Menopauza klimakterium – příznaky, léčba


Menopauza, klimakterium nebo přechod – všechny tyto termíny označují období, kdy u žen dochází k podobným hormonálním veletočům jako v pubertě. Naštěstí se o tomto tématu v poslední době mluví čím dál tím víc. Na co by se tedy měly ženy připravit a jak případně bojovat s nepříjemnými příznaky?
Délka přechodu, jeho nástup, síla a množství symptomů se liší u každé ženy. Zásadní vliv má:
- Dědičnost
- Zdravý životní styl
- Strava
Podle některých teorií, budou trápit větší obtíže ženy se světlejším typem pleti. Známým faktem je také to, že obtíže spojené s přechodem se mohou objevit dříve u kuřaček. Soubor všech příznaků nazýváme odborně klimakterický syndrom.
Období přechodu se rozděluje do několika etap:
- Premenopauza – jedná se o období před menopauzou, kdy je menstruace ještě pravidelná, již ale dochází k poklesu činnosti vaječníků v důsledku hormonálních změn.
- Perimenopauza – jedná se o období těsně před posledním menstruačním krvácením a zhruba rok poté. Toto období je charakterizováno nepravidelnou menstruací.
- Postmenopauza – jedná se o přibližně jeden rok po menopauze, období je charakterizováno trvalým vymizením menstruace a činnosti vaječníků. Žena tak již nemůže otěhotnět. Klimakterium se obvykle objeví mezi 45 a 60 rokem života.
Příznaky
Příznaky, které mohou být přechodné:
- Změny tělesné hmotnosti – ve většině případů tloustnutí
- Sušší sliznice (například pocit písku v očích, suchá rýma apod.)
- Sušší sliznice v oblasti ženských pohlavních orgánů (může se projevit například bolestí při sexu, svěděním či pálením)
- Porucha močení a inkontinence (akutní nutkání na močení, možný únik moči)
- Kožní projevy (lámavost nehtů, ztenčení kůže, vyšší tvorba vrásek apod.)

Metabolické příznaky (chronické, dlouhodobé):
- Úbytek kostní hmoty, zvýšené riziko osteoporózy
- Rozvoj aterosklerózy a s ní i zvýšení rizika srdeční nebo mozkové příhody
- Všechny příznaky klimakteria mohou obecně vést ke zhoršení kvality života, a to jak na úrovni psychické, tak i zdravotní. Proto se řada žen rozhodne příznaky spojené s klimakteriem léčit či minimalizovat. Ve chvíli, kdy se u ženy vyskytnou nějaké příznaky přechodu, by mělo následovat vyšetření lékařem, který vyloučí jiná onemocnění (například poruchy štítné žlázy).
Akutní obtíže:
- Zkrácení nebo naopak prodloužení ovulačního cyklu
- Slabší či silnější menstruace
- Návaly horka a pocení (pociťuje až 70 % žen)
Odborné informace: https://www.mojezdravi.cz/
- Bolesti hlavy a závratě
- Bušení srdce nebo bolest na hrudi
- Bolesti kloubů
- Podrážděnost, nervozita a únava
- Nespavost
- Snížení libida

Léčba
Obtíže spojené s obdobím klimakteria může žena řešit buď za pomoci hormonů, nebo nehormonální cestou. Každá z cest má své výhody a nevýhody a je vždy na doporučení lékaře, kterou cestu pro ženu upřednostní. K základům nehormonální léčby patří:
- Úprava stravy
- Pohyb
Někdy se u žen mohou měnit chutě, důležité je se vyhýbat se nadměrné konzumaci cukrů, přepalovaných tuků, kofeinu a alkoholu. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a také vápník. Pomoci mohou i potraviny bohaté na sóju.
Pohyb
Svůj význam má i pohyb a čerstvý vzduch, příznivý vliv má například hormonální jóga. Pokud režimová opatření nepomohou, může lékař dále doporučit terapii hormony. Hormonální terapie je velice účinná při potlačování některých projevů přechodu. Nese s sebou ale také určitá rizika, a tak o jejím nasazení vždy rozhoduje odborník. HRT (hormonální substituční terapie) spočívá v dodání chybějících ženských hormonů. Přípravků je na trhu celá řada, obsahují buď pouze estrogeny, nebo jsou kombinované (estrogeny, gestageny), liší se dále způsobem podání: ústy, implantáty, transdermálně a dávkou hormonů.
Hormonální terapie
Prokázala vysokou účinnost při léčbě návalů horka, únavy, nespavosti a pocitů emoční nestability a při zvládání potíží se suchými sliznicemi. Funguje také jako prevence osteoporózy. Hormonální terapie je kontraindikována u žen s karcinomem prsu a s karcinomem děložní sliznice, u pacientek s hlubokou žilní trombózou a těžkým poškozením jater. U všech žen nad 45 let by se měla provádět mamografie (rentgenové vyšetření prsů) 1× za 2 roky, u žen, které dostávají hormonální terapii, je doba vyšetření zkrácena na 1 rok. Vyšetření je hrazené z fondu Zdravotní Pojišťovny.
Některé z žen odmítají hormonální terapii s obavou, že přiberou. Vědecké studie tento fakt nepotvrdily, zůstává, že větší vliv má životní styl ženy. Další variantou jsou přírodní prostředky obsahující tzv. fytoestrogeny, výtažky z bylin podobné ženským pohlavním hormonům. Jejich účinky jsou sice slabší, mnohým pacientkám ale pomohu a nenesou s sebou riziko vedlejších účinků.

Domácí léčba a babské rady
Menopauza je naprosto normální fyziologický děj, a neměla by být proto brána jako nemoc. U každé ženy probíhá velmi odlišně a jistě jde své tělo na tuto změnu připravit. Hlavní je pravidelně navštěvovat svého gynekologa, protože i když žena nemenstruuje, nevyhýbají se jí gynekologická onemocnění včetně nádorů.
Dále je velmi důležité dbát na zdravý životní styl, udržovat se ve fyzické kondici, jíst pravidelně a vyváženě.
Bylinky
Doporučuje se vyzkoušet doplňky stravy, které obsahující přírodní látky podobné svým účinkem ženským hormonům. Některé z těchto látek se nacházejí i v léčivých rostlinách a obsahují fytoestrogeny, jedná se o přírodní látky, které pomáhají s obnovou hormonální nerovnováhy. Pomoci mohou doplňky stravy Carnium Botanicals, především Her Biotic či Ovary Care. Her Biotic je nejprodávanější produkt projektu Carnium Botanicals.
Andělika čínská – pomáhá odstraňovat návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporózy. Podobné léčivé látky se nacházejí také v sóji a v červeném jeteli.
Červený jetel – pomáhá odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria, jako je: pocení, bušení srdce, poruchy spánku, návaly horka a další.
Mátový čaj – má uklidňující vlastnosti, léči návaly
Odborné informace: https://www.mojezdravi.cz/
Bachovy květové esence – modřín: při nedostatku sebedůvěry
Hořčice: při bezdůvodné depresi, chmerek: při náladovosti, ořešák: pomáhá se vyrovnat se životními změnami
Anýz a fenykl – podporují tvorbu estrogenů

Kdy navštívit lékaře?
Ve chvíli, kdy vypozorujete některé z příznaků přechodu, mělo následovat vyšetření lékařem, který případně vyloučí jiná onemocnění a to například poruchy štítné žlázy nebo cukrovku.
Před nasazením léčiv by měl lékař provést rodinnou anamnézu, zjistit hmotnost pacientky a změřit krevní tlak.
Krom běžného gynekologického vyšetření by měly následovat jaterní testy, testy na cholesterol, lipidy a glykémii, dále ultrazvukové vyšetření děložní sliznice a mamografie. U rizikovější případů by měl lékař provést i test na úbytek kostní hmoty.
Hledáte jiné nemoci?
Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.
Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc.
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení
Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích