Francouzská kuchyně: čím je charakteristická?

Vyhlášená je francouzská kuchyně po celém světě. Podílejí se na tom nejen prvotřídní sýry a vína, ale taktéž kuriozity v podobě žabích stehýnek či šneků. Důraz se klade na čerstvé suroviny a využívání minima koření. Jak si vybrané francouzské speciality připravit z pohodlí domova a na chvíli se tak přenést do levandulemi provoněné země?

Historie francouzské kuchyně

Francouzská kuchyně se formovala po dobu několika staletí, a to zhruba od středověku, kdy si šlechta dopřávala několikachodová luxusní jídla, mezi nimiž se vyjímala zvěřina, ovoce a spousta masa, zatímco rolníkům byla určená zelenina společně s luštěninami. Nejhojněji se v kuchyni využívalo to, co bylo právě k dispozici, proto i dnes dbá francouzská gastronomie na maximální čerstvost potravin. Zároveň se šlechta na své hosty snažila zapůsobit nejen samotnou volbou pokrmů, ale taktéž jejich prezentací, což se opět promítá i v moderní francouzské gastronomii. V roce 2017 se francouzská kuchyně dokonce zařadila na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

VYZKOUŠEJTE ZDRAVÉ HUBNUTÍ S NUTRIADAPT

Typická francouzská jídla

Mezi typická francouzská jídla se řadí především sýry, mořské plody, ryby, ale taktéž mezi recepty francouzské kuchyně neodmyslitelně patří křupavá domácí bageta, francouzský chřest nebo třeba hovězí bourguignon. Co se týká sladkých receptů, nejčastěji se na území Francie připravují a konzumují makronky, stejně tak croissanty nebo francouzské palačinky. Recept na francouzské palačinky se oproti těm českým různí v tom, že se do nich přidává vanilkový cukr společně s rumem. S Francií jsou však spojená nejen luxusní jídla, ale taktéž nápoje, především výběrová vína a brandy.

Jaké jsou základní rysy francouzských specialit?

Charakter francouzských specialit silně ovlivňují regiony, v nichž jsou připravovány. Například provensálská kuchyně slibuje daleko více bylinek než jiné regiony. Pochází odtud také provensálské koření, tedy směsice zhruba pěti bylin. Burgundsko pro změnu ve světě proslulo svými sýry a dijonskou hořčicí, která taktéž vznikla právě v této oblasti. Všechny regiony však spojuje využívání čerstvých surovin, servírování několika chodů a důkladné zdobení podávaných jídel. Spoustu zdravějších obměn potřebných surovin nabízí e-shop Slim Pasta, kde jsou k dostání například přílohy a nízkokalorické dresinky.

Francouzská kuchyně: recepty

Připravit si chutné francouzské jídlo máte možnost i z pohodlí domova, postačí k tomu kromě receptu využití exkluzivních ingrediencí a trocha šikovnosti. Mezi oblíbené francouzské recepty patří francouzská cibulová polévka, gratinované brambory, čokoládové soufflé nebo snadné francouzské makronky. Zároveň vám prozradíme postup na francouzské jídlo, jako je francouzský jablečný koláč nebo Crème Brûlée. Jak na vybrané francouzské recepty?

1

Klasická francouzská polévka

Klasickou francouzskou polévku představuje cibulová, do níž se kromě samotné cibule přidává i kvalitní bílé víno. Konkrétně recept na francouzskou cibulačku pochází z jejího hlavního města, kde si jej místní nejraději dopřávají k obědu. Navíc se jedná o super levnou polévku, kterou si můžete podle chuti upravit.

Potřebné ingredience:

  • 4 pl másla
  • 3 velké cibule nakrájené na tenké plátky
  • 2 pl všestranné mouky
  • sůl
  • čerstvě mletý černý pepř
  • bílé víno
  • kuřecí vývar
  • hovězí vývar
  • snítky čerstvého tymiánu
  • 8 plátků bagety
  • strouhaný Gruyère

Postup:

Ve velkém hrnci na středním plameni rozpusťte máslo, přidejte cibuli a za občasného míchání restujte do zlatavé barvy, tedy asi 25 minut. Následně přidejte mouku a restujte 1 minutu. Dochuťte solí a pepřem. Přidejte víno a nechte 3 minuty provařit, pak přidejte vývar s tymiánem a přiveďte k varu. Snižte teplotu a nechte 15 minut vařit. Dochuťte solí a pepřem podle chuti a vyjměte tymián.

Polévky nalijte do tepelně bezpečných ramekinů a naplňte každou 2 plátky bagety a posypte sýrem. Grilujte, dokud polévka nezačne bublat a nezezlátne, 1 až 2 minuty.

Tip! Podávejte ozdobené tymiánem.

2

Gratinované brambory

Poměrně rychlý obědový pokrm představují i gratinované brambory. Jedná se o lehkou, smetanovou francouzskou specialitu, která obvykle nechybí ani na sváteční tabuli. Dopřát si gratinované brambory můžete buď samotné, anebo společně s masem.

Potřebné ingredience:

  • 4 brambory nakrájené na tenké plátky
  • 1 cibule nakrájená na kroužky
  • sůl a mletý černý pepř podle chuti
  • 3 lžíce másla
  • 3 lžíce univerzální mouky
  • ½ lžičky soli
  • 2 šálky mléka
  • 1 ½ šálku strouhaného sýra čedar

Postup:

Předehřejte troubu na 200 °C a zapékací misku o objemu 1 litru vymažte máslem. Na dno připravené zapékací misky navrstvěte 1/2 brambor; dochuťte solí a pepřem. Na ně navrstvěte plátky cibule a přidejte zbývající brambory. Znovu dochuťte solí a pepřem.

Rozpusťte máslo ve středním hrnci na středním plameni. Postupně zašlehejte mouku a sůl a vařte za stálého šlehání, dokud se neodpaří chuť mouky, tedy asi 1 minutu. Postupně přidávejte mléko, asi 1/4 šálku najednou, a po každém přidání dobře prošlehejte, aby se začlenilo.

Vařte za stálého šlehání, dokud směs nezhoustne, 3 až 5 minut. Vmíchejte sýr najednou; pokračujte v míchání, dokud se nerozpustí, 30 až 60 sekund. Brambory přelijte sýrovou omáčkou a misku přikryjte hliníkovou fólií. Pečte v předehřáté troubě, dokud nejsou brambory měkké a omáčka bublinková, asi 1 1/2 hodiny.

3

Čokoládové soufflé

K výrobě nadýchaného a chuťově skvělého soufflé bohatě postačí několik ingrediencí. Nutno však podotknout, že se nejedná o nejsnazší francouzský recept, proto by jej měli volit spíše zkušenější kuchtíci. Zhotovení tohoto jídla z Francie trvá zhruba 45 minut a jedná se o skvělou svačinu, obdobně jako v případě francouzského toastu s ovocem.

Potřebné ingredience:

  • 4 pl nesoleného másla nakrájeného na kousky
  • 113 g nahrubo nasekané polosladké čokolády
  • 3 oddělená velká vejce
  • 1 čl čistého vanilkového extraktu
  • 1/8 čl soli
  • 1/8 čl tatarského krému
  • 3 pl krupicového cukru
  • 1 polévková lžíce nesoleného másla
  • 4 čl krupicového cukru

Postup:

Rozpusťte 4 polévkové lžíce másla a nasekanou čokoládu ve velké žáruvzdorné míse v mikrovlnné troubě. Zahřívejte v mikrovlnné troubě po 20 sekundách a po každém míchejte, dokud se ingredience úplně nerozpustí a nespojí. Nechejte mírně vychladnout po dobu 3-5 minut. Do čokoládové směsi zašlehejte žloutky, vanilkový extrakt a sůl. Dejte stranou.

Ve zcela čisté střední míse šlehejte pomocí ručního mixéru bílky a tatarskou smetanu při vysoké rychlosti, dokud se nevytvoří měkké vrcholy, trvá to asi 2 minuty. S mixérem běžícím na vysokou rychlost pomalu přidávejte cukr ve 3 dávkách. Po přidání všech 3 polévkových lžic cukru šlehejte, dokud se nevytvoří tuhé lesklé vrcholy, asi ještě 2 minuty.

Pomalu a jemně vmíchejte bílky do čokoládové směsi. Nejlepší je to udělat ve 3 samostatných krocích. Těsto dejte na 5-10 minut do lednice, zatímco si předehřejte troubu na 205 °C a připravte ramekiny. Potřete ramekiny s rovnými stranami štědrou vrstvou změklého másla a následně posypte krystalovým cukrem, položte ramekiny na plech.

Lžící těsto rovnoměrně nandejte na ramekiny. Pomocí nože nebo stěrky povrch uhlaďte. Přejíždějte stěrkou nahoře kolem okraje „prostor“ mezi těstem a okrajem. Poté vložte plech s pečicím papírem navrch do trouby. Okamžitě snižte teplotu trouby na 190 °C. Pečte 13–14 minut, vyhněte se přílišnému otevírání/zavírání trouby. Vyjměte z trouby a ihned podávejte, soufflé začnou padat během několika minut.

4

Francouzský jablečný koláč

Připravit si na podzim, kdy ve velkém dozrávají jablka, francouzský jablečný koláč, je ve Francii pomalu nutností. A pokud vás již například omrzely tradiční recepty na jablečný koláč, vyzkoušejte tentokrát recept francouzské kuchyně, který potěší nejen chuťové pohárky, ale taktéž zrak, jelikož jsou jablka na povrchu koláče systematicky uspořádaná.

Potřebné ingredience:

  • 125 g studeného másla nakrájeného na kostky
  • 200 g hladké mouky + na podsypání
  • 1 lžíce moučkového cukru
  • 1 rozšlehané vejce
  • 1 ¾ kg jablek
  • 50 g moučkového cukru
  • 25 g rozpuštěného másla
  • 3 lžíce meruňkového džemu

Postup:

Utřete máslo v míse s moukou, cukrem a špetkou soli, až se drobí. Vmíchejte vejce, dokud nevznikne těsto, poté vytvarujte do tvaru puku. Přikryjte a nechte alespoň 30 minut chladit. Troubu zahřejte na 200 °C. Těsto rozválejte na lehce pomoučené ploše a vyložte jím 23cm rýhovanou formu na dort, nechte jej trochu přesahovat. Vyložte pečicím papírem dostatečně velkým, aby zakryl okraje, a naplňte fazolemi, aby se zatížily (použijte sušenou rýži nebo čočku, pokud fazole nemáte). Pečte 15 minut, poté odstraňte papír a fazole a pečte dalších 10-15 minut, dokud těsto nebude sušenkové. Převislé pečivo ořízněte zoubkovaným nožem. Dejte stranou vychladnout.

Oloupejte a zbavte jádřinců 4 jablka, zbytek nahrubo nastrozhejte. Vložte je do mělkého hrnce se 2 lžícemi vody a 1 lžící cukru. Přikryjte a vařte na mírném ohni 25-30 minut, občas promíchejte a v případě potřeby přidejte další vodu, dokud se jablka nesrazí do kaše. Směs ochutnejte a v případě potřeby doslaďte dalším cukrem.

Zapněte troubu na 210 °C. Oloupaná jablka nakrájejte na stejně velké plátky. Rozložte jablečné pyré do formy a poté rozložte plátky jablek do úhledných soustředných kruhů, začněte zvenčí. Jablka potřete máslem, poté posypte cukrem a pečte dalších 20-25 minut dozlatova. Smíchejte džem s 1 polévkovou lžící horké vody z právě uvařené konvice. Po upečení koláč bohatě potřete džemem a nechte trochu vychladnout. Podávejte teplé nebo studené, posypané moučkovým cukrem, chcete-li.

5

Crème Brûlée

Elegantní dezert, opět spadající pod francouzská jídla, představuje Crème Brûlée, k jehož přípravě opět postačí pouhých pár ingrediencí. Jak je zvykem, luxusní jídla pocházející z Francie nepatří k nejsnazším receptům na přípravu, a tento není výjimkou. Pokud tak nepatříte k ostříleným členům kuchyně, připravte si raději avokádovo malinová mousse.

Potřebné ingredience:

  • 2 šálky smetany
  • 1 podélně rozdělený vanilkový lusk
  • ⅛ lžičky soli
  • 5 žloutků
  • ½ hrnku cukru

Postup:

Předehřejte troubu na 160 °C. V hrnci smíchejte smetanu, vanilkový lusk a sůl a vařte na mírném ohni, dokud nebude horký. Nechte pár minut odležet a poté vyhoďte vanilkový lusk. V míse ušlehejte žloutky a cukr do světlé pěny. Do této směsi vmíchejte asi čtvrtinu smetany, poté do smetany vlijte směs cukru a vajec a promíchejte. Nalijte do ramekinů a vložte ramekiny do zapékací misky; naplňte misku vroucí vodou do poloviny stěn. Pečte 30 až 40 minut, nebo dokud středy sotva ztuhnou. Poté dejte do lednice na několik hodin až několik dní.

Až budete připraveni k podávání, posypejte každý pudink v tenké vrstvě asi lžičkou cukru a pomocí flambovací pistole nechejte povrch zkaramelizovat.

Francouzské jídlo je velmi rozmanité a na své si s vybranými recepty přijde určitě každý.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.