Jak a proč si v létě zacvičit

Zatímco začít aktivněji sportovat na podzim nebo v zimě je o poznání těžší, protože v sychravém počasí se člověku do ničeho nechce, v létě vás sluníčko a pěkné dny doslova vytáhnou ven.

Pobyt venku pomáhá spalovat kalorie

Pro spoustu lidí také není zrovna příjemné prostředí tělocvičen a posiloven s pachem zpocených těl. Možnost zasportovat si na čerstvém vzduchu proto vítají. Navíc je třeba zdůraznit, že cvičení venku je zdravé. Kromě jiného se při něm i nenásilným a přirozeným způsobem otužujete.

Také kalorie spalujete efektivněji, k čemuž vám pomáhá sluníčko i svěží proudící vzduch. Určitě už jste se někdy setkali s informací, že i pouhým pobytem na slunci spálíte určitou dávku kalorií, což je pravda. I při samotném slunění spalujete kalorie a co teprve spojení pobytu na slunci s oblíbenou sportovní aktivitou?

Komplexní trénink je nejlepší

venkovního cvičení se také vrátíte s endorfiny vyplavenými do krve. Cítíte se unavení, ale šťastní. Pohybová aktivita vám příjemně rozproudila krev. Zažili jste trochu adrenalinu. Podle svých možností jste rozehřáli svalstvo, rozhýbali klouby, příjemně se protáhli. Až budete další den sedět v kanceláři, nebudete mít tak ztuhlou páteř. Odnesete si příjemný pocit, že jste pro sebe něco udělali.

V zásadě nejefektivnější pro vaši kondici je funkční trénink, který by měl zatěžovat všechny svalové partie co nejkomplexněji. Také je třeba brát v úvahu, jakou zátěží trpíte po většinu času v práci (například páteř, hýžďové svalstvo) a snažit se protáhnout a posílit právě tyto partie, aby vám trénink byl skutečně pomohl.

Zapojujete 90 % svalstva

Jaké sportovní aktivity si můžete v létě dopřát? Pokud se necítíte na náročné sportovní výkony, zkuste nordic walking, tedy chůzi s holemi. Výhodou je při ní zapojujete i ruce. Pokud se holemi správně odrážíte, trénujete celé tělo. Jestliže zkusíte nordic walking, protahujete a posilujete 90 % svalových partií, záda, nohy, ruce. Příjemně uvolňujete krční partie a ramena ztuhlá od sezení. Aktivní jsou i hlubší svalové skupiny.

Tento sport je náročnější než klasická chůze, ale také mnohem efektivnější. Důležité ale je naučit se správnou techniku odrážení holí, proto je vhodné absolvovat pár úvodních hodin s instruktorem. Výhodou je, že se do téhle aktivity mohou zapojit i senioři, nebo lidé s větší nadváhou.

Ideální je, že sport se dá spojit s poznáváním, můžete vyrazit na delší túru a navštívit přitom nějako zajímavou turistickou památku. Z pohledu funkčnosti je nordic walking lepší než klasická turistika, protože dostávají zabrat rozsáhlejší svalové skupiny.

Během si zpevníte kosti i zadeček

V posledních letech se stále větší oblibě těší běhání. Nepotřebujete žádné nákladné vybavení. Vyplatí se ale investovat do kvalitních běžeckých bot, které účinně tlumí nárazy při běhu a šetří tak klouby.

Běh nastartuje spalování tuků, ke které mu pak dochází i po té, co jste už doběhli do cíle cesty. Je také účinným bojovníkem proti osteoporóze, posilujete totiž kosti. Jedna americká studie z Harvardovy univerzity mluví o tom, že pravidelným běháním se riziko osteoporózy dá snížit až o 40 %.

Posílíte také svoji vytrvalost, což se vám bude hodit v mnoha ohledech. Běh zpevňuje svaly na nohou, díky němu budete mít i pevný zadeček.

Zvyšujete kapacitu plic i hybnost kloubů

Léto je samozřejmě časem vodních sportů a především plavání. Využijte toho, že můžete plavat v přirozeném prostředí v přírodě a nejste odkázáni na bazény jako po zbytek roku. Plavání šetří klouby a vazy, a to i při výraznější nadváze. Proto je výborným sportem i pro silnější lidi.

Během pohybu ve vodě posilujete a protahujete prakticky všechny svalové skupiny. Pomáháte zlepšit i hybnost kloubů, proto je plavání výborné i jako rehabilitace po úrazech. Zejména plavecký styl znak pomáhá zpevnit core, tedy svaly kolem páteře. Při vodních sportech zvyšujete rovněž svoji kapacitu plic, posilujete srdeční činnost.

Posilujte i ve městě

Speciální kategorií je také cvičení ve městě. I v případě, že bydlíte někde v centru většího města a máte to daleko na okraj do lesa nebo na louku, nevěšte hlavu. K venkovním aktivitám vám stačí i menší parčík. Můžete v něm samozřejmě běhat. Není-li kde, dejte si několik koleček kolem parčíku. Můžete vytáhnout také kolečkové brusle, které jsou skvělé pro trénink nohou a hýždí. Že při jízdě spálíte kalorie nabyté mlsáním, to je další bonus navíc.

Na cvičení s vlastní vahou se hodí i prolejzačka

Poslední roky v mnoha městech vznikají venkovní posilovny s hrazdami, žebříky, lavičkami, kruhy, bradly. Může je využít široká veřejnost podle chuti. Zkuste si zde zacvičit.

Venkovní posilovny ve městech využívají cvičení s vlastní vahou těla, které odborníci na fyzioterapii a pohyb obecně považují za daleko lepší a efektivnější, než cvičení se závažím. Nedochází totiž při něm k tak velké námaze vazů, šlach a svalů. Navíc je toto cvičení šetrnější ke kloubům. Přitom ale pravidelné cvičení s vlastní vahou už po relativně krátké době přináší zlepšení tělesné kondice.

A že u vás žádná venkovní posilovna není? Jako nářadí vám může posloužit klidně i kovové zábradlí u schodů, lavička, nebo prolejzačky na dětském hřišti.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.