Jak si upravit jídelníček, aby nás netrápila hříšná chuť na sladké?

Jak zabránit tomu, aby vás netrápila chuť na zakázaná sladká jídla? Co vůbec tuto chuť způsobuje? A jak s ní bojovat? Otázek je hodně, pojďme se proto zamyslet na odpověďmi.

Pohlídejte si dostatek kvalitních bílkovin v jídelníčku

Začneme tím, co vůbec chuť na sladké způsobuje. V první řadě to je nedostatek kvalitních bílkovin. Spoustě lidí chybí v jídelníčku kvalitní bílkoviny získávané z různých zdrojů jako je maso, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, semínka. V důsledku toho se v průběhu celého dne necítí sytí a hledají další zdroje energie. Najdou je obvykle v podobě sacharidů. Ty jim poskytnou energii velice rychle, ovšem část z ní se samozřejmě ukládá ve formě tuků.

Proto si dopřejte ve stravě dostatek opravdu kvalitních bílkovin. Záleží na vaší hmotnosti, ovšem platí, že byste neměli denně sníst méně než 0,8 gramu bílkovin na kilogram vaší váhy. Když to bude více, kolem jednoho gramu, nic se neděje. Právě naopak. Díky tomu se budete cítit sytí a nebudete mít potřebu dokrmovat se sacharidy.

Kvalitní pestrý jídelníček s dostatkem bílkovin je odrazovým můstkem, jak se bránit hříšným chutím.

Vymaňte se ze začarovaného kruhu

Bílkoviny by neměly chybět v žádném vašem denním jídle. Začněte už snídaní, kterou je vhodné doplnit třeba bílým jogurtem, nízkotučným tvarohem, vajíčkem natvrdo, sýrem.

I typickou sacharidovou snídani, jako je třeba müsli, doplníte právě jogurtem a tím zajistíte pocit sytosti. Podobně třeba ovesnou kaši zalijete mlékem. Sacharidy by měly vždy doprovázet bílkoviny, to je základní pravidlo.

Snídat například koláč, tedy jenom sacharidy, je základní chybou, která už ráno roztočí kolotoč vašich zakázaných chutí. Sacharidy z něj se vám rychle dostanou do krve, stoupne vám glykémie, po chvíli zase poklesne – a už jste v začarovaném kruhu, ze kterého se musíte vymanit. Proto čistě sacharidová snídaně je jednoznačně zakázaná.

Večer platí zákaz sacharidů

Obdobně to platí i o svačině. I v případě, že při dopolední svačině vsadíte na jablko, které také obsahuje cukr, doplňte ho třeba plátkem kuřecí šunky nebo sýra. Podobně oběd by měl být vyváženou porcí sacharidů i bílkovin.

Naproti tomu odpoledne a večer už sázejte hlavně na bílkoviny a na sacharidy úplně zapomeňte. Ideální odpolední svačinou je třeba ochucený mléčný nápoj. Večeře by se měla skládat z bílkovin, například pečené ryby doplněné zeleninou, tedy vlákninou a vitamíny.

Trvalý pocit sytosti zajištěný bílkovinami zahubí nutkání na sladké už v zárodku.

Co dělat, když není vyhnutí?

Jak dále postupovat, pokud vás hříšná chuť přesto přepadne?

  • Volte zdravější alternativu sladkého. Sáhněte třeba po sladším kousku zeleniny, jako je mrkev, rajčata nebo kedlubna.
  • Snězte jogurt nebo tvaroh (opět staré známé bílkoviny).
  • Výborné jsou třeba i 100 % celozrnné rýžové chlebíčky, které vás zasytí na dlouhou dobu, protože v sobě mají polysacharidy, které se do krve uvolňují postupně.
  • V nejhorším případě potom snězte kousek ovoce nebo čtvereček čokolády se 70 % kakaa.

Upravte nejenom jídelníček, ale celkově i životní styl

Kromě jídelníčku byste ale měli upravit i celkově svůj životní styl, abyste snížili chuť na sladké.

  • Dostatečně spěte, a to 7-8 hodin denně. Když nespíte, zvyšuje se výroba ghrelinu, tedy hormonu hladu.
  • Obloukem se vyhněte umělým sladidlům, která zvyšují chuť na sladké i celkově k jídlu.
  • Snažte se nezajídat problémy. Jedení ze stresu nebo často také z nudy je cestou, jak hřešit sladkými jídly. Ideální je hledat si nějakou náhradu za jídlo, nějakou činnost, při které uvolníte psychické napětí a bude vám dělat radost, třeba tvůrčí práci, kutilství, malování, zahradničení.
  • Hýbejte se. Pohyb vám poskytne adrenalin a nebudete na sladké myslet.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.