Impetigo u dětí i dospělých – léčba a inkubační doba

Impetigo je označení pro povrchové infekční onemocnění kůže, které je zapříčiněné bakteriemi a projevuje se výsevem malého puchýřku, který se zvětšuje a na jeho obvodu se vytváří další drobnější puchýřky. Obsah puchýřku je ze začátku čirý, velmi rychle se ale zkalí. Následně buďto praskne sám, nebo začne v středu zasychat. V místě, kde byl puchýřek, následně vznikají žluté až hnědočerné strupy. Co je to impetigo již víme, jaké jsou však impetigo příznaky a jak toto infekční onemocnění kůže léčit?

1

Impetigo příznaky

Impetigo příznaky mohou být dvojího charakteru, bulózní a nebulózní. Nebulózní impetigo příznaky jsou daleko častější než bulózní, které se ojediněle objevují u novorozenců nebo dětí do dvou let. Mezi nebulózní impetigo příznaky se řadí:

  • Puchýřovitá vyrážka, nejčastěji na obličeji, může se ale projevovat kdekoliv na těle (břicho, nohy).
  • Projevuje se především u dětí předškolního a školního věku.
  • Dále může být vyrážka doprovázena bolestivým zduřením mízních uzlin a zvýšenou teplotou.

Riziko nákazy je vyšší, když má dítě sníženou odolnost pokožky (trpí na ekzémy apod.) nebo má sníženou imunitu, to bývají projevy impetiga intenzivnější. Kvůli snížené imunitě mohou být mezi příznaky impetiga zařazeny i únava, zvýšená teplota nebo stejně tak často se mezi příznaky impetiga řadí mrzutost a nechutenství.

2

Impetigo inkubační doba

Impetigo inkubační doba není jednoznačně dána, její délka záleží na agresivitě původce, tím bývá většinou zlatý stafylokok a na délce kontaktu při nakažení. Většinou trvá několik dnů, maximálně týden. Stejně tak může inkubační dobu impetiga ovlivňovat stav kožní bariéry. Skvělou prevencí může být užívání rakytníku, ať už ve formě čaje nebo sirupu. Rakytník totiž dokáže perfektně podpořit dětskou imunitu a mimo jiné tak snížit riziko kožních infekcí. Zakoupit si přípravky s rakytníkem je možné například na internetových stránkách lékárny Pilulka. Dostupné jsou i multivitaminové želatinky s rakytníkem nebo rakytníková šťáva.

3

Impetigo léčba

Je nutné navštívit ošetřujícího lékaře, jelikož k léčbě infekčního onemocnění kůže bude nutné nasadit masti s obsahem antibiotik, tedy impetigo mast. Antibiotika mohou mít lokální formu v podobě masti, nebo celkovou, v podobě prášků či sirupu. U nekomplikovaných případů stačí zařadit pouze lokální léčbu. Lokální léčba zahrnuje zejména dezinfekci postižených míst a následné využití impetigo masti. Dezinfekce, tedy celkové čištění rány je opravdu velmi podstatné, protože bez něho by se impetigo mast nemohla dostatečně vstřebávat a kožní infekce odstranit.

V rámci léčby je také vhodné zařadit koupele v roztoku hypermanganu, koupele jsou žádoucí především pro ty, kteří mají postiženou větší plochu kůže. Menší postižená místa mohou pacienti omývat střídavě hypermanganem a heřmánkem. Obklady s vlažným heřmánkem přikládejte na tělo na cca 20 min. Strupy se postupně uvolní, postižené místo následně jemně osušte a aplikujte na něj předepsanou impetigo mast. Materiál použitý při ošetření neprodleně vyhoďte a umyjte si ruce jak vy, tak případně i dítěti. Ideální je následně použít obvaz, díky tomu zabráníte přenosu na další místa.

Co při infekčním onemocnění kůže dodržovat?

Při léčbě impetiga je vhodné dodržovat několik zásad, které přispějí k rychlejšímu zahojení postižené kůže. Jaké konkrétní úkony je vhodné u infekčního onemocnění kůže dodržovat?

  • Každý den musí mít pacient vyměněné ložní prádlo i ručník, do kterého se utírá.
  • Pravidelně vyměňujte oblečení, aby kožní infekce co nejrychleji vymizela.
  • Dětem nezapomeňte opilovat nehty, aby si postižená místa neškrábala.
  • Kůži myjte antibakteriálním mýdlem a následně nanášejte impetigo mast.

Jako léčba impetiga i jako jeho prevence se skvěle hodí odvar z měsíčku, ten můžete zakoupit například na e-shopu Grizly. Příprava měsíčkového odvaru je velmi jednoduchá: jedna lžička sušených květu se zalije 250 mililitry vroucí vody a zhruba 15 minut se nechá louhovat.

Kdy navštívit lékaře?

Impetigo, tedy infekční onemocnění kůže, se léčí antibiotiky. Z toho důvodu vyhledejte pomoc odborného lékaře. Domácí samoléčba není v tomto případě dostačující. Právě kvůli infekčnosti je nutné zůstat doma, aby nedošlo k dalšímu přenosu kožní infekce na jiné osoby.

Prevence před i během léčby impetiga

Obecně je nutné dodržovat zvýšenou osobní hygienu, zabráníte tak zároveň případnému šíření impetiga na ostatní členy domácnosti. Samozřejmostí je také vydezinfikování všech hraček nemocného dítěte, jeho jídelních potřeb, ale také prádlo pacienta se doporučuje prát odděleně od ostatního. Jako prevence poslouží i jakékoliv posilování imunity nebo pestrá strava, rozhodně tak nezapomínejte na zdravé svačiny. Mezi zdravé svačiny se řadí taková jídla, která mají vyvážené složení sacharidů, bílkovin a tuků. Konkrétně se jedná například o vanilkový jogurt s müsli a ovocem. Na vanilkovém jogurtu s müsli a ovocem si navíc pochutnají děti i dospělí.

​Hledáte jiné nemoci?

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Možná se u vašeho dítka nebo přímo vás projevují následující nemoci.

Pátá nemoc

Pátá nemoc je velmi častá a postihuje hlavně děti předškolního a mladšího školního věku. Stejně jako impetigo, tak i pátá nemoc je silně nakažlivá. Spadá mezi infekční onemocnění a inkubační doba bývá jeden až dva týdny. Mezi typické příznaky páté nemoci patří zejména zvýšená teplota nebo horečka a vyrážka na tváři.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích. Jednoduše se salmonela pozná podle silného průjmu, podle křečí v břiše a velmi časté jsou i pocity na zvracení. K léčbě salmonely se mimo jiné doporučuje zvýšený pitný režim.

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji. Postihnout může nejen člověka, ale i zvířata. Jako první příznak se objevuje červený kruh s bílým flekem uprostřed.

Crohnova choroba

Chronické zánětlivé onemocnění střev, Crohnova nemoc, se typicky projevuje průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení. Crohnova choroba je tzv. autoimunitní onemocnění, kdy tělo reaguje na vlastní tkáně jako na cizí.

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“, je způsobená virem EB. Průběh infekční mononukleózy bývá většinou mírný, někdy ale může přerůst ve vážnější zdravotní komplikace.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.