Infekční mononukleoza – příznaky, léčba i dieta

Infekční mononukleoza je způsobená virem EB (Epstein-Barrové), přenáší se slinami a propuká pouze v 5 případech ze 100. Projevuje se velkou únavou a zvětšením lymfatických uzlin. Průběh nemoci bývá většinou mírný, někdy ale může přerůst ve vážnější zdravotní komplikace. Proto je důležité při podezření na onemocnění mononukleózou neprodleně navštívit lékaře. Co dalšího se o mononukleoze vyplatí vědět?
Co to je mononukleoza?
Jak již bylo naznačeno výše, mononukleóza, velmi často psaná také jako mononukleoza, je druhem virového onemocnění, které i po odeznění příznaků v těle zůstává do konce života. Pokud vás tak infekční mononukleoza postihne jednou, vir v těle zůstává a do konce života se proti němu stáváte imunním. Spoustu projevů má monunkleoza totožných s angínou, různí se pak zejména v tom, že mononukleózu u dětí ani dospělých není možné léčit antibiotiky. Nejčastěji se tato nemoc vyskytuje u dospívajících, tedy zhruba mezi 15 a 23 lety. Stejně tak je ale možná mononukleóza u dětí či seniorů. Přenos mononukleózy je skrze sliny, proto se jí často přezdívá „líbací nemoc“. Inkubační doba mononuklózy je pár dní i několik týdnů, záleží na konkrétním případě i jedinci.
Infekční mononukleoza příznaky
Mezi nejčastější příznaky infekční mononukleozy patří:
- Horečka – může být vysoká, a to i nad 40 °C, trvalá a prudce kolísavá.
- Zvětšení uzlin – nejčastěji bývají zasaženy a zduřeny uzliny podčelistní, krční, podpažní a tříselné.
- Zvětšení jater a sleziny – projevuje se až u 3/4 případů citlivostí až bolestí pod pravým žeberním obloukem, zvýšenými krevními jaterními testy, vzácněji žloutenkou.
- Vyrážky – někdy jde o malé flíčky na kůži, jindy o velké skvrny, dále se může také objevit drobná tečkovitá vyrážka na patře v dutině ústní.
- Únava – vyskytuje se téměř vždy, v některých případech dokonce bývá jediným příznakem probíhajícího onemocnění.

Projevy mononukleózy závisí také na obranyschopnosti organismu. U dětí probíhá mononukleóza nevýrazně. V dospělosti jsou již její příznaky znatelnější. Mezi první příznaky mononukleózy patří únava, ztráta chuti k jídlu a nevolnost. Dále se přidají hlavní mononukleóza příznaky, jako jsou horečka, bolest v krku a zvětšení lymfatických uzlin. Příznaky mohou na první pohled evokovat nachlazení, nicméně může se jednat právě o projevy mononukleózy.
Jak se chovají konkrétní projevy mononukleózy?
Ze začátku vás začne bolet v krku a bude se vám obtížně dýchat. Zduřelé uzliny se svou velikostí budou blížit slepičímu vejci, kdy na pohmat budou tvrdé, nebo houbovité. Po zvětšení lymfatických uzlin propukne angína… Na opuchlých a rudých mandlích si budete moct všimnout šedo-bílých povlaků. K typickým projevům mononukleózy se může přidat kožní vyrážka a zvětšení jater. Malý počet pacientů může dokonce mírně zežloutnout. Infekční mononukleoza trvá asi tři týdny. Poté nemoc postupně ustupuje.
ZAKUPTE SI LÉKY NA SNÍŽENÍ TEPLOTY NA PILULCELéčba
Infekční mononukleóza je virové onemocnění, proti kterému doposud není specifická léčba. Naštěstí si s ní lidský organismus dokáže vypořádat sám. Léčebné zásahy se omezují pouze na stimulaci příznaků. Léčba spočívá především v klidovém režimu na lůžku, kdy se pacient snaží hlavně o snížení teploty. Bolest v krku se může mírnit výplachy krku a kloktáním teplé slané vody (jedna čajová lžička na sklenici vody) nebo zeleným čajem. Kvůli nebezpečí úrazu zvětšené sleziny se pacienti musí vyvarovat námaze a zvedání těžkých věcí. Při léčbě mononukleózy se doporučuje dodržovat jaterní dietu. Jaterní dieta totiž pomůže ulehčit celému organismu, nejen játrům, což se projeví postupným potlačením příznaků mononukleózy. Doporučovaná je jaterní dieta i preventivně.
Mononukleóza dieta
Je důležité jíst pravidelně, vícekrát denně po menších porcích. Nepřejídat se a jíst s rozumem. Pacienti by měli konzumovat čerstvou a kvalitní stravu. Důležitý je dostatečný přísun ovoce a zeleniny, případně vitamíny získáte také z přírodních ovocných šťáv. Naopak by se měli pacienti vyvarovat konzervám a polotovarům. Dále mononukleóza dieta informuje o tom, že by se měli omezit také tuky živočišného původu. Zdravější a lepší variantou bude během mononukleoza dieta vařená nebo dušená jídla.
Jestliže dostanete chuť na maso, neznačí to žádný problém. Stačí si během mononukleoza dieta vybrat z méně tučného bílého masa, jako je drůbež (kuře, krůta), králík, ryby. Zpočátku budou nevhodná ostrá, kořeněná jídla, a proto chilli nebo ostrou papriku při vaření raději vynechejte. V neposlední řadě je důležitý pitný režim, příjem tekutin by měl být 1,5 až 2 litry denně. Až do úplného zotavení je dobré denně užívat vitamín C a B-komplex.
SPOUSTA VITAMINŮ JE K DOSTÁNÍ NA E-SHOPU GRIZLYMononukleóza u těhotných žen
Nemoc způsobuje virus Epstein- Barrové, který patří k herpetickým virům. Ve většině případů nezpůsobuje poškození plodu. Pokud tak mononukleóza u těhotných žen nastane, nemělo by se jednat o závažný problém. Obdobně, jako je tomu u mononukleózy u dětí. Nejhorší příznaky mononukleózy mají totiž obvykle dospívající jedinci.

Kdy navštívit lékaře?
Lehce probíhající mononukleózu, kam se řadí mononukleóza příznaky jako třeba únava či mononukleóza vyrážka, lze přečkat doma v posteli. Stavy s těžkou angínou a výrazným otokem hrdla je ale nutné konzultovat urychleně v nemocnici s lékařem. Otoky se v tomto případě tlumí protizánětlivými léky – kortikoidy.
Prevence mononukleózy
Nemoc se dá chytit pouze slinami a dostane se tak do těla ústy. U malých dětí mohou být nakažlivé například hračky, které děti vkládají do úst. Přenos mononukleózy může nastat i ze společné skleničky nebo polibkem na ústa, odtud pramení přezdívka: „líbací nemoc“.
Hledáte jiné nemoci?
Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Šestá nemoc se přenáší vzduchem.
Laryngitida je velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.
Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.
Další nemoc, která postihuje primárně děti. Spalničky se však mohou objevit i u dospělých.