Jak překonat stagnaci v hubnutí?

I když kontrolujete svůj kalorický příběh a dopřáváte si pravidelné dávky cvičení, vaše tělo jakoby najednou vaši snahu úplně ignorovalo. Ručička váhy dál nepoklesne ani o kousek. Co teď? Především nepanikařte.

Po razantním nástupu následuje pokles

Jestliže máte pocit, že v hubnutí už dále nepokračujete, v žádném případě to není důvod k tomu, abyste na snižování hmotnosti zanevřeli. Všechno má své logické vysvětlení, i stagnace váhy.

Jde vlastně o přirozený jev. Během prvních týdnů vaší nové životosprávy může jít hubnutí téměř samo. Platí to hlavně o lidech, jejichž metabolismus není rozkolísaný kvůli neustálému zkoušení nějakých nových diet.

Ovšem po určité době může dojít buď ke zpomalení, nebo dokonce k dočasnému zastavení hubnoucího procesu. Počítejte s tím, že po prvotním rychlejším nástupu hubnutí, se snižování váhy ustálí na cca 0,5 kg za týden a na nějakou dobu se může zastavit úplně.

Neexperimentujte s dietami

Nesnažte se v takové chvíli spekulovat o tom, jak zhubnout rychleji. Zakažte si různé jednostranné diety, které slibují velký úbytek během krátké doby. Ty mohou vaší zdravé a vyvážené stravě jenom ublížit a následně způsobit jojo efekt.

Stejně tak je naprosto nevhodné experimentovat s hladovkou. Vytrvejte ve svém úsilí a v nastoupené cestě pestré a zdravé stravy, která je pro dlouhodobé hubnutí a udržení váhy jediná správná.

Pokud necítíte v hubnutí pokrok, popřemýšlejte také, zda dodržujete správný pitný režim. Mnoho lidí si sice osvojí zásady správného stravování, ale zapomíná na dostatek tekutin, který je pro dosažení optimální hmotnosti podstatný,

Nestresujte se neustálým vážením

Není dobré se vícekrát denně vážit v naději, že se ručička váhy přece jenom hne. Je běžné, že hmotnost během dne kolísá přibližně o 1-2 kilogramy, roli v tom hraje množství zkonzumovaných potravin a vypitého množství vody. Proto je nejlepší se častým vážením vůbec nestresovat.

Važte se pouze jednou týdně, a to vždy ve stejný den a ve stejný čas. Nejobjektivnější údaje získáte při převážení ráno nalačno po vykonání velké toalety.

Buďte pozitivně naladění

Budete-li se vážit častěji, způsobíte si jenom stres z toho, že hubnutí nepokračuje podle vašich představ. Přitom právě stres dokáže být zabijákem hubnutí. Proto se snažte otázkou hmotnosti příliš nezabývat. Jakoby na ni zapomeňte a dělejte všechno jako dosud. Udělejte si čas sami na sebe, na svoji rodinu a přátele, snažte se být pozitivně naladění.

Hubnutí začíná v hlavě a dobrá nálada vám k němu může pomoci lépe, než cokoli jiného. Věnujte se sami sobě, svým zálibám. Přesvědčte se o tom, že život je hezký. Pozitivním myšlením nastartujete i svoje tělo. Budete spokojení sami sebou, a to je pro formování postavy důležité.

Spěte 7-8 hodin

V hubnutí je velmi podstatný i spánek. Je vědecky prokázáno, že chronický nedostatek spánku souvisí s nárůstem obezity. Delší spánek naopak dokáže pozitivně ovlivnit metabolismus glukózy. Lidské tělo umí během spánku efektivně spalovat tuky. Ideální doba spánku je proto cca 7-8 hodin. Rozhodně byste ale neměli spát méně než 6 hodin.

Nové formy pohybu vás nastartují

Jestliže se u vás hubnutí zastavilo, můžete také vyzkoušet nějaký nový způsob cvičení. Pokud totiž pravidelně sportujete a vyvíjíte nějakou pohybovou aktivitu, tělo si na ni zvykne a potom už nepřináší kýžené úbytky tukové tkáně, i když si třeba při cvičení měřičem úzkostlivě hlídáte tepovou frekvenci. Tehdy je na čase vyzkoušet také jiný druh pohybu, na který vaše tělo není zvyklé. Pomůže znovu nastartovat metabolismus.

Toužíte si vyzkoušet nějaký nový sport a dosud jste k tomu nenašli odvahu? Tohle je ideální příležitost. Bude to tak spojeno i s novým zážitkem, který vás obohatí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.