Jednoduché cviky s gumou pro pevnější bříško, zadeček i ruce

Pokud se rozhodujete, jak podpořit své dosavadní cviky na hubnutí a kterou tréninkovou pomůcku si pořídit, podívejte se na cviky s gumou. Má to hned několik odůvodnění. Nejen, že je guma na cvičení levná, jednoduše skladovatelná, ale především se jedná o pomůcku, která je vhodná jak na protažení svalstva celého těla, tak na posilování.

Další výhody, které má guma na cvičení:

  • Nízká pořizovací cena,
  • snadné uskladnění doma,
  • cvičení vhodné venku i uvnitř,
  • protahování jednotlivých partií,
  • posilování,
  • aerobní činnost,
  • posílení vytrvalosti a vůle,
  • není potřeba chodit do posilovny.

Další cvičební doplňky

Mnozí z nás neradi navštěvují fitnesscentra či posilovny. Raději volí cvičení doma z důvodu klidu a úspory času i financí. Cviky s gumou jsou na domácí trénink ideální. Nejen, že nepotřebujete milion dalších pomůcek, ale hravě si vystačíte s cvičební sestavou či motivačním videem.

Mezi doplňkové pomůcky patří pouze vhodná podložka na cvičení, popřípadě ručník a pití. Nezapomínejte dodržovat dostatek příjmu tekutin. Především pak cviky na hubnutí břicha budou efektivnější a vy se budete cítit lépe. Guma je výborná i na cviky na ramena, které často při cvičení zanedbáváme.

Guma na cvičení – jednotlivé typy

Pro různé druhy cvičení s gumou se může hodit různá guma na cvičení. Pořídit si můžete například klasickou odporovou gumu, ale i populární aerobic gumu nebo Thera band, který je obvykle proveden v sytých barvách, jež mají označovat stupeň tažnosti a pevnosti gumy.

Odporová guma

Je to gumový pás se spojenými konci, jehož charakteristickou vlastností je elasticita. Čím více gumu natáhnete, tím větší poskytuje dopomoc, popřípadě klade odpor. Odporová guma na cvičení je na trhu běžně k dostání v několika variantách, které nabízejí různou mírou odporu a tedy i rozmanité využití.

Odporové gumy na cvičení se od sebe liší nejenom barvami, ale především mírou odporu, která je při výběru zásadní. Výběr závisí na druhu tréninku, který hodláte aplikovat, kondici a vaší hmotnosti.

Cvičební sestava pro cvičení s gumou

Jednotlivé cvičební sestavy se od sebe mohou lišit podle toho, kterou partii zrovna protahujete či posilujete. Nezapomeňte však dodržet základní pravidla tréninku.

  • Cvičební sestava nesmí být dlouhá (ideálně cca 30 min).
  • Před sestavou se 5-10 minut rozhřejte.
  • U každého cviku provádějte 15 až 20 opakování.
  • Minimální počet sérií: tři.
  • Sestavu opakujte alespoň 3x týdně.
  • Dodržujte pitný režim a zdravý jídelníček.

Cvik na triceps

Posaďte se. Gumičku uchopte jednou rukou pevně za zády, předloktím druhé ruky gumičku s výdechem vytahujte směrem ke stropu. Dávejte pozor, abyste nehýbali loktem nahoru a dolů a neoddalovali ho od hlavy.

Cvik na hýždě

Postavte se a gumičku uprostřed nohama přišlápněte k zemi. Rukama uchopte gumičku tak, abyste cítili odpor. Proveďte dřep. Ruce mějte natažené a držte pevná záda.

Cvik na břicho

Lehněte si na záda, gumičku uprostřed zahákněte za podrážky bot. Rukama uchopte konce gumičky, nohy a trup mírně zvedněte od země. Provádějte „zkracovačky“ s pomocí gumičky

Online cvičení s gumou

Jelikož je cvičení s gumou nepřeberné množství, neváhejte využít online videa prostřednictvím youtube kanálů. Nejen, že si budete jistější, zda cvik provádíte správně, ale získáte i potřebnou motivaci k hubnutí.

Cviky s gumou od Hany Štipák

Pro ty, co doma mají posilovací gumu a neví jak s ní při cvičení naložit. Cvičení vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Trénink s odporovými gumami od Ladislava Jecminka.

Cviky na ramena, záda, triceps, biceps a další inspiraci, tentokrát s odporovou gumou. Jak uvádí autor videa „Odporové gumy jsou nejlepším způsobem jak se udržet fit, bez nutnosti navštěvovat posilovnu.“ Vyzkoušejte.

Co jíst před cvičením

Při sportu Vaše tělo spaluje tuk, se kterým se bez obav můžete rozloučit natrvalo, ale zároveň spotřebovává důležité látky. Ty musíte poctivě dotankovat – jak jinak než jídlem a pitím. Cvičením nepřicházíte jen o tekutiny, ale i bílkoviny ze svalů a musíte vyrovnat hladinu krevního cukru.

Kdy jíst naposled před cvičením?

Chcete-li hubnout, je důležité jíst poslední jídlo nejpozději hodinu před cvičením, abyste nezatížila trávicí systém a spalovala energii ze zásobních forem – z tukové tkáně. Pokud si dáte energeticky bohatší jídlo, dojde ke zvýšenému průtoku krve do trávicího traktu, čímž se snižuje množství krve dodávané do svalů, a tím se sníží účinnost cvičení během této doby.

Vhodné potraviny

Před cvičením byste neměli jíst žádná tučná nebo příliš sladká jídla. Pozor si dejte i na vyšší obsah vlákniny, která zpomaluje přestup sacharidů do krve, což je výhodné při delším tréninku, nikoli pro redukční cvičení. Dejte přednost lehce stravitelným potravinám, jako je celozrnné pečivo, nízkotučné potraviny s vyšším obsahem sacharidů, např. ovoce, müsli tyčinky bez polevy, lehce stravitelný koktejl nebo některý z lehčích receptů s batáty.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.