Léčba akné – co na něj opravdu pomáhá?

Akné je zánětlivá choroba a představuje jedno z nejčastějších kožních onemocněním. Objevuje se nejčastěji v období dospívání mezi 13. – 20. rokem. Obvykle ustává do 20. roku. Může ale přetrvávat i do vyššího věku, nebo se může v tomto věku i poprvé objevit. Jde o tzv. akné dospělých, to postihuje především ženy.

Příznaky akné

Akné se projevuje červenými, zarudlými pupínky, puchýřky s hnisavým obsahem, až po hluboké abscesy, po kterých mohou vzniknout různě nápadné a různě rozsáhlé jizvy. Akné na zádech, akné v obličeji, dekoltu … Na těchto místech řádí nejraději.

Akné postihuje obě pohlaví, většinou výrazněji chlapce a v dospělosti naopak ženy. Nejčastěji se objevuje během puberty v důsledku nárůstu produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví. U každého se ale objevuje jiný průběh i intenzita onemocnění.

Akné může představovat několik pupínků na obličeji, které rychle vymizí, nebo i vážnější formy, kdy se na pleti tvoří bolestivé boláky, po kterých mohou navíc zůstat nevzhledné jizvy. U většiny lidí po dvacátém roce života akné zcela vymizí, u některých přetrvá i do pozdního věku. Vhodnou prevencí může být zdravá strava a celkově zdravý životní styl.

Při hojení akné často přetrvávají začervenalé skvrnky, někdy nahnědlá pigmentace, jizvičky nebo také větší deformující jizvy.

Příčiny akné

  • Zvýšená tvorba kožního mazu
  • Dědičnost
  • Hormony
  • Dietní návyky
  • Alkohol a kouření
  • Okolní prostředí a klima
  • Špatná psychika

Léčba

Léčba většinou započíná lokální protizánětlivou terapií, často v podobě lokálních přípravků s obsahem benzoylperoxidu. Je možné si od praktického lékaře nechat předepsat lokální antibiotickou mast, případně roztok na potírání akné. Jestliže přípravky nezaberou, je doporučena léčba celková.

A to s antibiotiky ve formě polykacích tablet a ve vážných případech se doporučují preparáty na bázi vitaminu A. Stav zlepší i lasery, případně chemický peeling, naopak se doporučuje vynechat mechanický peeling!

Lidé trpící akné by se měli obecně vyhnout mastným, sladkým a kořeněným pokrmům. Dekorativní kosmetiku je možné používat, přípravky by měly být ale ideálně z přírodních řad.

V případě, že nic nezabírá, je možné docházet na laserové ošetření akné, či čínskou akupunkturu.

Bylinky

Jedná o záněty, a tak blahodárně působí řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj, mateřídouška nebo zelený čaj. Z květů heřmánku si můžete připravit nálev, do kterého si můžete namočit obklady na postižená místa. Zelený čaj je vhodný nejen k obkladům, ale také k pití, kdy si tak pročistíte krev.

Dále si můžete doma připravit směs na čaj, který se doporučuje popíjet 4 týdny. Skládá se z natrhaných mladých natí z kopřivy a poloviční množství přesličky. Směs se poté louhuje v horké vodě. 1/4 čaje se pije ráno na lačno, zbytek během odpoledne a večera.

Domácí léčba a babské rady

  • Postižená místa můžete mazat olejem s obsahem aloe nebo mateřídouškovým olejem.
  • Dalším olej si připravíte tak, že smícháte 5 kapek éterického oleje se 2 lžícemi mandlového oleje. Takto připraveným olejem opět potírejte postižená místa dvakrát denně.
  • Osvědčenou metodou, jak se zbavit pupínků přes noc, je namazat si pupínek zubní pastou a nechat ji působit přes noc. Pupínek se následně vysuší a zbledne.
  • Další metodou je rozmačkaný banán, který se nanáší na pleť a následně nechá působit 15 minut. Pleť poté omyjete vodou, smíchanou s pár kapkami citronu.
  • Stejně tak vhodné je v boji proti akné sáhnout po červeném jeteli. Červený jetel pomůže s vnějším i vnitřním bojem proti akné.

Akné v těhotenství

V těhotenství se může v začátcích akné objevit. Zapříčiňuje to změna hormonů v těle, není ale důvod k žádným větším obavám.

Novorozenecké akné

Novorozenecké akne miminka nijak nebolí ani nesvědí, ale rodiče může velmi vyděsit.

První příznaky se na obličeji objevují okolo prvního až druhého týdne života, nicméně během několika týdnů, maximálně dvou až tří měsíců, spontánně vymizí. Žádná speciální léčba není nutná a navíc ani vhodná!

Kdy navštívit lékaře?

K lékaři neprodleně směřujte v případě, jestliže se vám akné neustále zhoršuje, nebo když máte závažnou formu akné – podkožní akné, kdy se tvoří váčky a cysty, které narušují kůži a zůstávají po nich jizvy.

Takovéto jizvy jsou pak odstranitelné pouze laserem, který je ale nákladnou záležitostí!

Léčba akné může být náročná. A tak se vždy obraťte na svého lékárníka či lékaře, který vám s léčbou poradí. Léčba vždy vyžaduje dávku trpělivosti, důvěru a preciznost, jelikož léčba bývá dlouhodobá.

Úspěšná léčba mimo jiné souvisí hlavně s celkovou úpravou jídelníčku a životního stylu.

Prevence

Důležité je hygiena a pravidelné čištění pleti kvalitními přírodními přípravky. Pleť se doporučuje čistit ráno, když je po celé noci zpocená, a večer, po celodenním působení nepříznivých faktorů. Další způsob, jak můžete pleť podpořit, je správná a zdravá strava. nedoporučuje se jíst tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla. Dále můžete do stravy zařadit zinek, který je pro pleť také velmi důležitý. Ani pitný režim není radno opomínat.

Hledáte jiné nemoci?

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.