Ječné zrno v oku – příznaky, projevy, léčba
Jedná se o oční infekci, konkrétně bakteriální zánět žlázky u kořínků řas. Ječné zrno bývá bolestivé, nebývá však nebezpečné. Při Ječném zrnu oko obvykle nepříjemně nateče, zaplní se hnisem a po zhruba třech dnech až týdnu praskne a bolest postupně ustoupí.
Ječné zrno příznaky:
Jedním z hlavních projevů ječného zrna je malý zarudlý váček u kořene řasy, který pálí, svědí a máte při něm pocit, jako byste měli cizí tělíska v oku.
Hlavní příčinou váčku je ucpání mazové žlázky, při kterém dojde k nahromadění mazu. Ten vytvoří ideální prostředí pro množení bakterií, které postupují do oka z okolní kůže. Postupně se v místě napadené žlázky může objevit puchýřek naplněný hnisem.
Průběh zánětu:
- Objeví se pupínek, který se postupně zvětšuje.
- Dále pupínek začíná překážet, svědí a je až bolestivý.
- Do týdne většinou sám praskne.
- Poté vyteče hnis a ranka se sama zahojí.
K zanesení oční žlázy dochází nejčastěji z těchto důvodů:
- při nedostatečné hygieně očí
- po špatném odlíčení nebo při používání nevhodné kosmetiky
- při celkovém oslabení obranyschopnosti organismu
- při porušené funkci mazových žlázek, která může být součástí kožních onemocnění víček a obličeje
- kontaktními čočkami
- při přetěžování očí nebo jejich nedostatečné ochraně v prašném prostředí apod.
Ječné zrno léčba
V případě, že se potýkáte se zánětem, nesahejte si do oka a nesnažte se ječné zrno v oku vymáčknout. Na oko dávejte obklady – kousek měkké čisté látky vyždímaný v teplé vodě. Nechte působit deset až patnáct minut, opakujte dvakrát až čtyřikrát denně, dokud ječné zrno nepraskne nebo se samo neztratí. Vždy použijte nový kus látky či obvazu, abyste zamezili šíření infekce. Až ječné zrno praskne, opatrně odstraňte z víčka hnis.
Světlík lékařský
Světlík může pomoci zmírnit zarudnutí. Vyrobte si ze světlíku odvar, do kterého namočíte kousek látky a budete jej přikládat na víčko. Postup opakujte párkrát za den.
Kvasnice
Kvasnice jsou zdrojem vitamínu B, jehož nedostatek může ječné zrno také zapříčinit. Konzumujte tedy dostatek syrových kvasnic či potravin, které je obsahují.
Směs z brambor, žloutku a mléka
Uvařte si brambor, ten dále oloupejte a nakrájejte. Smíchejte brambor se syrovým žloutkem a teplým mlékem a vzniklou hmotu aplikujte na hadřík, který přiložíte na ječné zrno. Postup opakujte několikrát za den.
Kdy navštívit lékaře?
Jestliže se na víčku tvoří ložisko s hnisem, který ne a ne ven, navštivte lékaře. Lékař postižené místo může naříznout a šetrně hnis odstranit. Dále navštivte odborníka, jestliže se ječné zrno často opakuje.
Ve vzácných případech to může být známka vážnějšího onemocnění.
Prevence
Hlavní prevencí je dodržování základních hygienických návyků. Umývejte si často ruce a nedotýkejte se špinavými prsty svých očí. Důležitá je i hygiena obličeje (líčení) a hygiena při užívání kontaktních čoček.
Záněty se bohužel mohou opakovat. Jejich častější výskyt může být i známkou celkového oslabení imunitního systému. V takovém případě je nutné provést podrobnější testy. Dále je také vhodné užívání vitaminů B-komplex.
Hledáte jiné nemoci?
Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.
Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?
Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.
Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.