Jaký je váš ideální čas pro spalování kalorií? Skřivani trénují ráno, sovy večer

Někdo z vás připomíná po ránu chodící mrtvolu a dlouho mu trvá, než se vůbec probere, natož rozhýbe, jiný si naopak krátce po probuzení zacvičí. A odpoledne či večer naopak. Zatímco někteří lidé si půjdou s chutí po práci zaběhat, zajdou do posilovny a to třeba i v pozdních večerních hodinách, někoho by ale v takovou chvíli nikdo nedostal z pohodlného křesla.

Zkrátka každý má chuť cvičit v jinou denní dobu. Jaký čas ke cvičení je ale z pohledu spalování kalorií ten nejvhodnější?

Ranní ptáčata jsou večer nepoužitelná

Pravda je, že biorytmus každého člověka je trochu jiný. Skřivani se budí brzy ráno a jsou hned plní energie. Není pro ně problém pustit se do cvičení ještě před snídaní nalačno. Ranní cvičení je pro ně skvělým vstupem do nového dne. Večer jsou ale skřivani obvykle brzy unavení, takže večerní cvičení pro ně není vhodné. Nabourali by si s ním svůj biorytmus.

Může se totiž stát, že pokud chodíte cvičit večer a končíte třeba v devět hodin, sice jste pak fyzicky unavení, ale cvičení vás nabudí. Důsledkem může být skutečnost, že se vám nechce spát a usnete až později v noci. Ráno jste potom k nepoužití. Pro skřivany, lidi, kteří jsou zvyklí vstávat brzy a mají ráno nejvíc energie, tohle znamená rozhození celého biorytmu.

Při dvoufázovém tréninku nezapomeňte na regeneraci

Opačně to bude fungovat pro sovy, lidi zvyklé dlouho ponocovat a ráno vstávat později. K rannímu cvičení se nebudou schopni donutit, zato večerní pohyb načasovaný klidně do osmi nebo devíti hodin jim nebude dělat potíže a nebude jim vadit ani to, že je cvičení pořádně rozparádí. Proto pravidlo číslo jedna zní, že nikdo by v načasování svého cvičení neměl jít proti své přirozenosti.

Pro některé lidi, kteří třeba nejsou ani vyslovený skřivan nebo sova, se hodí třeba i dvoufázový trénink, který se bude skládat z ranního i odpoledního cvičení. Potom je ale důležité dopřát tělu i prostor k regeneraci, abyste si bolestivě nenamohli svaly. Každému vyhovuje ke cvičení jiná doba, a to je třeba respektovat (pokud zrovna nejste vrcholový sportovec s předepsanými tréninky).

Domácí cvičení si naplánujte podle sebe

Když si chcete rozvrhnout, kdy cvičit, potom vždy pamatujte na regeneraci. Spánek od 22. hodiny večer do 6 hodiny ráno je dle odborníků pro regeneraci těla nejúčinnější. Proto je třeba cvičení naplánovat tak, aby nekončilo později než ve 22 hodin a nezačínalo dříve než v šest ráno. Profi trenéři pak říkají, že nejlepší je cvičit mezi 7. a 9. hodinou ráno nebo odpoledne a večer mezi 17. a 19. hodinou.

Jako výborné se ukazuje cvičení doma, které můžete řídit podle svých aktuálních časových možností a nejste vázaní na dobu, kdy je otevřená posilovna, nebo kdy má zrovna váš trenér vypsané lekce.

Musíte se nejdříve rozehřát!

Jaká specifika a výhody má cvičení ráno nebo večer? Obecně platí, že při ranním cvičení lépe spalujete kalorie a naopak při večerním více posilujete imunitu. Ráno ale nesmíte zapomínat, že máte nižší odolnost. Tělu totiž chvíli trvá, než se, jak se říká, zahřeje na provozní teplotu. Proto by rozhodně nemělo být vstupem do nového dne ostré kardio cvičení bez předchozího rozehřátí, hrozí vám totiž zranění ztuhlých svalů. Pokud se ale do kardia pustíte, je rozhodně efektivnější si ho zacvičit ráno, než večer.

Jestliže si ale ráno zacvičíte nalačno, dobře rozhýbete metabolismus a tuky pak spalujete mnohem účinněji. Ranní trénink tak může být i kratší, než ten večerní, a přitom spálíte stejné množství kalorií. Na druhou stranu může být ranní trénink dost vyčerpávající. Může se vám po něm chtít spát nebo budete dopoledne trpět hladem.

Odpoledním pohybem si vyčistíte hlavu

Na druhou stranu něco do sebe mají i odpolední a večerní tréninky. Skvělým odreagováním od jara do podzimu je venkovní cvičení. Na čerstvém vzduchu vyplavíte endorfiny a uvolníte se po celodenní psychické zátěži v práci. Účinně se zrelaxujete. Máte-li pak večer čistou hlavu, lépe se vám bude usínat a ráno se vzbudíte odpočinutější. Platí také, že večer nejde tolik o spalování tuků, jako spíše posílení imunity.

Jak dlouho se cvičení věnovat? Záleží na jeho intenzitě. Chcete-li ale zhubnout, měli byste cvičit alespoň 30 minut v kuse, tak dlouhá doba je nutná, než se rozhýbe spalování tuku.

Všímejte si reakcí svého těla

Máme-li porovnat cvičení ráno a večer, záleží hlavně na vás, co si vyberete. Řiďte se tím, co je pro vás nejlepší. Všímejte si reakcí svého těla. Je pro vás ranní cvičení utrpením, nemůžete se probrat? Nebo naopak vás večerní pohyb nastartuje tak, že nevíte, kdy přestat? Upravte si harmonogram cvičení podle toho, co vám vaše tělo říká, hlavně ale cvičte pravidelně a najděte si takový pohyb, který vám bude dělat radost.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.