Jak dobře a chutně uvařit brambory
Brambory můžeme připravovat z různých odrůd a na různé způsoby. Mimo klasické vaření můžeme brambory péct, připravovat z nich kaše nebo je rozšťouchat. Jak dlouho vařit brambory ve slupce a oloupané brambory, aby byly tak akorát? A jak brambory dobře skladovat a připravovat, abychom se nepřipravili o žádné z cenných vitamínů?
Typy brambor
Podle varného typu brambory dělíme na přílohové, které jsou vařené ve slupce a oloupané vhodné nejen jako příloha k masům, třeba k domácí sekané nebo řízku, ale i do polévek, gulášů nebo k zapékání. Připravíte z nich různé zeleninové polévky nebo třeba bramborový guláš. Dalším druhem jsou salátové brambory, které jsou vhodné pro vaření ve slupce a posléze oloupané k přípravě salátů nebo bramborového těsta. Výborné jsou také jako zapečené brambory s kuřecím masem. Třetí druh se hodí zejména pro přípravu kaší a pyré nebo různých bramborových placek.
Existují také sladké brambory, neboli batáty, které jsou čím dál populárnější. Mají osobitou nasládlou chuť a jsou nabité vitamínem A. Při jejich přípravě se můžete inspirovat těmito recepty s batáty.
TYP | VYUŽITÍ |
Typ A |
jsou vhodné především do salátů, pro vaření ve slupce na loupačku a jako příloh |
Typ B | jsou vhodné jako univerzální přílohové hodí se do salátů, gulášů, polévek a pro restování |
Typ C |
jsou vhodné především na přípravu kaší a těsta, používají se na výrobu hranolků, bramboráků, bramborových placek |
Typ D |
není pro zahrádkáře významný – jde o odrůdy pro průmyslové zpracování. |
Výběr brambor a správné skladování
Při nákupu brambor byste měli mít promyšleno, jestli jich budete potřebovat větší množství do zásoby, kdy je třeba je dobře uskladnit. Při nákupu si také pohlídejte, aby kvalita odpovídala ceně. Na bramborách by neměla být nalepená hlína, nesmějí být nahnilé, naklíčené ani jinak poškozené. Zelené brambory naznačují horší kvalitu. Velmi důležité je skladování. Pokud se rozhodnete brambory kratší nebo delší dobu skladovat, je důležité, aby byly uloženy na suchém, vzdušném místě, ve tmě a chladu. Předejdete tak hnilobě i předčasnému vyklíčení. Pro zabránění klíčení je nejvhodnější teplota 2-4 °C. Ideální jsou tak pro sklad brambor sklepy nebo alespoň spíže.
Jak dlouho vařit brambory
K vaření potřebujete dostatečně velký hrnec s pokličkou. Vodu si lze dopředu předehřát v rychlovarné konvici. Horká voda zkrátí dobu vaření brambor a pomůže se zachováním vitamínu C. To, jak dlouho vařit brambory, se odvíjí od zmiňované odrůdy, ale také velikosti brambor. V normálně velkém hrnci bývají oloupané a nakrájené brambory uvařeny za zhruba 10 minut. Brambory vařte v osolené vodě, kdy potřebujete pouze zhruba 10 g soli (1 polévková lžíce) na 1 kg brambor. Mimo osolení vody je možné do ní vsypat také koření, například kmín. Úpravou brambor se jejich hmotnost sníží, a to o 10 % při škrábání brambor a o 20 % při loupání brambor.
Pro to, abyste si na vařených bramborách skutečně pochutnali, existuje pár vychytávek. Důležité je nenechat brambory namočené ve vodě příliš dlouho, pak se zbytečně ztrácí vitamíny, které obsahují. Hrnec pak také nenechávejte přiklopený pokličkou. Brambory pak mohou tzv. zlojovatět.
Jak dlouho vařit brambory ve slupce
Ideální je vařit brambory ve slupce, protože si tak uchovávají více prospěšných látek. Doba, jak dlouho vařit brambory ve slupce, je o něco delší než u oloupaných brambor, většinou 15-30 minut. To není problém u mladých brambor s tenkou slupkou, ze kterých se nechystáte dělat např. kaši nebo knedlíky. V opačném případě si raději ušetřete čas strávený loupáním vařených brambor a vařte je již oloupané.
Pokud se chystáte vařit zapečené brambory s kuřecím masem nebo zeleninou, je vhodné si brambory předvařit předem, zkrátí se tak doba pečení. V takovém případě stačí brambory vařit 10 minut, o zbytek se už postará trouba.
Vaříme-li brambory ve slupce, zůstane v nich až 90 % původního obsahu vitamínu C. V oloupaných a rychle uvařených bramborách zůstane vitamínu C necelých 80 %. Ohříváním brambor klesá obsah vitamínu C jen na 40 % a při nakrájených bramborách je obsah vitamínu C pouhých 20 %.
Kaše a pyré
Bramborová kaše je stará dobrá klasika. Skvěle se hodí k tradičním receptům jako je domácí sekaná. Uvařené brambory našťouchejte pomocí šťouchačky. Nalijte si do hrníčku mléko a přidejte k němu kousek másla a kousek nastrouhaného muškátového oříšku. Obsah hrníčku ohřejte a poté postupně zašlehejte pomocí mixéru s metlou do brambor. Nespěchejte, tekutinu přilévejte postupně, aby vám nevznikla v závěru břečka. Nakonec dochuťte solí. Pokud chcete recept na klasické šťouchané brambory trochu vylepšit, vyzkoušejte šťouchané brambory s cibulkou. Jestli si chcete trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte recept na kaši s batáty.
A jak je to s bramborovým pyré? Někteří kuchaři berou pyré jako jemnější kaši, do které je přidáno více másla a mléka. Jsou ale i takoví (a je jich většina), co tento rozdíl odmítají a berou pyré a kaši za totožnou přílohu.
Tipy a triky
Pár jednoduchých a užitečných triků na závěr:
- Budete-li z bramborového těsta dělat noky, krokety nebo knedlíky, vložíme těsto před vařením na chvíli do ledničky. Těsto je pak tužší a nelepí se.
- Bramborové knedlíky nebudou oslizlé, když nasypete do vody trochu mouky.
- Strouhané syrové kousky zalijte ihned mlékem, aby nezmodraly. Jsou-li příliš vodnaté, tak část vody, kterou pustí, slijte.
- Brambory na přípravu bramborového salátu vařte ve vodě s trochou octa, aby neztmavly a nerozvařily se. Nevařte je úplně doměkka a nechte je dojít v páře.
- Vyzkoušejte recepty na rychlý oběd z brambor. Dobře zasytí, jsou rychle hotové a navíc si na nich opravdu pochutnáte.