje vlasové hnojivo ve formě šamponu.
Dýňový olej recepty
Obvykle se mezi dýňový olej recepty řadí postupy na saláty nebo pokrmy obsahující maso. Výjimkou receptů z dýňového oleje však nejsou ani pomazánky nebo polévky. Jak vypadají konkrétní dýňový olej recepty?
Pomazánka s dýňovým olejem

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet pomazánku s dýňovým olejem, určitě neprohloupíte, pokud si k ní zároveň připravíte recept na domácí chleba. Těch existuje hned několik, avšak mezi nejvyhledávanější se řadí recept na domácí chleba v troubě, ke kterému je potřeba pouhých osm ingrediencí. V kombinaci s touto pomazánkou se dá vykouzlit chutná večeře pro celou rodinu.
Ingredience:
- 125 g másla
- 250 g tvrdého tvarohu
- 250 g tvarohu
- 140 g Philadelphia sýru s bylinkami
- 40 g žervé s bylinkami
- 40 ml dýňového oleje
- 2 PL jemně namletých dýňových semínek
- sůl, pepř, česnek
Postup:
Všechny ingredience vložte do mísy a mixujte do krémova. Následně podle chuti okořeňte a podávejte. Vhodná je zeleninová příloha.
Bramborová krémová polévka s dýňovým olejem

Jednou z možností, jak ozvláštnit typickou bramborovou polévku, je přidat do ní dýňový olej. Vydatnou chuť dodá zejména štýrský dýňový olej, který bramborové polévce dodá příjemný oříškový podtón. Velmi oblíbená je polévka především v období podzimu, a to i proto, že si do ní někteří přidávají houby.
Ingredience:
- 1 cibule a 1 pórek nakrájený na kostičky
- 250 ml růžového vína
- 500 g brambor
- 250 ml smetany
- kostička másla
Pro dochucení:
- majoránka
- česnek
- muškátový oříšek
- 1 šálek hovězího vývaru
- hrst pečených dýňových semínek
- štýrský dýňový olej
Postup:
Na másle osmahněte cibuli a pórek, zalijte vínem, poduste a zredukujte na hustou konzistenci. Poté přidejte smetanu a podle potřeby hovězí vývar. Podle chuti polévku okořeňte.
Brambory nakrájené na kostičky uvařte doměkka. Vše rozmačkejte a podávejte s opraženými dýňovými semínky. Na závěr polévku pokapejte pár kapkami štýrského dýňového oleje.
Tip! Polévku ozdobte kolečky jarní cibule, která ji krásně oživí.
Míchaná vejce s bylinkami a dýňovým olejem

Připravit si míchaná vejce je ideální volbou k snídani i svačině. Na výběr je navíc hned z několika druhů. Vyzkoušejte třeba míchaná vejce s květákem, s avokádem nebo vsaďte na míchaná vejce s bylinkami a dýňovým olejem.
Ingredience:
- olivový olej
- 3 vejce
- 1 lžíce dýňového oleje
- 1 lžíce jarních bylinek
- sůl, mletý černý pepř
Postup:
Omyjte a nahrubo nasekejte čerstvé bylinky. Poté rozklepněte a promíchejte vejce, přidejte sůl, pepř a nasekané bylinky. Na pánvi rozehřejte olivový olej, přidejte vejce, krátce promíchejte a přilijte dýňový olej. Směs nechejte ztuhnout a poté ihned podávejte.
Tip! Míchaná vajíčka s květákem nebo s dýňovým olejem chutnají výtečně s žitným a celozrnným pečivem.
Dýňový dort s olejem z dýňových semínek

V neposlední řadě se použití dýňového oleje vztahuje ke sladké kuchyni. Tento recept pochází z Rakouska, stejně jako štýrský dýňový olej, proto je zároveň vhodné sáhnout právě po tomto druhu oleje. Trošku netradiční dýňový olej recepty se pyšní skvělou, mírně oříškovou chutí a jednoduchým postupem.
Ingredience:
- 4 oddělená vejce
- 110 ml vody
- 120 ml dýňového oleje
- 150 g moučkového cukru
- 1 sáček vanilkového cukru
- 100 g krupicového cukru
- 250 g mouky
- 1 sáček jedlé sody
- máslo do formy
Postup:
Formu vymažte máslem a vysypte moukou. Smíchejte žloutky, vodu, moučkový cukr, vanilkový cukr a dobře míchejte, dokud vše nezpění. Poté přidejte dýňový olej a míchejte opět do zpěnění. Z bílků ušlehejte tuhý sníh, poté přidejte krystalový cukr a směs promíchejte.
Do žloutkové směsi přidejte třetinu bílků a promíchejte. Následně přidejte mouku s práškem do pečiva a míchejte do hladka. Velkou lžící jemně promíchejte zbytek vaječných bílků se směsí.
Pečte při 160 °C po dobu jedné hodiny. Dort nechte 10 minut vychladnout a poté jej opatrně vyklopte na talíř. Na závěr posypte trochou moučkového cukru.
Dýňová semínka účinky
Dýňová semínka se v léčitelství používala již několik tisíc let zpátky. Mezi nejvyhledávanější dýňová semínka účinky se řadí především:
- regulace hladiny cukru v krvi,
- protizánětlivé účinky,
- regulace krevního tlaku,
- zlepšování spánku.
Zakoupit je tato zdravá semínka možné jak v prodejnách zdravé výživy, tak ve vybraných supermarketech nebo také na internetových stránkách Pilulka. Doporučená denní porce semínek, aby bylo dosaženo maximálních účinků, by neměla přesahovat jednu čtvrtinu šálku.
Jak dávkovat olej z dýňových semínek?
Olej z dýňových semínek je vhodný snad pro každého konzumenta, a to včetně menších dětí nebo těhotných a kojících žen. Vhodné použití dýňového oleje je ve studené kuchyni. V opačném případě může docházet k tvorbě zdraví škodlivých látek a stejně tak i ke změně chuti oleje. Recepty z dýňového oleje tedy nezahrnují smažení ani fritování.
Kromě toho, že se olej přidává do jídla, je vhodný dýňový olej na vlasy a konzumovat se dá i samotný. V tomto případě by se však neměla překračovat denní dávka, která je 2 lžíce. Daleko chutnější a preferovanější volbu představují dýňová semínka, kdy je konzumace těchto zdravých semínek taktéž velmi prospěšná.
Dýňový olej cena
Obvyklá je velikost prodávaného dýňového oleje 200-250 mililitrů, kdy se dýňový olej cena odvíjí jak podle prodejce, tak podle celkové kvality. Levnější varianty se pohybují v rozmezí 100-200 Kč za 250 ml a od 200 Kč se dají pořídit luxusnější varianty dýňového oleje.