Imunitní systém

Imunitní systém je souhrn mechanismů zajišťující integritu organismu proti antigenům a patogenům – nebezpečným cizorodým látkám či pozměněným buňkám vlastního těla. Projevuje se obranyschopností, ale i autotolerancí organismu.

Imunitní systém nepřetržitě brání organismus před choroboplodnými zárodky. Pokud dochází k oslabení tohoto systému, kromě zvýšeného výskytu rakoviny, alergií a ekzému, může být také zvýšeno i riziko mnoha dalších onemocnění. Lidé s oslabenou imunitou by měli dbát o zdravou a plnohodnotnou stravu, dodat tělu vitaminy, posilnit obranyschopnost organismu a cvičit. Měli by se také vyvarovat kontaktu s lidmi, kteří jsou nachlazeni nebo nemocní, protože jsou zvláště náchylní k novým infekcím.

Imunitu lze povzbudit několika typy preparátů. Jejich původ může být mikrobiální, tkáňový nebo enzymatický. V praxi se nejčastěji používají imunomodulátory bakteriálního původu. Mezi ně se především řadí bakteriální vakcíny. Pracují na podobném principu jako očkování. Není ale samozřejmostí, že po skončení léčby už nedostanete chřipku. Imunostimulace jen snižuje výskyt opakovaných infekcí, zkracuje jejich průběh a zmenšuje intenzitu klinických projevů.

Čím můžeme vlastnímu imunitnímu systému škodit:

  • chronické užívání léků proti bolesti
  • antibiotiky
  • nadměrným pitím alkoholu
  • extrémními dietami a očistnými kúrami
  • dlouhodobou osamělostí

Opakem snížení funkce imunitního systému je autotolerance organismu. Imunitní systém začne pracovat příliš, a to i v situacích, kdy by měl zůstat v klidu. Takovými případu jsou alergické reakce nebo autoimunitní onemocnění. Atopie je velmi rozšířený případ alergické reakce. Je to stav předurčený geneticky a až u 80 % atopiků se alergické choroby vyskytují v rodině. Pouze genetické předpoklady však ke vzniku alergie nestačí. Vždy hraje roli i řada vnějších faktorů, jako jsou znečištění ovzduší, kouření, opakovaní infekce a jiné.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.