Exotické ovoce – ochutnejte kaki, dračí ovoce nebo durian

Exotické ovoce

Za nejdůležitější sezónu dozrávání ovoce považujeme léto a brzký podzim. Ale to se týká pouze našich zeměpisných šířek. Naopak exotické ovoce má svou sezónu právě v zimě a svými neobvyklými tvary a chutěmi vybízí k experimentům. Věděli jste, že má kaktus opuncie plody, které se dají jíst? Jaké má exotické ovoce druhy a kde je koupit?

Exotické ovoce a zdraví

Exotické ovoce (podobně jako ovoce tuzemské) rozhodně nepatří mezi potraviny bohaté na bílkoviny, naopak je významným zdrojem sacharidů a tedy i energie. Neměli bychom zapomínat ani na obsah vitamínů, zejména vitamín C, A i vitamíny skupiny B. V exotickém ovoci najdeme i minerální látky, jako jsou draslík nebo fosfor, je bohaté i na antioxidanty. Obsahuje také velké množství rozpustné vlákniny na bázi pektinu.

Pokud chcete exotickým ovocem obohatit zdravý jídelníček pro děti, buďte raději opatrní. Vzhledem k dlouhé přepravě se trhá často nezralé, může tedy obsahovat větší množství kyselin a může vyvolat i alergickou reakci. Proto je vhodné začít s menším množstvím neznámého ovoce a zjistit, jak na něj tělo reaguje. Pokud je vše v pořádku, můžeme si dopřát i větší množství. A to se týká jak dětí, tak dospělých.

Toto ovoce nemusíme konzumovat jen syrové, k jeho stravitelnosti může pomoci tepelná úprava. Takové mango ovoce může být příjemným zpestřením ovocného salátu, ale také dobře poslouží jako základ pro pikantní čatní ke grilovanému masu. Velmi oblíbená je také pomazánka z avokáda se rozhodně řadí mezi oblíbené zdravé pomazánky, které doporučuje i jídelníček na hubnutí.

Významným negativem exotického ovoce je používání chemikálií, díky kterým zvládne přežít dalekou cestu. Proto bychom měli umývat exotické ovoce vždy teplou vodou. Tyto chemikálie se navíc většinou neudrží pouze na povrchu, ale pronikají i do slupky ovoce. Nejbezpečnější tedy je konzumovat exotické plody bez slupky, případně v bio kvalitě. Za tu si ale spotřebitel významně připlatí. Na druhou stranu pomazánka z avokáda nemusí být na stole každý den a jednou za čas si můžeme dopřát to nejlepší.

Exotické ovoce – druhy

Házet všechno exotické ovoce do jednoho pytle je samozřejmě nesmysl. Jaké má tedy exotické ovoce druhy? V první řadě musíme zmínit citrusy, jako jsou citrony, limety, mandarinky, pomeranče, pomela, grapefruity, kumquat a spousta dalších. Citrusy patří asi mezi nejoblíbenější druhy exotického ovoce. Často se mezi exotické ovoce řadí i kiwano, avšak v případě kiwana se jedná o zeleninu, nikoliv ovoce.

Mezi další oblíbence patří samozřejmě banány (věděli jste, že banánů existuje více než 1000 odrůd?), kiwi nebo ananas. V posledních letech se na výsluní dostalo také mango ovoce a avokádo, které jsou oblíbené třeba jako součást zdravé svačiny do práce, i když nepatří zrovna mezi potraviny bohaté na bílkoviny. Na druhou stranu jsou přirozeným zdrojem sacharidů i vlákniny, navíc mohou skvěle obohatit náš jídelníček. Které druhy exotického ovoce by neměly uniknout vaší pozornosti?

CHCETE KONEČNĚ A TRVALE ZHUBNOUT? VYZKOUŠEJTE ONLINE KURZ NA MÍRU – NYNÍ TÝDEN ZDARMA
1

Mango

Odkud pochází: Původně pochází mango z oblasti Indie a Barmy, ale pěstuje se v mnoha exotických zemích. Mango indické je stálezelený strom, dorůstá výšky až 30 metrů a dožívá se až 350 let.

Jak vypadá a jak chutná: Jaké je tedy mango ovoce? Má plody velikosti asi 10 – 15 cm a jsou zbarvené od zelené, přes žlutou až po červenou. Dužina manga je žlutá, uprostřed plodu najdeme plochou oválnou pecku. Toto oblíbené žluté exotické ovoce je sladké a šťavnaté, velmi aromatické, může připomínat broskve nebo nektarinky. Při konzumaci mohou být nepříjemná vlákna v dužině.

Co s ním v kuchyni: Před konzumací musíme mango oloupat, slupka je nejedlá. Je lepší mango jíst syrové, aby vynikla jeho příjemná exotická chuť. Mango může být příjemnou změnou pro zdravý jídelníček pro děti, můžeme jej přidat také do salátů. Mango ale můžeme použít i v teplé kuchyni, hodí se jako příloha k drůbežímu masu nebo při přípravě čatní.

Proč si ho dopřát: Mango je bohaté na vitamíny, především vitamín C, dále některé vitamíny skupiny B, vitamín A a E. Najdeme v něm také stopové prvky – zinek, hořčík a velké množství draslíku. 

2

Kiwi

Odkud pochází: Kiwi pochází z Číny, odkud se semena rozšířila na Sibiř a do Japonska. Ve 20. století se kiwi začalo hojně pěstovat na Novém Zélandě, dnes jej najdeme v Řecku, Itálii, Chile i USA. Některé odolnější odrůdy můžeme pěstovat i u nás.

Jak vypadá a jak chutná: Pro kiwi jsou typické oválné plody podobné vejci s chlupatou slupkou. Tu je potřeba předem oloupat – i když není přímo nejedlá, její konzumace není příjemná. Kiwi má různé odrůdy – běžné zelené plody jsou kyselejší, žlutá (medová) odrůda je sladší.

Co s ním v kuchyni: Kiwi jíme nejčastěji syrové, dobře poslouží jako součást zdravé svačiny do práce. Můžeme jej také použít při přípravě dezertů nebo do koktejlů či smoothie. Vzhledem k tomu, že kiwi patří mezi kyselejší druhy ovoce, může jej v menším množství doporučit i bezsacharidová dieta.

Proč si ho dopřát: Kiwi obsahuje opravdu velké množství vitamínu C – 1 plod kiwi pokryje doporučenou denní dávku tohoto vitamínu. Dále kiwi obsahuje vitamíny D a A, hořčík nebo draslík. Kiwi podporuje látkovou výměnu a celkovou imunitu, hodí se jako prevence proti chřipce a nachlazení.

3

Avokádo

Odkud pochází:Avokádo pochází z Jižní Ameriky, první záznamy o jeho konzumaci pocházejí ze 3. století před naším letopočtem z Mexika. Aztékové avokádo používali jako afrodiziakum. Z Ameriky se avokádo rozšířilo do světa díky španělským kolonizátorům, ve 20. století vznikly rozsáhlé plantáže na jeho pěstování v Kalifornii.

Jak vypadá a jak chutná: Plody avokáda jsou oválné se zelenou až tmavě hnědou slupkou. Uvnitř plodu je kulatá pevná pecka, kterou je před použitím nutné vyjmout. Nejjednodušeji to uděláme tak, že avokádo rozřízneme kolem pecky a kruhovým pohybem rozpůlíme (podobně jako broskve). Do pecky zasekneme nůž a pootočením ji vytáhneme. Chuť avokáda je jemně oříšková, konzistence zralých plodů až máslová.

Co s ním v kuchyni: Stejně jako je mango ovoce, je jím i avokádo, které mnozí považují za zeleninu. Používá se totiž velmi často ve slané kuchyni, velmi oblíbená je pomazánka z avokáda, kterou často doporučuje i jídelníček na hubnutí. Můžeme ho jíst jen tak, hodí se jako součást dietní snídaně v podobě populárních avokádových toastů, nebo jej můžeme použít do salátů. Hojně rozšířená je pomazánka z avokáda. Pro přípravu této zdravé pomazánky nejčastěji používáme česnek, limetu nebo chilli papričky.

Proč si ho dopřát: Avokádo je skvělým zdrojem tzv. zdravých tuků, rozhodně má avokádo výživové hodnoty velmi příznivé i pro snižování cholesterolu, doporučuje se i při nemocech nervového systému. Na rozdíl od ostatního ovoce řadíme avokádo mezi potraviny bohaté na bílkoviny, najdeme v něm i vitamíny A, C, E a skupinu B, železo, vápník, fosfor a draslík. Vzhledem k jeho vlastnostem jej doporučuje i bezsacharidová dieta.

VYZKOUŠEJTE POWERLOGY – FUNKČNÍ POTRAVINY A DOPLŇKY STRAVY PRO VÁŠ BOHATŠÍ ŽIVOT
4

Ananas

Odkud pochází: Ananas pochází z Brazílie, do Španělska jej v 15. století přivezl Kryštof Kolumbus. Dnes mezi největší producenty patří Thajsko, filipíny, Brazílie, Čína a Indie. Plod ananasu vyrůstá uprostřed růžice z listů, na okraji ostrých a zubatých.

Jak vypadá a jak chutná: Ananas má typickou podobu i chuť. Velikost plodu je přibližně 30 cm, dužina má barvu od bílé po žlutou, chuť je sladká nebo lehce nakyslá. Tvrdou kůru musíme před konzumací odstranit, potíže při jídle může také dělat zdřevnatělá osa plodu.

Co s ním v kuchyni: Toto oblíbené žluté exotické ovoce můžeme jíst syrové, třeba jako součást dietní snídaně. Hodí se také pro tepelnou úpravu, ananas můžeme například také grilovat. Oblíbené jsou i ananasové dezerty nebo kombinace ananasu a sektu.

Proč si ho dopřát: Ananas obsahuje velké množství draslíku, vápníku a sodíku, najdeme v něm také malé množství síry, která může citlivějším osobám způsobit bolest hlavy. Známou látkou obsaženou v ananasu je bromelin, což je enzym štěpící bílkoviny, čímž podporuje trávení. Ananas má také čistící a detoxikační účinky, brání nadměrnému hromadění vody v těle. Zlepšuje spalování tuků a působí protizánětlivě.

5

Granátové jablko

Odkud pochází: Strom, na kterém granátové jablko roste, pochází z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska. Byl endemitním druhem (to znamená, že rostl pouze na tomto ostrově), potom jej lidé skrze Írán rozšířilo do celého Středomoří a celé Asie. Za nejkvalitnější plody jsou považovány ty, které pocházejí právě z Íránu.

Jak vypadá a jak chutná: Granátové jablko je tvarem podobné běžnému jablku, ale vevnitř vypadá úplně jinak. Pod tvrdou slupkou se skrývá velké množství šťavnatých zrníček sladkokyselé chuti. Existuje několik triků, jak zrníčka ze slupky získat, ale nejosvědčenější je zrníčka opatrně po malých kouscích vybrat.

Co s ním v kuchyni: Granátové jablko se skvěle hodí do nejrůznějších salátů, kterým dodá exotický nádech. Díky své sytě červené barvě dokáže granátové jablko krásně ozdobit i nejrůznější dezerty, za všechny můžeme jmenovat tradiční dezert Pavlova ze sněhových bílků. Ozdobit jím můžete i zdravé lívance.

Proč si ho dopřát: Granátové jablko obsahuje sodík, vitamíny B a C, ale především v něm najdeme velké množství cukrů. Slouží tedy především jako zásobárna energie a pokud se snažíme např. o dietní snídaně, měli bychom si granátové jablko dopřát spíš v menším množství.

6

Kaki

Odkud pochází: Původ má toto oranžové nebo žluté exotické v Koreji, ale dnes se pěstuje takřka v celém subtropickém pásmu od Asie po Ameriku. Najít jej můžeme i v jižních částech Ruska kolem Černého moře.

Jak vypadá a jak chutná: Plod kaki bývá nejčastěji jasně oranžový, typická pro něj je růžice ze čtyř listů na vrcholu. Zralé kaki chutná po jablku, meruňkách a broskvích, v Japonsku se prý jedná o nejoblíbenější ovoce. Velkou výhodou kaki je také to, že nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Můžeme ho jíst se slupkou, uvnitř se neskrývá žádná zákeřná pecka. Pozor si musíme dát jen na nezralé plody, které bývají nepříjemně trpké.

Co s ním v kuchyni: Kaki můžeme konzumovat syrové, jen tak ke svačině. Pro jeho příjemnou sladkou chuť je velmi oblíbené u dětí, můžeme jím tedy bez obav doplnit zdravý jídelníček pro děti. Skvěle se hodí také k jogurtu a müsli, hodí se do ovocných salátů i různých dezertů.

Proč si ho dopřát: Pokud jste často unavení nebo potřebujete posílit imunitní systém, je kaki tou správnou volbou. Obsahuje velké množství vitamínu C a A, také v něm najdeme draslík, fosfor, hořčík, vápník nebo železo. Kaki je také bohatým zdrojem antioxidantů a aminokyselin.

7

Maracuja – mučenka – passion fruit

Odkud pochází: Původně pochází z Brazílie, dnes se mučenka pěstuje po celém světě v subtropických oblastech. Název passion fruit pochází z latiny a je odvozen od názvu rostliny Passiflora edulis.

Jak vypadá a jak chutná: Maracuja má kulaté plody, velké asi 10 cm, podle odrůdy mají žlutou nebo fialovou barvu. Její tvrdá slupka se nejí, ovoce musíme rozkrojit a k jídlu je určena pouze měkká šťavnatá dužina žlutozelené barvy, která obsahuje drobná semínka.

Co s ní v kuchyni: Mučenka jedlá má šťavnatou dužinu, kterou můžeme z rozříznutého plodu vydlabat a konzumovat klidně čerstvou. Maracuja se ale také používá jako součást džusů, v Izraeli je populární do ledové tříště. Můžeme z ní také vyrobit polevu na nejrůznější dezerty, hodí se do zmrzlinových pohárů nebo smoothie. Passion fruit také dalo název oblíbenému nealkoholického koktejlu Passiona.

Proč si ho dopřát: Mučenka obsahuje velké množství provitaminu A, dále také vitamíny B a C. Najdeme v ní také vápník, fosfor a železo, maracuja je také dobrým zdrojem vlákniny.

8

Durian

Odkud pochází: Durian je označován za krále ovoce, někteří jej milují, jiní mu nemohou přijít na jméno. Durian je až 50 m vysoký strom, který najdeme pouze v Asii, najdeme jej především v Malajsii a na Borneu.

Jak vypadá a jak chutná: Durian se vyznačuje tvrdou slupkou plnou ostnů, pod kterou se skrývají velká semena obalena dužinou žluté barvy. Typickým znakem zralého plodu je jeho zápach, který mnohé odradí a i po konzumaci ovoce se jej budete jen těžko zbavovat (doporučuje se umýt si ruce vodou ve slupce durianu a vykloktat si slanou vodou opět ze slupky. Durian má těžko popsatelnou chuť, některé popisy zmiňují banán, mandle, vanilku, cibuli i jahody.

Co s ním v kuchyni: Durian se konzumuje čerstvý. Pozor, durian se nesmí kombinovat s alkoholem, nedoporučuje se ani káva.

Proč si ho dopřát: Durian je kaloricky velmi vydatný, má téměř dvakrát více kalorií než banán. Oproti durianu má například avokádo výživové hodnoty velmi příznivé.

9

Physalis – mochyně peruánská

Odkud pochází: Původ má mochyně peruánská samozřejmě v Peru, ale pěstuje se v mnoha tropických a subtropických oblastech (Keňa, Jižní Afrika, Nový Zéland), zřídka se pěstovala i ve střední Evropě.

Jak vypadá a jak chutná: Plod physalis vypadá jako zelenožlutá až žlutooranžová třešnička, která je ukrytá v tenkém papírovém obalu. Typické nafouklé žebrované kalichy okrasných odrůd zdobí mnohé zahrady i u nás. Papírový obal bychom měli odstranit až těsně před konzumací, protože chrání plod mochyně. Dužina má jemnou a osvěžující chuť.

Co s ní v kuchyni: V kuchyni slouží plody physalis často jako efektní ozdoba ovocných dezertů a dortů, hezky ozdobí i zdravé lívance. V tom případě ani není třeba odstraňovat papírový obal. Mochyně se hodí také do ovocných salátů, lze z ní připravit zavařeninu.

Proč si ho dopřát: Mochyně obsahuje velké množství vitamínu C a provitamínu A, dále také fosfor, draslík a vápník. Physalis je močopudná, odstraňuje odpadní látky z těla, a proto se doporučuje například při léčbě dny.

10

Datle

Odkud pochází: Datle pocházejí z Přední Asie, z oblasti Mezopotámie a lidstvo datle pěstuje už 7000 let. Palma datlovníku plodí veliká plodenství, ve kterých najdeme až 100 plodů. Největšími producenty datlí jsou Irák, Egypt, Maroko, Alžírsko, Tunisko a Španělsko.

Jak vypadá a jak chutná: Datle jsou podlouhlé plody, uvnitř se skrývá tvrdá pecka. Můžeme je konzumovat čerstvé i sušené, v tom případě vydrží datle i několik let.

Co s ní v kuchyni: Datle jsou typické pro arabskou kuchyni, kde se používají čerstvé i v tepelné úpravě. Ze šťávy čerstvých plodů se vyrábí datlový med, ze sušených datlí se vyrábí mouka. Známá je i pálenka Bukha.

Proč si ho dopřát: Datle obsahují velké množství sacharidů, jsou tedy skvělým zdrojem energie. Zároveň ale nezvyšují hladinu glukózy v krvi. Datle mohou pomoci i při nespavosti a snižují krevní tlak.

11

Liči

Odkud pochází: Liči čínské pochází z jižní Číny, kde se pěstovalo již 2000 let před naším letopočtem. Dnes se liči pěstuje v celém subtropickém pásu, nejčastěji se dováží z Afriky, Číny, Pákistánu a Indie.

Jak vypadá a jak chutná: Oválné nebo kulaté plody kryje tuhá drsná slupka hnědočervené barvy. Uvnitř se skrývá bílá šťavnaté dužina, která skrývá tuhou tmavou pecku. Vůně liči může připomínat růži nebo muškát, chuť je sladká, někdy lehce nahořklá. Často liči také vůni a chuť lehce mění podle pokrmu, kterého je součástí.

Co s ní v kuchyni: Liči můžeme podávat čerstvé jako součást zdravé svačiny do práce nebo dietní snídaně, můžeme jej také podusit na másle a pomerančovém likéru, kdy krásně doplní palačinky nebo zdravé lívance. V asijské kuchyni se používá i jako příloha k rybám nebo masu.

Proč si ho dopřát: Z nutričního hlediska není liči nijak zajímavé, nepatří mezi potraviny bohaté na bílkoviny ani na sacharidy. V tomto případě má avokádo nutriční hodnoty rozhodně zajímavější.

12

Karambola

Odkud pochází: Původ má karambola v Malajsii, nejčastěji se dnes pěstuje v Brazílii, Izraeli, Kolumbii a Thajsku.

Jak vypadá a jak chutná: Karambola, jiným názvem také čínská hvězdice, má typický tvar a pěti nebo šesti cípy, který skrývá sladkokyselou svěží dužinu. Slupka je hladká a nemusí se loupat, před konzumací nezapomeňte odstranit hnědá žebra.

Co s ní v kuchyni: Vzhledem ke svému vzhledu je karambola oblíbená jako ozdoba ovocných dezertů nebo dortů, hodí se i do salátů nebo ke koktejlům.

Proč si ho dopřát: Karambola má vysoký obsah vitamínu C, obsahuje také kyselinu šťavelovou, která může být nebezpečná pro pacienty s narušenou funkcí ledvin.

13

Opuncie plody – kaktusový fík

Odkud pochází: Opuncie je kaktus, který se původně vyskytoval ve střední Americe, v 16. století jej objevitelé převezli také do Evropy. Dnes opuncie plody pocházejí nejčastěji z Mexika, Brazílie, Bolívie nebo USA.

Jak vypadá a jak chutná: Plod opuncie je oválný, velký asi 10 cm a má červenou, žlutou nebo zelenou barvu. Slupka je pokrytá trsy velmi jemných a ostrých ostnů a chloupků. Před zpracováním nezapomeňte slupku otřít hadříkem, aby se ostny nezapíchly do kůže, ze které jdou obtížně odstranit. Plod opuncie rozkrojíme napůl a lžičkou vydlabeme dužinu.

Co s ní v kuchyni: Chuťově opuncie plody nejvíce připomínají sladké hrušky. Dužinu můžeme jíst syrovou i ji tepelně zpracovat jako přílohu k masu. Používá se i do nápojů, koktejlů nebo džemu. Opuncie má využití také v zemědělství nebo kosmetickém průmyslu.

Proč si ho dopřát: Opuncie obsahuje sloučeniny, které na sebe vážou tuky a znesnadňují jejich vstřebávání. Experti tyto látky dokonce extrahovali do koncetrátu a na trhu existují tablety Proactol, které mají stejný účinek.

14

Dračí ovoce – pitaya (pitahaya)

Odkud pochází: Podobně jako opuncie je i pitaya plod kaktusu pocházejícího z Mexika – v Sonorské poušti sloužila pitahaya jako potrava domorodých obyvatel. Dnes roste pitaya ve střední a jižní Americe, ale také v Asii (Vietnam, Thajsko, Filipíny, Malajsie) a dokonce v Izraeli.

Jak vypadá a jak chutná: Název dračí ovoce je poměrně výstižný – pitahaya má na své slupce třírohé šupiny, které jí dodávají rozježený, dračí vzhled. Uvnitř najdeme bílou nebo rudou dužinu s velkým množstvím černých semínek, která připomínají kiwi. Barva slupky může být červenofialová nebo žlutá. Pitaya má jemnou sladkou chuť.

Co s ní v kuchyni: Nejlepší a nejjednodušší je sníst dračí ovoce syrové, ale pitahaya je vhodná také do smoothie nebo jiných koktejlů. Skvěle doplní i ovocný salát nebo si ji můžete dopřát jako součást dietní snídaně.

Proč si ho dopřát: Pitaya obsahuje větší množství vitamínu C, je také významným zdrojem vápníku, fosforu a železa. Pitahaya obsahuje také antioxidanty, o kterých vědci předpokládají, že mají protinádorové účinky. Pokud budeme dračí ovoce jíst ve zvýšené míře, může pomoci i od onemocnění dnou, protože dokáže zmenšit množství kyseliny močové v organismu.

15

Kumquat

Odkud pochází: Kumquat pochází z jižní Číny a východní Asie, kde se pěstuje už od 12. století. Dnes se pěstuje také na řeckém ostrově Korfu.

Jak vypadá a jak chutná: Kumquat patří mezi citrusy a je z nich nejmenší. Plody mají jasně oranžovou barvu a na rozdíl od ostatních citrusů může kumquat jíst i se slupkou, nemusí se loupat. Chuť je příjemně svěží a mírně nakyslá.

Co s ním v kuchyni: Nejčastěji se kumquat konzumuje čerstvý, je vhodný také na ozdobu dezertů nebo nejrůznějších nápojů. V teplé kuchyni se hodí například jako příloha ke grilovanému masu, drůbeži nebo zvěřině. Na Korfu se kumquat používá k výrobě stejnojmenného tradičního likéru.

Proč si ho dopřát: Podobně jako další citrusy je kumquat bohatý na vitamín C, podporuje imunitu a stimuluje tvorbu nových buněk.

16

Papája

Odkud pochází: Původně papája pochází z vlhkého tropického pásma střední Ameriky, postupně se rozšířila po celém světě, protože není náročná na kvalitu půdy. Mezi hlavní producenty dnes patří Indie, Brazílie a Mexiko.

Jak vypadá a jak chutná: Papája má oválné plody dlouhé až 80 cm, po rozkrojení ve vnitřní dutině najdeme černá semínka, která se nejí – mají nepříjemnou palčivou chuť. Po jejich odstranění vydlabeme jasně oranžovou dužinu, jejíž chuť připomíná meloun nebo meruňky. Pro zvýraznění chuti můžeme papáju pokapat citronem.

Co s ní v kuchyni: Papája je nejlepší čerstvá, můžeme ji použít jako součást salátu. Papája ale může obohatit i jídelníček na hubnutí, lze z ní připravit jednoduché lehké dezerty.

Proč si ji dopřát: Papája obsahuje významné množství vápníku a také vitamínu B, A a C. A i když papája sama o sobě nepatří mezi potraviny bohaté na bílkoviny, v ní obsažený enzym papain pomáhá štěpit bílkoviny v těle na aminokyseliny a přispívá celkově k lepšímu trávení.

Exotické ovoce prodej

Dnes už není prodej exotického ovoce ničím zvláštním. Některé druhy najdeme v běžných supermarketech (mango, kiwi, avokádo, ananas, kaki i granátové jablko), především v zimním období. Najdeme také mnoho eshopů, pro které je exotické ovoce prodej hlavní náplní a dováží jej drčerstvé z celého světa. Existují dokonce specializované africké trhy, které probíhají pravidelně na mnoha místech České republiky.

Cena závisí na tom, jaké má exotické ovoce druhy. Promítne se do ní samozřejmě také daleká cesta, kterou musí plody podstoupit. U ovoce, které jíme i se slupkou (karambola, kaki nebo kumquat), se vyplatí investovat do bio kvality.

Tip: Exotické ovoce můžeme jíst i sušené nebo lyofilizované (sušené mrazem). Širokou nabídku těchto pochoutek nabízí eshop Grizly.cz.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.