Jak správně nastartovat spalování kalorií?
I když se podle vás nedá nic dalšího pro úspěšné hubnutí podniknout, přečtěte si naše rady. Možná mezi nimi najdete inspiraci, jak opět nastartovat spalování svého těla a to se pak může projevit konkrétními kladnými výsledky.
Večer pozor na sacharidy
Velmi důležitý je především jídelníček. I když je jeho složení správné a vyvážené z pohledu obsahu sacharidů, bílkovin i tuků a nachází se v něm i dostatek vitamínů a minerálů, je možné, že děláte chyby například ve správném načasování jídla nebo v tom, co jíst dopoledne nebo naopak odpoledne.
Řiďte se především tím, že sacharidové pokrmy budete zařazovat především ráno a dopoledne, kdy je tělo nejlépe nastartované ke spalování. Například ranní ovesná kaše s ovocem vám dá dostatek sacharidů na dopoledne, můžete k tomu ještě něco přidat v podobě ovoce k svačině. Další porci sacharidů byste měli sníst k obědu jako přílohu. Odpoledne a zejména večer už ale na sacharidy buď úplně zapomeňte, nebo je výrazně omezte.
Už toto jednoduché opatření vám může pomoci k lepšímu spalování. Zredukujete tím množství inzulínu, který ve večerních hodinách vyloučí slinivka břišní. Konzumace sacharidů večer totiž hodně vede k ukládání tuku.
Pravidelnost je motorem
Nezapomínejte také na pravidelnost v jídle. Možná se snažíte dodržovat časy snídaně, oběda a večeře, ale svačinu někdy stihnete, jindy ne. Právě to je ale velká chyba. Noste si v kabelce či tašce müsli tyčinku a jablko či jogurtový nápoj, který se dá pít i z lahvičky. I když vás odvolají nečekané pracovní povinnosti, vždy tak budete mít jistotu, že se vám povede se nasvačit, třeba i na autobusové zastávce.
Pravidelnost v jídle je dobrým motorem správného stravování. Tělo ví, že dostane nášup a nemá tak potřebu schovávat na horší časy. Pozorujte také své tělo, zda mu lépe vyhovuje jíst po dvou, dvou a půl či třech hodinách. Postupem času zjistíte, co je pro vás nejoptimálnější. Častěji než po dvou hodinách ale určitě nejezte.
Pestrý čaj a káva vás nabudí
Při spalování kalorií má velice důležitou úlohu také pitný režim. Určitě na něj nezapomínejte. Kromě toho, že je třeba doplňovat tekutiny pravidelně v průběhu celého dne, je podstatné i to, co pijete. Pokud se držíte zásad zdravé výživy a pijete hlavně čistou pramenitou vodu, případně ředěné neslazené džusy, zkuste svůj pitný režim doplnit o nápoje, které pomáhají spalování. Jedná se především o Pestrý čaj, zelený čaj a černou kávu. Možná jste už zjistili, že tyto nápoje mají účinky na zrychlení vašeho metabolismu. Neváhejte si je proto dopřát v rozumné míře pravidelně. Šálkem kvalitní černé kávy a zeleného či pestrého čaje denně rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Navíc všechny tyto nápoje obsahují naprosté minimum kalorií, takže jsou vhodné i pro diety.
Zapisujte si deníček
Pokud chcete zlepšit svoji disciplínu ve stravování a najít recept, jak efektivně spalovat, dobrým receptem je si po dobu například tří dnů zapisovat, co a kdy jste snědli a vypili. Potom svůj zápis vyhodnotit. Získáte tak materiál, který vám ukáže vaše nejčastější chyby a jak je odstranit a zlepšit si tím spalování. Už samotný zápis bude mít pro vás pozitivní psychologický efekt, kdy si uvědomíte své rezervy. Například zjistíte, že děláte moc velké přestávky mezi jídly atd. Budete mít návod, jak dál pracovat se svým stravovacím režimem.
Zkuste změnu v tréninku
Samozřejmě i skladba cvičení se promítá do vašeho spalování. Pokud chodíte cvičit pravidelně a například posilování kombinujete a aerobním tréninkem, i tak se vám může stát, že sice postavu zformujete do určité míry, ale když vám k ideálnímu tvaru těla a hmotnosti zbývají třeba ještě tři nebo čtyři kilogramy zaseknete se, a máte pocit, že to nejde dál.
Co teď? Je jasné, že cesta jak zrychlit metabolismus vede i přes správnou volbu a načasování cvičení. Problém může být i v tom, že tělo si zvyklo na určitou námahu a dosáhlo v ní svého maxima a už to nejde dál. Nastává proto čas udělat určité změny. Jaké změny provést? Můžete třeba zkusit o malinko, cca 5-10 % zvýšit tréninkovou zátěž, mnohem účinnější je ale udělat obměnu zátěže. Vyzkoušejte třeba v posilovně jiné stroje. Zatěžujete totiž stále tytéž svalové partie, a pokud trénink obměníte, dostanou se do hry i další svaly. Kalorie se pak spalují snáze. Čím víc různorodých svalů je aktivních, tím snadněji a lépe spalujete.
Nahřejte nejen tělo ale i hlavu
Velmi dobrým receptem je úplně nová sportovní aktivita, která vás rozehřeje a nabudí tělo. Například intervalový trénink je skvělý pro nažhavení organismu. Zrovna tak pomůže vhodné načasování. Patříte mezi ranní ptáčata? Pak vás může výborně nabudit krátká rozcvička provedená nalačno.
Pozor také na odpočinek. Jeden den je ideální, více odpočinkových dnů za sebou už ale způsobuje zpomalování metabolismu. Odpočinek je ale velmi důležitý, protože u dlouhodobě nevyspalého unaveného člověka je také látková výměna pomalejší. Proto dostatečně spěte 6-8 hodin, pravidelně relaxujte, dopřejte si saunu, masáže. Věnujte se svému tělu, abyste se sami sobě líbili.
Jakkoli se to může zdát na první pohled divné, vše začíná v hlavě. Musíte mít rádi sami sebe. Smířit se se svojí postavou a získat chuť s ní něco dělat. Pak správně nastartujete nejenom metabolismus, ale i psychiku, která je při hubnutí neméně důležitá. Když se dokážete správně namotivovat a přesvědčit svůj mozek, že vám hubnutí půjde, určitě se to promítne i do konkrétních výsledků.