Jak se jí kaki ovoce a jaké má zdravotní přínosy

Vzhledově připomínající rajče, chuťově meruňku, to je kaki ovoce, japonská odrůda, která si postupně získává celý svět. Nejčastěji na něj v supermarketech narazíme na podzim, kdy se jedná o skvělou volbu, která lidskému tělu dodá potřebné vitamíny i vlákninu. Jak se kaki jí, jak probíhá jeho pěstování a jaký kaki recept byste rozhodně měli vyzkoušet?
Co je to ovoce kaki
Ovoce kaki, známe taktéž pod označením khaki ovoce, je plod ovocného stromu tomelu japonského. Jakmile je ovoce zralé, zbarví se do žluté až tmavě oranžové barvy. Kaki strom plodí ovoce různých tvarů i velikostí. Všechny však obsahují spoustu zdraví prospěšných živin. Běžně se toto japonské ovoce nazývá pokrmem bohů, a to právě kvůli svému složení. Sezóna khaki ovoce je od října do února, kdy kaki strom nabízí ty nejlahodnější plody. zakoupit se dá kaki jak v supermarketech, tak na farmářských trzích. Výběr toho nejlepšího plodu má stejný průběh jako u rajčat, zaměřte se tedy na hladké plody, které jsou beze skvrn.
Jak se jí kaki?
Častou otázkou je, jak se jí kaki. Způsobů je hned několik, nejčastěji se plod konzumuje bez slupky. Zdraví škodlivá však kaki slupka není. Obvykle se khaki ovoce jí jako kiwi, tedy že se rozkrojí na dvě poloviny a šťavnatý vnitřek se vydlabe. Stejně tak se ale ovoce kaki krájí na kolečka, pokapává citronovou šťávou nebo se přidává jako jedna z ingrediencí do kaki receptů. Zužitkovat se dá jak zakoupené ovoce, tak čerstvé, pokud jste se pustili do kaki pěstování.
Jaké obsahuje kaki vitamíny a další zdraví prospěšné látky?
Obdobně jako u citrusů, taktéž mezi kaki vitamíny patří zejména vitamín C, dále zde nalezneme také provitamin A a spoustu minerálních látek. Zejména kaki strom produkuje plody obsahující hořčík, draslík, vápník, železo, ale také třeba fosfor nebo měď. díky tomu, že je khaki ovoce plné antioxidantů, podporuje imunitní systém anebo chrání před srdečními chorobami. Stejně tak se ale toto exotické ovoce pozitivně podílí na zdraví očí, na hubnutí nebo na snížení rizika rakoviny a mrtvice.
Obsahuje kaki kalorie?
Z velké části tvoří kaki voda, nicméně i tak nějaké kalorie v kaki najdeme. Kromě vitaminů a minerálních látek se v ovoci nachází spousta jednoduchých sacharidů, které slouží jako rychlý zdroj energie. V cca 100 g zprostředkovává ovoce 60 kaki kalorií. Nejedná se tak žádný zvlášť závratný údaj, stále převažují kaki vitamíny, nikoliv kaki kalorie. Dokonce kaki obsahuje méně kalorií než marakuja, známá také pod jménem mučenka. Marakuja v přepočtu na 100 gramů obsahuje v průměru 95 kcal.
Kaki pěstování
Jestliže si kaki ovoce nechcete kupovat pouze na farmářských trzích nebo v supermarketech, vrhněte se na kaki pěstování na vlastní zahradě. Kdy je ten nejvhodnější čas na zasazení semínek? Doporučovaným měsícem na vysetí semínek kaki je únor. V tomto měsíci se doporučuje zasít i různé bylinky pro zdraví, jako je třeba bazalka. Semínka je žádoucí umístit do květináče do hloubky zhruba 5 cm, a to do substrátu bohatého na živiny. Trvá cca měsíc, než spatříte první klíčky. Pěstování kaki by první 3 roky mělo probíhat v květináči v garáži, ve sklepě, skleníku a během hezkého počasí v polostínu na zahradě.
Kdy kaki strom přesadit?
Jakmile bude kaki strom o něco větší, přesaďte jej na zahradu, kde o několik měsíců až let později začne plodit. Zatímco v květináči by mělo být kaki ve stínu či polostínu, na zahradě jej naopak zasaďte na slunné stanoviště. Ideálně někam, kde bude kaki strom chráněný před větrem, například ke stěně domu. Škůdců se obávat nemusíte, spíš si zvolí nějakou typicky českou variantu ovoce nebo bylinky pro zdraví, nikoliv exotické ovoce. Na škodu však určitě nebude, budete-li jednou za čas rostlinu přihnojovat.
Oblíbené kaki recepty
Nejčastěji se ovoce kaki konzumuje samotné, nicméně je možné jej přidat i do jogurtu, smoothie nebo s ním dochutit salát. Jaký konkrétní kaki recept stojí za vyzkoušení?
Kaki smoothie

Velmi jednoduchý kaki recept představuje smoothie, do kterého se kromě ovoce kaki přidává i limetka, grapefruit i banán. Společně dané druhy ovoce vykouzlí osvěžující smoothie, které se hodí ke snídaní i jako dopolední svačinka. Pokud se vám tento kaki recept po nějakém čase okouká, zkuste jiné zdravé smoothie, třeba mangovo-proteinové smoothie. Právě proto, že mangovo-proteinové smoothie obsahuje protein, je vhodné i pro sportovně založené jedince.
Potřebné ingredience:
- 1 grapefruit
- 1 limetka
- půlka banánu
- 1 ovoce kaki
- třtinový cukr (libovolné)
Postup:
Ideálně bio limetku omyjte pod horkou vodou a nastrouhejte část kůry. Následně limetku vymačkejte a stejně tak i grapefruit. Zbavte banán i kaki slupky a nakrájejte oba druhy ovoce na menší kousky. Všechno vložte to mixéru a dohladka rozmixujte. Podle potřeby můžete přidat třtinový cukr pro zlepšení chuti.
Tip! Kvalitní třtinový cukr nebo jiná sladidla nabízí e-shop Grizly.
Ovesná kaše s kaki

Další zdravý snídaňový či svačinový kaki recept představujte ovesná kaše. Jsou dvě možnosti, jak si ovesnou kaši připravit, buď si ji již předpřipravenou zakoupíte v obchodě, nebo si ji uděláte sami. Ovesné kaše i kaki jsou skvělým zdrojem vlákniny a představují tak ideální volbu snídaně. Oblíbená je nejen kaki kaše, ale také pečená ovesná kaše s banánem. Výhodou pečené ovesné kaše s banánem je její jednoduchá příprava.
Potřebné ingredience:
- 1 hrnek ovesných vloček
- 1 kaki
- 1 hrnek mandlového mléka
- 2 lžičky chia semínek
- 1 lžička medu
- ořechy podle chuti
Postup:
V hrnci společně zahřejte mandlové mléko i vločky. Jakmile bude směs teplá, přidejte k ní i med. Vařit přestaňte v momentě, kdy se mléko i med vpijí do vloček, nezapomeňte po celou dobu kaši míchat. Zatímco se vám připravuje základ kaše si opražte vybrané ořechy a stejně tak si omyjte a nakrájejte ovoce kaki.
Nyní si do misky přendejte hotovou ovesnou kaši a ozdobte ji nakrájeným kaki ovocem společně s opraženými ořechy a chia semínky.
Rada: Pokud chcete ušetřit čas strávený s přípravou, zakupte si kaši od KetoFit.
Kaki džem

Poněkud exotičtější variantu džemu představuje právě ten, do něhož se jako hlavní ingredience přidává khaki ovoce. S připravenou kaki marmeládou ozvláštněte recept na kynuté buchty nebo si ji zkrátka jen natřete na křupavý chléb. Zatímco samotné kaki je nejchutnější během podzimu, kaki marmeláda je výborná celoročně. Jak si tento kaki recept připravit?
Potřebné ingredience:
- cca 450 g kaki
- 1/3 šálku citronové šťávy
- 1 až 2 šálky cukru
Postup:
Ovoce kaki nakrájejte na malé kousky a odstraňte semínka. Poté kousky kaki vložte do malého hrnce společně s citronovou šťávou a několik minut vařte na mírném plameni, dokud kaki nezačne pouštět šťávu. K urychlení procesu použijte šťouchadlo na brambory.
Jakmile se kaki kousky rozpadnou, přidejte do hrnce cukr a vařte na středně mírném ohni, dokud džem nezhoustne. Následně džem nalijte do připravených zavařovacích sklenic a ponechte zhruba 1 cm volného prostoru.
Zpracujte sklenice s džemem v nádobě s vodní lázní po dobu 10 minut, poté vypněte přísun tepla a nechte sklenice v nádobě dalších 5 minut. Vyložte sklenice na pult a nechte je vychladnout. Poté zkontrolujte těsnění a všechny nedostatečně uzavřené sklenice uložte do lednice pro okamžité použití.
Lidskému tělu propůjčuje kaki vitamíny i prospěšné minerální látky, proto si jej alespoň jednou za čas vychutnejte. A to ať už samotné nebo v nějakém zmiňovaném kaki receptu.