Kojení – základ správné stravy miminek

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy miminek. Je to nejdůležitější proces na počátku vývoje děťátka a je zapotřebí k němu i svědomitě přistupovat. Není to pouze souhra maminky s dítětem. K tomu, aby to vše už od začátku správně fungovalo, je nutné vhodně podpořit přirozené mechanismy kojení už od samotného okamžiku porodu.
Zásady správného kojení:
- Správné přisátí miminka, včetně prvního přiložení,
- vhodná poloha při kojení,
- těsný kontakt,
- krmení podle potřeby miminka,
- rozeznat a odstranit hlad dítěte,
- upravit jídelníček maminky – dodržovat vhodné a zdravé recepty,
- nestresovat se.
Polohy při kojení
Hlavní zásadou je zvolit si pohodlnou pozici pro matku i dítě. Každému může vyhovovat jiná. Mezi matkou a miminkem nesmí být žádná překážka, hlídejte si tedy spodní ruku dítěte, či uzel na zavinovačce. Dítě přikládáme k prsu, nikoli prs k dítěti. Důležité také je, aby miminko neplakalo. A rozhodně kojení nesmí matku bolet.
Základní polohy při kojení:
- Poloha vleže,
- poloha vsedě,
- fotbalové boční držení,
- poloha tanečníka,
- vpolosedě s podloženýma nohama,
- vleže na zádech,
- vzpřímená vertikální poloha.
Výhody kojení
Kojení přináší četné výhody dítěti, matce, rodině a celé společnosti. Jedná se o výhody zdravotní, výživové, ochranné, vývojové, psychologické, sociální, ekonomické a ekologické. Kromě základní výživy obsahuje mateřské mléko všechny minerály a vitaminy, které děti chrání před nemocemi.
Pokud matka není schopna poskytnout svému děťátku mateřské mléko, přistupuje na variantu podání umělého mléka. Je to nejbližší běžně dostupná náhražka, složením se mu ale pouze snaží přiblížit. V zájmu každé maminky by tedy měla být maximální snaha o podporu laktace.
Strava při kojení
Strava kojící maminky by měla být pestrá a vyvážená. Zapotřebí je také hlídat si pitný režim. Nejlépe se vyhnout syceným nápojům a 100% ovocným džusům, mohly by způsobit nadýmací potíže miminku. Vhodným řešením nejsou ani slazené limonády, které přinášejí zbytečné kalorie navíc.
Co nejíst při kojení
- Sladkosti,
- tučné a mastné potraviny,
- nadýmavé potraviny,
- alkohol.
Co jíst při kojení
- Polysacharidy (celozrnný chléb, obilniny, těstoviny, brambory, ovoce a zelenina),
- proteiny (maso, ryby, luštěniny, vejce),
- potraviny bohaté na vápník (mléko, tvaroh, sýry, jogurty).
Nadýmavé potraviny
Některé potraviny mají nadýmavý efekt. Obecně mezi tyto potraviny patří čerstvé a bílé pečivo, luštěniny, některá zelenina (kapusta, květák, cibule) a potraviny z kynutých těst. Není nutné se těchto potravin vzdát nadobro. Nikdy není jisté, zda bude některá z nich vadit i děťátku. Doporučováno je sledování miminka po dokojení, zda ho netrápí bříško. Pokud ano, je lepší na nějakou dobu na příslušnou potravinu zapomenout. Obecně se dá říci, že potraviny, které nadýmají vás, by mohly nadýmat i vaše dítě.
Čokoláda při kojení
Mezi výčet toho, co nejíst při kojení, někteří řadí i čokoládu. Obsahuje theobromin a kofein, které mají budicí účinky, a navíc může způsobovat zácpu. Rozhodně ale není pravda, že miminko po jedné kostičce čokolády bude bolet břicho po celý den. Někteří zmiňují i možné alergické reakce. Zejména u alergií v rodině by se v souvislosti s čokoládou mohl objevit nebo zhoršit ekzém. To ale není nezbytné pravidlo. Situace je vždy individuální.
Zázvor při kojení
Názory na roli a bezpečnost používání zázvoru v období kojení se liší. Někdy je zázvor zakazován zcela, jindy se dovoluje jeho konzumace v přiměřených dávkách. Z obecného hlediska z bylinek vadí při kojení pouze máta a šalvěj, které mohou snižovat tvorbu mléka. I tak by se další bylinky měly užívat v malém množství, mohou být potencionální alergeny.
Káva při kojení
Po šálku kávy se kofein rychle vstřebává do krve matky a pak se pasivně šíří přes epitelové vrstvy mléčné žlázy. Kofein se v mateřském mléce objeví do 15 minut od spotřeby a do hodiny dosahuje vrcholu. Konzumace 2-3 šálků denně nepředstavuje pro dítě zátěž. Při častějším pití kávy se však kofein v těle matky může kumulovat. Poté se mohou u dítěte objevit příznaky podobné jako u dospělých – podrážděnost či poruchy spánku.
Kojení a hubnutí
Každá maminka by se po porodu ráda dostala na svou původní váhu. Na tom není nic divného ani zakázaného. Přesto je doporučeno k věci přistupovat s rozumem.
Při drastickém hubnutí se všechny škodliviny, které se spolu s tuky odbourávají z těla, dostávají i do mléka. Příliš intenzivní cvičení zase může uvolnit do mateřského mléka kyselinu mléčnou, která způsobuje kyselou chuť mléka, a dítě pak může odmítat kojení.
Pokud toužíte po své předchozí postavě, nespěchejte. Na místo drastických diet volte raději zdravý životní styl obohacený o přiměřenou dávku pohybu. Nechte si poradit odborníky, kteří Vám sestaví vhodný jídelníček na hubnutí zdarma. A hlavně pamatujte, že největším nepřítelem kojení je stres. Takže se do toho pusťte rozhodně s úsměvem.