Jak vyzrát na opary? Vsaďte na zaručené potraviny
Jak opary vznikají a co je způsobuje?
Opar, neboli Herpes, je nakažlivá nemoc, spadající do virových onemocnění, podobně jako mononukleóza, kterou doprovázejí bolestivé a svědívé puchýřky. Jedná se o nemoc, jejíž projevy se dají minimalizovat, ale sama nikdy zcela nezmizí. Virus totiž zůstává i nadále v nervových buňkách a může se kdykoli znovu aktivovat.
Na druhou stranu mohou v boji s tímto problémem pomoci některé superpotraviny a přírodní produkty.
Příčiny mohou být různé. Například nechráněný pohlavní styk, líbání, nadměrné slunění, stres, hormonální změny, únava a oslabený imunitní systém. Jedná se tedy o onemocnění, které může postihnout v podstatě každého z nás.
Spouštěcími mechanismy jsou nejčastěji chvíle, kdy je naše imunita oslabena, tedy například při nemoci, stresu nebo po úrazu. Inkubační doba trvá přibližně 5 dní a samotná léčba maximálně 2 týdny. Celkově ale můžete toto onemocnění usměrnit správnou životosprávou.
Druhy oparů
V praxi rozlišujeme 3 druhy oparů, a sice opary v obličejové oblasti (nejčastěji opar rtu), genitální opar a pásový opar.
Velkou nepříjemností je zejména pásový opar, který vzniká aktivací virů planých neštovic. Mezi příznaky pásového oparu patří výsev velmi bolestivých puchýřků.
Pásový opar nejčastěji postihuje osoby starší 45 let a lze mu předejít včasným očkováním.
Problematické mohou být opary v těhotenství, a to zejména při nákaze v počátku těhotenství, nebo když se projeví těsně před porodem.
V těchto případech je dobré poradit se o léčbě oparu s lékařem.
Jak se oparů zbavit aneb přírodní prevence i léčba
Lámete si hlavu, co na opar? Při běžné léčbě oparů se používají antivirové přípravky, a to nejčastěji ve formě tablet, náplastí nebo mastiček. Na druhou stranu ale existuje také přírodní léčba založená na zdravém jídelníčku a dostatečném odpočinku.
Základem je ovoce a zelenina
Pestrý jídelníček plný ovoce a zeleniny je tou nejlepší možnou prevencí vzniku oparů. Velmi důležitý je zejména přísun vitamínu C, což je prospěšný antioxidant.
Skvělými pomocníky z oblasti zeleniny jsou zejména cibule a česnek díky svým antiseptickým účinkům.
Hlíva ústřičná
Oblíbená houba hlíva ústřičná je známá svým vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek. Jedná se v podstatě o takový elixír zdraví, který výrazně posiluje imunitní systém. Vzhledem k tomu, že je při onemocnění oparem imunita klíčová, konzumace hlívy se rozhodně vyplatí.
Oleje a olejíčky
Velmi dobrým pro celkové zdraví je olivový olej. Olivový olej totiž obsahuje mnoho vitamínů, jmenovitě vitamín E, vitamín K a vitamín A.
Má antioxidační a detoxikační účinky, čímž vám zaručí rychlé zbavení se nepříjemných puchýřků.
Kromě olivového oleje se hodí také kokosový olej, který herpes viry doslova zahubí a tím napomáhá prevenci a rozšíření pupínků.
Skvělým bojovníkem s opary je rovněž tea tree olejíček, který je známý svými opravdu silnými antiseptickými účinky, čímž umožňuje rychlé hojení.
Zelený čaj
V neposlední řadě je třeba zmínit zelený čaj, který potlačí infekci, sníží bolestivost a urychluje hojení. Zelený čaj můžete pít (obsahuje mnoho antioxidantů) nebo využít vlažné vylouhované čajové pytlíky.
Přírodních přípravků, které vás zbaví projevů oparu je tedy opravdu mnoho. Kromě výše uvedených jde například hojivou šťávu z listů aloe vera, med, zázvor, meduňku a další. Základem úspěchu je ale zdravá životospráva, dostatek odpočinku a minimum stresu.