Kortizol

Stresový hormon
Kortizol bývá často označován jako takzvaný stresový hormon. To znamená, že ho naše tělo produkuje v reakci na nějakou stresovou situaci. Kortizol je proto nezbytným hormonem pro regulaci metabolismu. Jeho úkolem je mobilizovat energii v zátěžových situacích, tudíž jeho produkce zvyšuje krevní tlak a zajišťuje přísun glukózy do mozku.
Vážný problém může nastat, pokud je hladina kortizolu v těle trvale zvýšená. Vlivem nadměrného dlouhodobého stresu dochází k trvalému zvýšení krevního tlaku, může dojít k rozvoji diabetu, překyselení organismu, ztrátě plodnosti a k dalším a dalším onemocněním i celkovému předčasnému stárnutí organismu.
Jak snížit hladinu kortizolu
Základem je snížení míry stresu a zbavení se stresových faktorů. Z toho důvodu je důležitá schopnost relaxace a dostatečný kvalitní spánek. Někdy je v takových případech dokonce nezbytné poradit se s odborníky. Vhodné je vyhnout se konzumaci kofeinu. Ženy by měly přestat užívat hormonální antikoncepci. Při zvýšené hladině kortizolu by se také měl člověk vyhnout dlouhodobé intenzivní fyzické zátěži a drastickým dietám. Příčinou zvýšené hladiny kortizolu může být i mentální anorexie.