Jak získat novou energii do života? Zapomeňte na cukr a alkohol
Kralujeme v žebříčcích konzumace alkoholu
Na první pohled to vypadá jednoduše, ale ukazuje se, že opak je pravdou. I když patříme jako národ mezi velké konzumenty alkoholu a pravidelně obsazujeme přední místa v různých žebříčcích spotřeby lihovin na osobu, naštěstí je mezi námi dost lidí, kteří si dokážou alkohol odepřít buď úplně, nebo ho konzumují jen velmi málo a příležitostně. Zdravá strava by se měla obejít bez častých berliček v podobě alkoholových drinků.
Pozor na produkci žaludečních šťáv
Popíjení alkoholu má za následek zvýšené vylučování žaludečních kyselin, což se může promítnout do vzniku zánětů trávicí soustavy, podle lékařů to ovlivňuje i vznik rakoviny tlustého střeva. Stejně tak alkohol zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi, proto nepatří ani do jídelníčku dna. Například příliš mnoho červeného vína vede právě k vyššímu příjmu železa a zvýšené tvorbě žaludečních šťáv. Může se pak objevit třeba i vyšší krvácivost. Odbouráváním vitamínu klesá také imunita. Snižuje se tak schopnost těla absorbovat minerální látky a kyselinu listovou. Ve výsledku může dojít k jejich nedostatku.
Vyplavují se vitamíny i minerály
A co konkrétně způsobuje alkohol? Především jde o to, že z alkoholu lidské tělo získá hodně energie, ale přitom nulovou výživovou hodnotu. Z pohledu nutričních specialistů jde o prázdné kalorie, které se přeměňují na tuk a způsobují nadváhu. Kromě toho se také alkohol váže na vodu, s jeho konzumací rostou ztráty vody močí. S tím souvisí vyplavování minerálních látek jako hořčík, mangan, zinek, fosfor, vápník.
Také je pro rozkládání alkoholu nutný vitamín B1, čili thiamin. Při zvýšené konzumaci může proto rychleji docházet k nedostatku vitamínu skupiny B, což může vést až k poruchám metabolismu. Podobně nevděčně se tělo při konzumaci alkoholu chová i k vitamínu C, i ten vylučuje.
Vynecháním drinků nastartujete hubnutí
Pití alkoholu tedy nezpůsobuje jenom pořádnou opici, ale má obrovský vliv na organismus. V popředí ale stojí samozřejmě nezpracovaná energie. I obyčejné pivo znamená kalorie, nemluvě a energicky bohatém tvrdém alkoholu nebo doslazovaných likérech. Někdy stačí hubnutí nastartovat právě vynecháním přísunu alkoholu. Ono se řekne, dám si denně jedno či dvě piva, ale už to přináší energii, kterou potřebujete následně vybít.
Co se stane, když vynecháte alkohol?
- Nedehydrujete organismus, zachováte si rovnováhu minerálů v těle.
- Přestanete mít chutě na mastná, slaná a energeticky náročná jídla, alkohol často snižuje kontrolu nad příjmem jídla a podporuje chutě.
- Snížíte riziko ukládání viscerálního (břišního) tuku a tím pádem i rizika vzniku infarktu a mozkových cévních příhod.
- Gram alkoholu se energeticky v podstatě vyrovná gramu tuku, proto při vyškrtnutí alkoholu z jídelníčku nebudete zbytečně přibírat.
- Nezatěžujete játra, která z těla odbourávají toxiny.
A co cukr?
Cukr je zdrojem energie a najdete ho ve více či méně skryté podobě v mnoha potravinách včetně ovoce či mléčných výrobků. Právě proto konzumujeme dost sacharidů už přímo v běžné stravě a je chybou různé produkty ještě navíc doslazovat.
Tělu pak dodáváte přebytek cukru, který nedokáže zpracovat. Přeměňuje ho na tuk, který se usazuje v problematických partiích. Zvykli jsme si, že odměnou za to, že se nám něco povedlo, jsou různé sladké dobroty. Pokud to s nimi přeháníte, můžete si dokonce vytvořit návyk na sladké, který je podobný jako na jiné drogy.
Efektivnější je omezit cukr než tuk
Pokud začnete cukr omezovat, ze začátku to může být nepříjemné. Například může docházet ke změně nálad. Trvá minimálně tři týdny, než se se změnou stravovacího režimu sžijete. Pak už vám nebude připadat jako problém, budete vyrovnanější. Začnete také shazovat kilogramy.
I studie potvrzují, že omezení příjmu cukru vede k efektivnějšímu hubnutí, než omezení tuků. Na druhou stranu je třeba upozornit, že tělo určitý podíl cukru potřebuje jako palivo pro mozek a svaly. Mělo by ale jít o komplexní sacharidy.
Skryté sacharidy jsou nebezpečné
Nejde ale jenom o to snižovat podíl cukru při slazení kávy a čaje, nejíst sladké pečivo, zákusky a koláče. Velký podíl z vašeho celkového příjmu cukru totiž tvoří skryté cukry. Například různé omáčky a dresinky, kečupy, ale také džusy obsahují velké množství cukru, i když si to na první pohled neuvědomujete. O to je to ale nebezpečnější. Některé z těchto potravin, jako například koncentrované džusy, se na první pohled mohou tvářit ještě navíc zdravě.
Nejezte prázdné kalorie
Co se děje v organismu s cukrem? Jednoduché cukry patří mezi koncentrované zdroje, také jde o prázdné kalorie bez další výživové hodnoty, které se ukládají v podobě tuku. Nezanedbatelný vliv má cukr i na vznik zubního kazu. Působením mikroorganismů totiž vznikají organické kyseliny leptající zubní sklovinu. V trávení je balastem, naopak ho zpomaluje.
Co se stane, když se vzdáte cukru?
- Budete pociťovat více energie, protože se vám vyrovná glykémie a nebude kolísat. Právě kolísání hladiny krevního cukru způsobuje únavu a výkyvy nálad. Proto se budete psychicky cítit lépe a pravděpodobně budete i lépe spát. Není nic horšího, než konzumace rafinovaných cukrů před spaním.
- Opustí vás silná touha po cukru. Zvýší se citlivost vašich chuťových buněk na cukr. Řada věcí vám bude pak připadat přeslazených.
- Zlepší se vám trávení, střeva dokážou lépe a rychleji zpracovat potravu.
- Vylepší se stav vaší pokožky, zejména pokud trpíte akné.