Jarní detox na hubnutí: Jak dokonale vygruntovat tělo?

Už od pradávna měli lidé tendenci po dlouhé a vysilující zimě čistit svoje tělo. Zima si žádá řadu tučnějších a kaloričtějších zahřívacích pokrmů, které mohou mít vliv na vaši tělesnou hmotnost, protože během zimy má tělo přirozenou touhu se obalovat tukem, aby se lépe zahřálo a snáze přežilo chladné období.

Dnes už sice nemusíme lovit a dělat na zimu velké zásoby, abychom přežili, ale tyto stereotypy v nás převládají od pradávna. Proto se lidé už v minulých staletích na sklonku zimy a počátku jara postili. Začínali s jarním detoxem a ten si můžeme vyzkoušet teď i my!

Správně nastartovaný metabolismus lépe spaluje

Nešlo jenom o náboženské, ale především o zdravotní důvody, proč se jarní detoxikace organismu stala součástí každodenního života našich předků. Lidé se takto zbavovali škodlivin, které si tělo uložilo do zásoby během zimních měsíců.

Zimní zásoby se mnohdy projevily i stoupající ručičkou váhy. Proto ruku v ruce s detoxikací jde i hubnutí. Jedná se o spojené nádoby, kdy jedno bez druhého nemůže správně fungovat. Vyplývá to z logiky věci. Jedině správně nastartovaný metabolismus nezatížený přebytkem škodlivin může účinně spalovat tuky a zajistit snížení tělesné hmotnosti.

Určitě se vám stalo, že si vaše tělo o jarní detoxikační jídelníček doslova samo řeklo. Najednou vám už nechutnají ty těžké masité pokrmy, který jste se cpali v době, kdy za okny chumelilo. Vaše tělo volá SOS po nějaké lehké zelenině. Poslechněte ho a nebraňte se tomu.

Omezte cukry a špatné tuky

Postupně přecházejte na lehčí menu. Jídelníček na detoxikaci by měl mít omezené množství tuků a cukrů, naopak dávat přednost lehkým jídlům plným vitamínů, minerálů a vlákniny. Když sacharidy, tak komplexní získávané z celozrnných potravin, když tuky tak zdravé nenasycené mastné kyseliny především z ryb nebo třeba avokáda.

Vynechejte červené maso, které velmi zatěžuje trávicí systém a obsahuje vysoký podíl tuku. Dejte prostor masu z mladé drůbeže, čerstvým kuřátkům, krůtám nebo králičímu. Toto lehčí maso doplňujte zeleninovými saláty a oblohami.

Každý podle svých potřeb

Musíme ale upozornit, že očista těla je individuální záležitost. Každému vyhovuje trochu jiný průběh. Někdo plynule přechází od zimní stravy k jarní, tedy hutné masové vývary nahrazuje lehkým zeleninovým bez zahušťovadel a naopak se spoustou mrkve, petržele a celeru, brokolice, květáku, pórku a další zeleniny. Místo vepřového masa si připraví přírodní kuřecí plátek s baby karotkou a hráškem vařeným na páře. Postupně tak odlehčí svému tělu a trávicímu systému.

Někdo jiný ale volí radikálnější formu. Například si jeden den v týdnu vyhradí na půst, kdy třeba pije jenom zeleninové a ovocné šťávy. Jsou ale lidé, kteří zvládnou i delší půst a pochvalují si ho. Záleží na individualitě každého. Žádný detox není lepší než ten druhý, vždy záleží hlavně na vás, jaká forma právě vám vyhovuje. Nenechte si nic vnutit. Poslouchejte své tělo. Časem se naučíte vnímat jeho signály a vypořádáte se s potřebou jarního detoxu podle svého.

Při detoxu dodržujte pitný režim

Když se jaro ohlásí a organismus volá po úklidu, měli byste věnovat zvýšenou pozornost i pitnému režimu. Právě správný pitný režim totiž výrazně pomáhá odplavovat škodliviny z těla. Mnoho starších ročníků ještě pamatuje, jak je rodiče okřikovali, aby tolik nepili, což je ovšem chyba. Měli byste mít při sobě stále lahev kvalitní vody a potřeby se napít během celého dne.

Když začnete pít až ve chvíli, kdy tělo zoufale žízní a volá po tekutině, je už pozdě. Musíte pít po malých doušcích průběžně. Tím stále filtrujete své tělo. Pokud zapomenete po celý den pít, rozhodně si nemyslete, že vše dohoníte večer tím, kdy se nalijete. Extrémně tím zatížíte ledviny. Jestliže jste pití vynechali, postupně začněte po malých doušcích a další den věnujte svému pitnému režimu větší pozornost.

Dávejte také pozor na to, co pijete. Alkohol, káva, ale i silný zelený čaj vodu odvádí. Z pohledu detoxikace je nejdůležitější kvalitní čistá neperlivá voda, do níž můžete přidat pár kapek citronové šťávy. Ovšem vymačkané z čerstvého citronu, žádné umělé chemické koncentráty. Taková tekutina pomáhá vyčistit trávicí systém a nastolit acidobazickou rovnováhu. I když je citron kyselý, funguje v organismu jako pufr proti překyselení.

Vhodné jsou přírodní zeleninové a ovocné šťávy, ovšem nedoslazované bez barviv a konzervantů. Doslova zázračné účinky má šťáva z červené řepy nebo ze zelí či celeru. Nikdy tyto šťávy nevylévejte. Jsou nabité antioxidanty, minerály a vitamíny. Když se je naučíte pít, můžete si být jisti, že vaše tělo dokonale vygruntují.

Hodí se i bylinkové čaje, a to zejména z čistících bylin. Doslova jako filtr nečistot v krvi působí močopudná kopřiva a čaj z ní. O očistu těla se postará třeba i čaj ze smetanky lékařské nebo sedmikrásky.

Smoothie dodají energii

A protože tělo zjara volá i po něčem výživném, co by po zimě efektivně doplnilo zásobu vitamínů a minerálů, připravte si smoothie. Namíchejte si složení podle toho, čeho se vám nejvíce nedostává. Jarní smoothie by mělo být zelené, abyste do sebe dostali kyselinu listovou, vitamín C. Zkuste klidně už zmiňované kopřivy, špenát. Odměnou vám bude spousta nové energie.

Jezte zásaditě

Detoxikace těla je především o tom dát přednost zásaditějšímu jídelníčku. Hodně se přejídáme kyselinotvornými potravinami jako červeným masem, uzeninami. Proto bychom měli dát v jídelníčku rostlinné stravě, která je zásaditá, tedy velkému množství zeleniny, ovoce. Ovšem pozor nejraději v čerstvém stavu. Kompotované ovoce už totiž v těle funguje jako kyselá potravina.

Jarní detoxikace je zároveň účinnou zbraní proti jarní únavě, se kterou po zimě velmi často bojujeme. Pomůže se s ní vyrovnat. Je ale třeba upozornit, že detox se nehodí pro každého. Zapomenout na něj musí těhotné ženy, lidé s onemocněním trávicího systému, s žaludečními vředy, diabetici.​

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.