Klíčení semen a microgreens

klíčení semen

Domácí klíčení semen je velkým trendem posledních let. Nejde ale o žádný nesmyslný výstřelek, naopak klíčení semínek má původ už ve starověku. Navíc jsou klíčky skvělým zdrojem vitamínů a minerálů.

Proč klíčky zařadit do jídelníčku

Jedno malé semínko v sobě ukrývá sílu celé budoucí rostliny. Během klíčení semen dochází k aktivaci všech látek, které jsou v semínku skryté a pomáhají rostlině růst. Zásobní škroby se mění na jednoduché sacharidy, rostlinné bílkoviny se pomocí enzymů štěpí na aminokyseliny, tuky na tělu prospěšné mastné kyseliny.

Klíčky mají skvělé nutriční hodnoty a obsahují celou řadu vitamínů a minerálů. Jedná se především o vitamín C a vitamíny skupiny B, dále o fosfor, železo, hořčík nebo draslík. Obsahují také kyselinu listovou nebo rostlinné barvivo chlorofyl, které je prospěšné i pro lidský organismus. Ať už se jedná klíčky mungo fazolí nebo pšeničné klíčky, jsou živinami takřka nabité. Jejich čas přichází hlavně na jaře, kdy si touto formou můžeme dopřát první čerstvou zeleninu, která k nám necestovala přes půl světa. A v neposlední řadě – klíčení semínek je zábava.

S čím konkrétně nám klíčky mohou pomoci?

  • Zlepšují trávení.
  • Výrazně posilují imunitu a pomáhají k detoxikaci organismu.
  • Působí preventivně proti běžnému nachlazení i chřipce.
  • Pomáhají zlepšovat stav při vážných onemocněních, cévních chorobách a jsou vhodné i do jídelníčku diabetické diety.
  • Pokud má člověk problém s nadýmáním při konzumaci luštěnin, jejich naklíčená podoba mu nejspíš problémy dělat nebude.

Klíčky nebo microgreens?

Oba pojmy se často zaměňují, přesto se jedná o něco trochu jiného. Naklíčené rostliny stihnou vypustit jen základní děložní lístky a už jsou na talíři. V případě microgreens se jedná o vzrostlejší rostliny, které už listů vypustily více. Díky delšímu růstu microgreens získávají více z charakteru rostliny, takže se jejich chuť více blíží k tomu, co známe například jako hrášek nebo červenou řepu. Přesto si zachovávají velké množství vitamínů a dalších živin. Mladá řeřicha je například skvělým zdrojem vitamínu D.

Klíčků ani microgreens (česky bychom je pojmenovali asi nejlépe výhonky) sice člověk nesní moc najednou, ale je možné je přidávat takřka do každého jídla. Hodí se jako součást salátů, do sendvičů nebo mohou doplnit zdravé palačinky. Je možné je využít i při nejrůznějších dietách, ať už redukčních nebo zdravotních. Jsou vhodné např. pro jaterní dietu, protože microgreens jsou také skvělým nástrojem detoxikace. Oživí také jídelníček diabetické diety.

Trend microgreens hojně podporují především restaurace, které tyto mini rostlinky používají pro ozvláštnění pokrmů. Přece jen talíř, na kterém se objeví tato nápaditá ozdoba vzbudí větší pozornost a ještě dokáže dodat nový chuťový rozměr.

KLÍČKY VÁM NESTAČÍ? VYZKOUŠEJTE PRÉMIOVÉ DOPLŇKY STRAVY OD NUTRACEUTICS!

Jak na domácí klíčení semen

Dobrou zprávou je, že klíčení semínek není nijak složité. V běžných domácích podmínkách je možné si vyzkoušet třeba klíčení mungo fazolí. Dnes už je navíc v nabídce mnoha obchodů nějaká nádoba na klíčení, která celý proces usnadní. Jak tedy při domácím klíčení semen postupovat?

  • Pro klíčení potřebují semínka hlavně dostatek vody. Aby se klíčící proces aktivoval, je nutné je nejprve namočit na několik hodin do většího množství vody. Během toho se aktivuje proces klíčení a v semenech se začnou uvolňovat všechny vitamíny a další prospěšné látky.
  • Po asi 8 hodinách slijeme přebytečnou vodu, necháme semínka okapat a umístíme je do sklenice na klíčení, popřípadě do misky na klíčení. Nádobu na klíčení umístíme na stinné místo s příjemnou pokojovou teplotou a minimálně dvakrát denně rosíme nebo proplachujeme.
  • Proplachování je velmi důležité, protože při klíčení semen může velmi snadno dojít k plesnivění semínek. V tom případě by bylo potřeba celou úrodu vyhodit a všechna práce by byla k ničemu.
  • A to je vlastně všechno. Pokud se o semínka budeme takto starat, asi po 5 dnech můžeme sklízet úrodu. Nejlepší je používat klíčky čerstvé, ale v uzavřené nádobě vydrží i v lednici. Možnost skladování se může hodit třeba při dodržování dělené stravy, kdy se střídají rostlinné a živočišné dny.
  • Při klíčení semen je velmi důležitá hygiena. Nádoba na klíčení se musí pečlivě umýt po každé várce klíčení semínek a měla by také dobře uschnout.

Jak důležitá je speciální miska na klíčení?

Všechna semínka nejsou stejná a pro různé druhy jsou vhodné různé nádoby. Na oblíbené mungo klíčky nebo pšeničné klíčky se skvěle hodí sklenice na klíčení, pro řeřicha semínka bude lepší miska na klíčení.

Sklenice na klíčení vypadá vlastně jako zavařovací sklenice, která má místo klasického víčka sítko, kterým může odtékat přebytečná voda. Z toho důvodu by měla být při klíčení semen otočená dnem vzhůru. Při nákupu sklenice na klíčení je tedy lepší pořídit i speciální stojánek. Sklenice na klíčení semen bude vyhovovat především pšenici, mungo fazolkám, čočce, cizrně nebo jeteli.

Existují ale semínka na klíčení, která jsou tzv. hydrofilní. V praxi to znamená, že při namočení kolem sebe vytvářejí gel, který by ucpal sítko sklenice na klíčení. Patří sem chia semínka, lněná semínka, rukola nebo řeřicha semínka. Pro jejich pěstování se nejlépe hodí speciální miska na klíčení. Jedná se vlastně o sítko položené na keramické misce, ve které několikrát denně měníme vodu.

Jednoduchá nádoba na klíčení ale může vzniknout i z toho, co má člověk běžně doma. Sítko stačí nahradit gázou nebo mušelínem a připevnit na vhodnou nádobu gumičkou nebo provázkem. Po každém použití je nutné látku vyměnit, aby semínka nenakazila plíseň. Speciální sklenice nebo miska na klíčení semen tedy není potřeba, ale dost usnadní práci a je také ekologičtější.

Jaká semínka na klíčení vybrat?

Velmi oblíbené jsou už zmiňované mungo klíčky nebo pšeničné klíčky, ale pro klíčení semen se hodí takřka všechny obiloviny nebo luštěniny. K vyzkoušení se nabízejí také méně obvyklé sojové klíčky nebo bambusové klíčky, které se skvěle hodí do receptů asijské kuchyně. Sojové klíčky jsou navíc velmi zdravé, kromě vitamínu C obsahují také vlákninu a jsou prospěšné pro krevní oběh, nervovou soustavu i zdravé klouby. Může je využít také dna dieta pro zlepšení stavu pacienta.

Mezi oblíbené druhy pro klíčení semínek patří také rukola, čočka, cizrna nebo hrášek. Notoricky známá jsou i řeřicha semínka, se kterými se setkávají už děti při nejrůznějších školních pokusech. Jako méně obvyklé druhy pro klíčení se nabízí hořčice, vojtěška (často uváděná jako alfalfa), jetel, ředkvičky, slunečnicová semínka nebo quinou.

Při nákupu na klíčení semen je důležité vybírat si kvalitní semínka na klíčení. Běžná semínka určená k pěstování celých velkých rostlin jsou často ošetřena pesticidy, aby při pěstování nedocházelo k velkým ztrátám. To se ale zrovna u klíčení semínek nehodí, proto je lepší nakupovat semínka na klíčení buď určená přímo pro tento účel nebo v bio kvalitě. Podobně je dobré si předem zjistit, jestli jsou semínka hydrofilní (po nabobtnání kolem sebe vytvářejí gel) a bude jim tedy vyhovovat spíš sklenice nebo miska na klíčení.

Tip: Kvalitní semínka na klíčení v BIO kvalitě seženete na eshopu Grizly.

V neposlední řadě je potřeba dát si pozor na nejedlá semena. Některé rostliny, jejichž plody běžně konzumujeme, jsou v podobě klíčků pro člověka jedovaté. Jedná se hlavně o lilkovité rostliny (rajčata nebo papriky), jedovaté jsou také výhonky žlutého cukrového melounu.

Co s klíčky a microgreens v kuchyni?

Po přečtení, o jakou superpotravinu se jedná, by klíčky nebo microgreens chtěl do svého jídelníčku zařadit každý. Často to ale ztroskotá na tom, které recepty jsou nejvhodnější. Ale odpověď je jednoduchá – žádný správný způsob neexistuje. Pro mungo klíčky, pšeničné klíčky ani pro bambusové klíčky žádný správný recept neexistuje, vždy je na každém, jak se rozhodne tuto ingredienci použít. Velkou výhodou klíčků je také to, že je možné je zařadit do jídelníčků mnoha redukčních diet, i těch, které pracují pouze s omezeným množství surovin, jako například Cambridge dieta. Klíčky jsou vhodné i pro přísnější zdravotní diety, jako je jaterní nebo dna dieta.

ZHUBNĚTE PŘEBYTEČNÁ KILA S ONLINE PROGRAMEM NA MÍRU

Ale přesto, tady jsou nejoblíbenější způsoby, jak klíčky v kuchyni zužitkovat.

Jen tak na chleba

Toto je asi nejjednodušší způsob, jak zužitkovat třeba klíčení mungo. Pečivo namažeme máslem, žervé nebo pomazánkou a posypeme čerstvými klíčky. Nejoblíbenější pro tento účel jsou třeba řeřicha semínka, ale použít lze prakticky cokoliv. Je na každém, která chuťová kombinace budou tou vítěznou.

Do sendviče nebo wrapu

Tohle je jen trochu složitější variace na předchozí způsob. Velkou předností klíčků je i to, že jsou krásně křupavé a naducané, dodají tak obyčejnému sendviči nádech něčeho luxusnějšího. K vyzkoušení se nabízejí různé kombinace, oblíbené jsou třeba klíčky mungo a tuňáková pomazánka. Doporučujeme využít klíčky také jako doplněk pro oblíbený kebab recept.

Do salátu

Salát je skvělým řešením pro klíčky i microgreens a fantazii se meze rozhodně nekladou. Sojové klíčky je možné použít i do ovocných salátů, bambusové klíčky budou skvělé s kyselejší zálivkou a pšeničné klíčky recepty kombinují třeba s kořenovou zeleninou. Microgreens zase přinesou do listových salát chuť něčeho neobvyklého, třeba ředkve nebo brokolice.

Do jogurtu nebo müsli

Jogurt s musli k snídani nebo svačině je velmi oblíbený u malých i velkých. Navíc pšeničné klíčky recepty na domácí musli obsahují docela často. Dostaneme tak navíc porci užitečného hořčíku i antioxidantů v podobě vitamínu E.

Do polévky

Aby klíčky nepřišly o zásoby prospěšných látek, neměly by projít tepelnou úpravou. Přesto je možné si díky nim ozvláštnit i zimní polévku pro zahřátí, stačí je použít na posypání místo chlebových krutónů.

V asijské kuchyni

Asijská kuchyně má semínka na klíčení opravdu v oblibě. Je možné je nasypat takřka kamkoliv, klíčky mungo skvěle doplní tradiční polévky, sojové klíčky se hodí do smažených nudlí a do oblíbených baget banh-mi se vejde vlastně cokoliv.

Do krabičky

Nejrůznější druhy semen se skvěle uplatní při různých dietách. Pro krabičkovou dietu jsou vlastně ideální surovinou, protože jejich svěžest neutrpí ani přenášením v krabičce. Navíc se hodí jako doplněk mnoha pokrmů, takže každý dietář by je měl zařadit do svého jídelníčku.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.