Melounová dieta pro očistu organismu
Výborná podpora imunity
Meloun má v sobě velké množství vitamínu C. Dále je v něm také hodně velice prospěšné kyseliny listové. V dužině plodu najdete i vitamíny A, skupiny B a vitamín E. Z vitamínů spadajících do skupiny B je u melounu velmi významný niacin, tedy B3 a pyridoxin, tedy B6. Na starosti má zásobování buněk ovocnými kyselinami. Tento proces významně podporuje imunitní systém vašeho těla. Naprosto nepostradatelný je v tomto případě vitamín B3 niacin.
Stabilizuje tlak i krvetvorbu
Kromě toho má meloun i ohromné množství betakarotenu. Ten má schopnost se ve vašich játrech měnit na vitamín A. Právě tento vitamín má pozitivní vliv na činnost mozku i kvalitu pokožky. Pomáhá tělu při boji s volnými radikály, ale i v případech, že na vás útočí viry a bakterie. Zároveň tedy prospívá vaší imunitě. Dokáže i velmi úspěšně hydratovat pleť a nejenom ji, i celý váš organismus.
Melouny jsou skvělé i v případě, že jste těhotná žena nebo zrovna kojíte, protože podporují produkci mléka. Příznivě ovlivňují činnost jater, ledvin a slinivky, stabilizují krevní tlak i krvetvorbu.
Kombinujte s vhodnými potravinami
Na jakém principu melounová dieta funguje? Během ní byste měli každý den vypít dva litry vody, ideálně neperlivé, případně je možné pít i bylinkové čaje. S čím vším můžete meloun jíst? Skvěle se kombinuje s drůbežím masem, tedy krůtím, kuřecím, listovými saláty, jogurty či tvarohem. Ovšem pozor, pokud budete jíst meloun společně s potravinami, v nichž se nalézá škrob. V takovém případě může váš žaludek protestovat.
Melounová dieta může mít různé podoby. Například si můžete jednou za několik týdnů dát jeden očistný melounový den, nebo praktikovat tří či pěti denní melounovou dietu. V ní jde především o to jíst potraviny, které se k melounu hodí.
Pokud přemýšlíte o tom, zda jíst klasický červený nebo žlutý meloun, pak vězte, že na tom nezáleží, oba druhy jsou výživově hodnotné. Rozdíl je pouze v tom, že ve žlutém melounu je trochu více cukru. Proto červený meloun mívá na 100 gramů cca maximálně 30 kcal, zatímco žlutý může mít o cca 35 kcal i více.
Výhody melounové diety:
- Meloun obsahuje velké množství minerálů a vitamínů.
- Plod podporuje činnost jater, ledvin a slinivky.
- Kdo má melouny rád, může si jich dopřát zvýšené množství.
- Pomáhá s očistou organismu.
Nevýhody melounové diety:
- Každá jednostranná dieta tělu spíše škodí, než prospívá.
- Hodí se jenom pro milovníky melounů, každý nedokáže jíst meloun denně.
- Nelze ji držet delší dobu, tělu by chyběly některé látky.
- Návrat k normální stravě může provázet přibrání kilogramů, tzv. jo-jo efekt.
Jídelníček při melounové dietě na 3 dny
1. den
Snídaně: 1/4 menšího melounu, bílý jogurt, zelený čaj
Dopolední svačina: Melounové smoothie s avokádem
Oběd: Zeleninový salát s krůtím masem
Odpolední svačina: 1/4 menšího melounu, ořechová směs
Večeře: Kuřecí vývar
2. den
Snídaně: 1/4 melounu, plátek žitného chleba s Lučinou
Dopolední svačina: Salát z melounu, hroznového vína a jahod
Oběd: Pstruh s pečeným bramborem a domácím tvarohovým dipem
Odpolední svačina: 1/4 melounu, listový salát
Večeře: Salát s tuňákem
3. den
Snídaně: 1/4 melounu, sýr Cottage
Dopolední svačina: Celozrnná bulka s plátky sýra
Oběd: Krůtí prsa na grilu, rýže a zelenina
Odpolední svačina: Meloun, netučný jogurt
Večeře: Dušené kuřecí maso s hráškem, kukuřicí a baby karotkou vařenou na páře
Výborná odlehčovací kúra
Výhodou této diety je skutečnost, že do sebe dostáváte velké množství vitamínů a minerálů, které prospívají činnosti vašeho organismu. Melounová dieta je ve své krátké podobě skvělá jako očistná kúra, pokud potřebujete odlehčit stravu a získat energii. I jeden melounový den dokáže rozpohybovat žaludek a střeva, pomůže játrům a ledvinám, aby snáze vyloučily odpadní látky.
Jako dlouhodobá dieta se ale samozřejmě nehodí, protože je strava určitým způsobem nevyvážená. Vzhledem k tomu, že jde o krátkodobou dietu, nemůžete také dosáhnout žádných závratných váhových úbytků.