GDA
Zkratka GDA, respektive též používaná v podobě GDAS, vyjadřuje doporučené denní množství jednotlivých výživových složek, tedy tuků, nasycených tuků, cukrů, sodíku a také příjem kalorií.
Štítky na potravinách vyjadřují procento denní hodnoty jednotlivých výživových složek obsažené v jedné porci a také absolutní údaj na porci vyjádřený ve zmiňovaných pěti kategoriích.
Spotřebitelé se tímto způsobem na etiketách potravin informují o nutričních hodnotách dané potraviny. Díky tomu si každý spotřebitel může udělat představu o prospěšnosti dané potraviny pro svůj jídelníček. Na základě GDA si plánuje i celkový příjem živin.
Poprvé se tyto štítky začaly uplatňovat roku 1998 v britském potravinářském průmyslu, na jejich vytvoření spolupracovala vláda, potravinářští odborníci a organizace spotřebitelů.
Později v roce 2006 GDA přejal i australský potravinářský průmysl, roku 2009 se stal standardem v Evropské unii a o tři roky ho do svého potravinářství implementovaly i USA. V dnešní době se proto GDA objevuje na předních i zadních stranách potravin a informuje o jejich složení.