Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

Kustovnice čínská, často známá spíše pod označením goji, se z Číny postupně rozšířila do celého světa. Je to proto, že tyto červené bobulky slibují řadu zdravotních benefitů, jako je podpora imunitního systému. Kromě toho kustovnice dobře chutná, a proto se využívá v různých receptech. Jaké jsou konkrétní důvody, proč ji přidat do svého jídelníčku?

Bobule podobné šípkům

Červené plody kustovnice zřejmě Středoevropanům budou připomínat šípky. Svádí k tomu jejich barva i tvar. Ovšem pokud plody usušíte, a v této podobě se s nimi setkáte nejčastěji, budou připomínat spíše rozinky. Kustovnice čínská je mezi odborníky známá pod svým latinským názvem Lycium chinese a nebo pod už zmiňovaným goji. Chuť goji berries je příjemná a spíše sladká nebo sladkokyselá. Číňané ji už dlouho považují za samozřejmou součást svého jídelníčku. Snaží se maximálně využít jejího příznivého působení na organismus. Bobule goji se z Číny postupem času rozšířily i do zbytku světa.

V čem goji pomáhá lidskému zdraví?

Kustovnice čínská dokáže především účinně podporovat imunitu organismu, pomáhá snižovat krevní tlak a díky bobulím se zlepšuje krvetvorba. Pozitivně působí také na léčbu astmatu. Goji rostlina zajišťuje regeneraci organismu v případě, že konzumujete příliš velké množství alkoholických nápojů. Má dobrý vliv dokonce i na kožní potíže v podobě lupénky. Zlepšuje také ostrost zraku, snižuje únavu a mimo únavu i podráždění očí. Velmi podstatné je i to, že pomáhá ledvinám a játrům, zprůchodňuje je. Užitečná je goji berry i při cukrovce nebo bolestech. Zároveň dokáže zpomalovat procesy spojené se stárnutím a mnohdy proto bývá označována jako superpotravina a rostlina mládí.

Pěstování kustovnice čínské

Pokud se rostlince goji zajistí teplé a slunné prostředí, pak je pěstování poměrně snadné a zvládne jej i zahradník začátečník. Ačkoliv goji berries zvládají i studenější podmínky, pokud chceme, aby se keřík co nejvíce rozrostl, bez sluníčka to zkrátka nepůjde. Dále by pěstování kustovnice mělo být v dobře propustné půdě a zapomínat by se nemělo ani na kompost. Ten totiž rostlince dodá spoustu potřebných živin. Aby kustovnice plodila co nejvíce, snažte se půdu udržovat vlhkou. Při dodržení zmíněných podmínek je pěstování kustovnice hračka, podobně jako pěstování aronie. Jak pěstování aronie, tak kustovnice přinese zdraví prospěšné plody.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETODIETU OD KETOMIX

Blahodárné účinky kustovnice čínské

  • Posiluje činnost jater a ledvin.
  • Napomáhá udržet normální hladinu cukru i tuku v krvi a snižuje cholesterol.
  • Posiluje a zlepšuje zrak, zklidňuje podrážděné oči.
  • Působí proti chronickému kašli.
  • Mírní různé alergické projevy.
  • Pomáhá i při kožních potížích – může omezit rozšiřování lupénky.
  • Působí protizánětlivě.
  • Zlepšuje kvalitu spánku.
  • Je účinným prostředkem při neplodnosti.
  • Podporuje sexuální funkce a léčí sexuální dysfunkce.
  • Zlepšuje pevnost šlach a nehtů, posiluje kosti a svaly.
  • Zlepšuje činnost střev.
  • Napomáhá ke snížení váhy.
  • Vylaďuje menstruační cyklus, pomáhá při menopauze.
  • Může pomoci od ranní nevolnosti během těhotenství.

Účinky kustovnice čínské na naše tělo jsou četné, od snižování cholesterolu přes posilování zraku až po hladší průchod menopauzou. Existují však i nějaké nežádoucí účinky goji? Známo jich je opravdu málo, mezi nejčastější nežádoucí účinky goji patří nevolnost a alergická reakce.

Tip! Zakoupit lze goji na e-shopu Grizly.

Goji berry: bohatý zdroj vitamínů i minerálů

Jaké látky goji berry vlastně obsahuje? Jak už napovídá červená barva bobulí, nachází se v nich velké množství betakarotenu, z čehož vyplývá zmiňované působení na lidský zrak, pokožku a jejich choroby. Dále je zde velké množství vitamínu C (uvádí se, že dokonce pětiset násobek v porovnání s pomeranči), ten dokáže účinně posilovat obranyschopnost lidského organismu a imunitní systém.

Nezanedbatelné jsou vitamíny A, B1 a B2 a E, polysacharidy a také aminokyseliny. Z této skupiny v plodech najdeme i esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je potřebuje dodávat zvenčí. Bobule poskytují tělu i řadu nezbytných minerálů, mezi které patří zinek, selen i železo, vápník, fosfor.

Správné užívání a dávkování

Pokud se rozhodnete bobule a jejich účinky vyzkoušet, musíte si nejprve přesně ujasnit, jak správně užívat kustovnici. Neexistuje žádné vědecky stanovené dávkování této plodiny. Vždy ale berte v úvahu, že jde o doplněk stravy pro zlepšení zdravotního stavu, nikoli náhradu stravy a tomuto faktu přizpůsobte množství bobulí. Goji berries můžete jíst v podobě čistého nebo také sušeného ovoce. Zároveň je ale v nabídce i šťáva z kustovnice čínské, nebo také prášek či kapsle. Záleží na tom, jaká forma vám bude nejlépe vyhovovat. Říká se, že pro děti do věku přibližně deseti let stačí pokrýt denní potřebu vitamínů a minerálů hrst goji.

Pro starší děti a dospělé se obvykle doporučuje asi 30 bobulí denně. U nás bez potíží sušené plody goji zakoupíte v obchodech se zdravou výživou. Pokud byste měli zájem o čerstvé plody, nezbývá, než si vlastními silami rostlinu vypěstovat.

Dokáže goji shazovat přebytečná kila?

Goji a hubnutí spolu úzce souvisí. Proč je dobré zobat goji při dietách? Složení je nutričně dobře vyvážené, proto se hodí i při různých metabolických poruchách. Obsahuje hodně vlákniny, až 21 %, a díky tomu dojde k zasycení. Nebudete proto trpět hladem. Žaludek po snězení goji bobulí vyšle mozku signál, že už má dost a po delší dobu nepotřebuje žádnou potravu, což ocení každá dieta na hubnutí.

V neposlední řadě má goji berry vliv na stres. Pomáhá zlepšit obranu organismu proti němu a tím pádem se dostáváte i do větší duševní pohody. V takové náladě se také mnohem lépe hubne. Je totiž všeobecně známo, že stres je nepřítelem snahy o shazování kilogramů.

Hubnutí s goji je zdravé, protože vaše tělo dostává všechny potřebné látky pro svůj rozvoj. Úpravou metabolismu, ke které goji přispívá, dochází ke zlepšení spalování. Díky změně životního stylu a zařazení plodů kustovnice do jídelníčku, se vám podaří snižovat tukové zásoby, aniž by vaše tělo nutričně strádalo. Výhodou goji je i skutečnost, že má nízký glykemický index a tudíž utlumuje hlad a chuť na jídlo.

Tipy na recepty s goji berries

Užívat si zdravotních účinků goji je možné i formou následujících receptů, mezi něž patří například smoothie nebo čaj. Oblíbená je ale i granola s goji nebo snídaňová smoothie bowl. Jak vypadá konkrétní postup vybraných receptů?

1

Goji smoothie

Vytvořit si chutné goji smoothie se dá mnoha způsoby. Goji totiž v receptu netvoří hlavní ingredienci, tudíž se může přidat k jakémukoliv ovocnému smoothie. Vyzkoušejte například toto!

Potřebné ingredience:

  • 1 banán
  • 1 šálek jahod
  • 1/2 šálku přírodního jogurtu
  • 1/2 šálku mléka podle výběru
  • 2 lžíce goji bobulí
  • podle chuti med

Postup:

Oloupejte a nakrájejte banán na kousky a vložte společně s jahodami, jogurtem, mlékem a goji do mixéru. Mixujte všechny ingredience, dokud nedosáhnete hladké konzistence. Pro lepší chuť můžete přidat med. Servírujte smoothie ozdobené goji bobulemi.

Tip! Pokud zrovna při ruce nemáte goji, vyzkoušejte stejně tak oblíbené mangovo-proteinové smoothie.

2

Goji čaj

Není nic snazšího, než si připravit šálek goji čaje. Zhruba dvě čajové lžičky goji bobulí zalijte vroucí vodou, nechejte čaj 10 minut louhovat a následně si dopřejte nápoj nabitý zdraví prospěšnými látkami. Případně se v prodejnách se zdravou výživou nachází také připravené čajové směsi obsahující i goji.

Příliš se nedoporučuje kustovnici jíst krátce před spaním, protože může způsobit nespavost. V případě, že se budete držet dávky, která nepřevýší 30 bobulí denně, nemusíte se ničeho bát. Konzumaci goji proto lze jenom doporučit.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.