Jak bojovat proti přejídání
Když je přejídání problém
Problém přejídání není určován tělesnou hmotností, ale vztahem k jídlu. Asi 85 procent osob trpících přejídáním jsou ženy a týká se všech věkových skupin. Jestliže se celý váš dne točí kolem jídla, všechny problémy, ale i radosti, spojujete s jídlem. Cítíte-li se provinile, když sníte něco sladkého, mohou být vaše stravovací návyky problémem a měli byste je začít řešit.
Zdravotní důsledky záchvatovitého přejídání jsou obezita, cukrovka, riziko infarktu myokardu, riziko mozkové mrtvice, onemocnění srdce, problémy s krevním oběhem nebo tlakem. Hrozí též nebezpečí vzniku anorexie, bulimie, nebo může mít dotyčný problémy s mobilitou.
Jak bojovat proti přejídání
Jestliže trpíte záchvatovitým přejídáním, určitě navštivte odborníka, protože se může jednat o vážný problém, se kterým si sami neporadíte. Pokud se přejídáte jen občas, a hledáte triky, jak se zbavit přejídání, dodržujte následující pravidla. S jejich pomocí se svého zlozvyku zbavíte.
Před každým jídlem vypijte jednu až dvě sklenice vody. Zaplníte tak žaludek a sníte menší množství potravy než obvykle. Žaludek vyšle mozku signál, že je plný dříve, než se stačíte přejíst.
Jezte potraviny s nízkým glykemickým indexem. Potraviny s vysokým glykemickým indexem se totiž rychle tráví a způsobují strmý vzrůst hladiny krevního cukru, následuje rychlý propad a opětovný pocit hladu. Váš jídelníček proto musí zahrnovat dostatek zeleniny, luštěnin a celozrnného pečiva.
Jezte pravidelně, nevynechávejte jídla, dodržujte počet pěti jídel denně. Pokud dodržíte toto pravidlo, nemůže se vám stát, že vás přepadne intenzivní hlad, a k nasycení vám postačí menší porce.
Nevynechávejte snídani. Vědci zjistili, že lidé, kteří dodají tělu ráno dostatečné množství tuků, proteinů a sacharidů, toho sní během dne méně a nemají tendenci se přejídat.
Oklamte mozek. Váš talíř musí vypadat plný jídla, proto používejte malé talíře. Pocit nasycení se dostaví dříve než obvykle a vy sníte méně kalorií.
Dejte tělu vlákninu. Díky vláknině v potravinách dosáhnete pocitu nasycení rychleji a vydrží vám delší dobu. Zařaďte do svého jídelníčku co nejvíce zeleniny a ovoce, bílé pečivo vyměňte za celozrnné, stejně tak jako všechny ostatní cereálie, a vaše sklony k přejídání se radikálně zmenší.
Zbytky patří do koše. Nedojídejte po dětech, ani to, co ostatní už nemůžou. Ztrácíte tak kontrolu nad množství jídla, které zkonzumujete a i když se to nezdá, energetická hodnota zbytků jídla může být ve finále větší, než kolik obsahuje vaše běžná porce.
Emocionální přejídání
Když se dostanete do stresové situace nebo psychické zátěže, řešíte tuto situaci jídlem, díky kterému se vzápětí cítíte lépe. Jakmile tělo zjistí, že se díky jídlu dostává do pohodového stavu, automaticky pak tuto reakci na stres budete opakovat. Tomu se říká emocionální přejídání a je důležité, umět se s vlastními pocity vypořádat jinak, než konzumací jídla.
Pomocí dodržování zdravého životního stylu, do kterého patří také zdravá výživa, můžete proti stresu, a zároveň proti přejídání, úspěšně bojovat. Odpočívejte, dostatečně spěte, dodržujte pitný režim, věnujte se nějaké sportovní aktivitě a každý den si udělejte čas na sebe. Zvládnete tak stresové situace a vyhnete se problémům, které přejídání způsobuje.