Kýla – příznaky a léčba

Kýlu rozlišujene jako vrozenou, či získanou během života.

Získaná kýla vzniká při vysokém nitrobřišním tlaku, ten může nastat například při fyzicky namáhavé práci, chronickém kašli, obezitě, zvětšení prostaty nebo při břišním nádoru. Dle místa vzniku se kýla dále rozlišuje na: tříselnou kýlu, brániční kýlu a pupeční kýlu.

Nebezpečnou komplikací kýly je její uskřinutí a to typicky v břiše, kdy dojde k obstrukci střeva a nedochází k pohybu střevního obsahu, který se poté hromadí a rozpíná v trávicí trubici. V takovém případě je nutná okamžitá operace, jelikož je pacient v bezprostředním ohrožení života!

Kýla příznaky

Typickým příznakem je bulka, kterou si pacient nahmatá v třísle, pupíku nebo jizvě břišní stěny. Bulka může být někdy až bolestivá. Bulka se může objevit po krátkodobé fyzické zátěži, dále se pak může objevovat bolest nebo nepříjemné pocity. Kýla se většinou neprojevuje žádnými dalšími příznaky.

Všechny typy kýly

  • Tříselná: Vyboulení části střev tříselným kanálem (místo, kde sestupují varlata do šourku).
  • Pupeční: Část střev vyboulí břišní stěnu v oblasti pupku – častý výskyt u dětí.
  • Stehenní: Část střev se sesune dolů, kýla pak vypadá jako otok v horní části stehna.
  • Brániční: Vytlačení žaludku směrem ke hrudní dutině skrz otvor v bránici. Častý problém obézních lidí a u kuřáků, příčinou může být ale také vrozená porucha.
  • V jizvě: Může nastat po chirurgickém zákroku, kdy může vzniknout oblast oslabeného svalstva. Obvykle se řeší chirurgicky s použitím speciální síťky, která rozkládá tlak střev na břišní stěnu.

Kýla léčba

Kýla se odstraňuje chirurgicky, kdy se vrátí obsah kýlního vaku zpět do dutiny a zpevní se tak zeslabené místo. v současné době se operace se provádí většinou laparoskopicky, ve výsledku ale záleží hlavně na druhu kýly.

Domácí léčba a babské rady

Bylinky

Při léčbě kýly pomáhá tinktura z kokošky pastuší tobolky.

Domácí léčba a babské rady

Dále může pomoci potírání kýly kostivalovou mastí.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře navštivte při:

  • vyklenutí břišní dutiny
  • nahmatání bulky
  • při silných bolestech břicha

Komplikace: Uskřinutí kýly a „zaškrcení“ jejího obsahu provází silná bolest, zvracení, zástava odchodu plynů a stolice. Jedná se o život ohrožující stav, který musí urgentně chirurgicky řešen! Při neřešení uskřinutí kýly může nastat i smrt!

Kýla v těhotenství

Kýla může nastolit možné komplikace při porodu, ale vzhledem k četnosti těch případů, jsou na kýlu porodníci připraveni a samotná kýla vaginálnímu porodu nijak nebrání.

Velikost kýly se může během těhotenství narůstat, ale někdy také vznikne relativně objemná kýla, která je dále již neměnná. Kýla bývá lépe viditelná bývá vestoje.

Zvýšení nitrobřišního tlaku a namáhání oblasti kýly může přispět k jejímu zvětšení, proto je důležité vyhýbat se větší fyzické aktivitě. Dále může pomoci také nošení podpůrného prádla a přikládání ruky na kýlu při kýchání nebo kašli.

Některé ženy mají kýlu po celé těhotenství a nijak je neomezuje. Může s ní být ale spojeno i mnoho problémů a je nutné ji proto vždy konzultovat s lékařem!

Prevence

Kýle můžete předejít, pokud nebudeme zvedat příliš těžké věci a provádět akrobatické cviky – neúměrné vůči vlastní fyzické kondici.

​Hledáte jiné nemoci?

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.