Mentální anorexie: příznaky a léčba

Anorexie může mít velmi těsný vztah s bulimií –  jedna z jmenovaných nemocí vede k druhé nebo může dojít přímo k jejich propojení. Při anorexii člověk potravu obecně odmítá, naopak při bulimie se člověk vystavujeme častému nekontrolovatelnému přejídání a následnému nucenému vyloučení potraviny z těla ven (zvracení, projímadla apod.) Dalším souvisejícím onemocněním je deprese, alkoholismus nebo závislost na dalších návykových látkách. I když se anorexie může zdát jako výmysl, sebou posedlých dívek, mějte se na pozoru. Anorexie je také psychické onemocnění a to může vyústit do pokusu o sebevraždu.

Konkrétně je anorexie psychické onemocnění se závislostním chováním. Člověk je závislý na svém pocitu sebehodnocení, který se dostaví vyvolávaným hubnutím. Probíhá tu stejný nutkavý mechanismus jako v kontaktu závislých s jejich drogou. I hubnutí je tedy droga a časem se touha hubnout může stát nezvladatelná.

Jak vzniká anorexie

Dalo by se definovat, že vznikne po dlouhodobém odmítání tělesné hmotnosti, kdy dívka či žena má zkreslenou představu o svém těle. Vnímá se jako tlustá, přičemž opak je pravdou. Bohužel se tak opravdu vnímají: když se podívají do zrcadla, vidí v něm skutečný odraz tlusté ženy.

Nejčastěji tato choroba vzniká mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života, avšak není vyloučeno, že může postihnout i dívky mladší či ženy starší, než je tato hranice. Často začíná jako reakce na životní situaci spojenou s velkým psychickým vypětím, se kterou se není jedinec schopen vyrovnat či smířit. Jako příklad můžeme uvést několik situací: přechod na jinou školu, rozvod rodičů, rozchod s první láskou, úmrtí v rodině, ztráta přátel, šikana a posměšky od spolužáků.

Kdy hovoříme o anorexii

Pakliže se vaše BMI dostane pod hodnotu 17,5 a tato nízká váha je způsobena odmítáním příjmu potravy, či užíváním projímadel a přehnaným cvičením.

Anorexie příznaky

Zdravotní potíže přinášející anorexie:

  • otoky dolních končetin
  • selhávání ledvin
  • řídnutí kostí
  • srdeční arytmie
  • tvorba močových kamenů
  • bolesti hlavy a křeče
  • poruchy vidění a poruchy termoregulace

Většina příznaků je psychického rázu. Nejčastější jsou nejrůznější výmluvy, proč si dotyčný nemůže zrovna dát jídlo. Výmluvy bývají velice dobře promyšlené a systematické. Dalším příznakem je příliš častá kritika své postavy i ve chvíli, kdy všichni okolo vědí, že vypadá báječně.

Somatické příznaky:

  • velice častá únava
  • dlouhodobý hlad
  • časté zvracení
  • dýchavičnost
  • zhoršená kvalita vlasů, pleti, nehtů i zubů
  • zvýšený výskyt modřin a otoků

Anorexie v těhotenství

Pro většinu pacientek s anorexií bývá již samotné otěhotnění komplikované. Může docházet k většímu počtu rizikových těhotenství, předčasným porodům, u matek v šestinedělí se častěji objevuje poporodní deprese.

Léčba

Léčba poruch příjmu potravy může probíhat ambulantně, nicméně u některých případů je nutná i hospitalizace. U ambulantního léčení se jedná především o pomoc psychologickou, která je zaměřená na změnu vztahu k vlastnímu tělu, dále také vztahu k jídlu, změnu priorit a návyků.

Při léčbě se také podrobněji zjišťuje to, co dotyčného k onemocnění vedlo. Zde se uplatňují hlavně psychoterapie, rodinná i skupinová terapie, kognitivně-behaviorální terapie, případně psychofarmaka. Vhodné se jeví také využití dalších terapeutických metod, například akupunktury, relaxačních technik a meditace, muzikoterapie a podobně.

Bylinky

Léčba anorexie patří do rukou lékaře, pro samotného člověka je to těžko zvladatelné a přírodní léčiva se tak nedoporučují.

Léky

Léky na anorexii neexistují, používají se pouze léky léčící doprovodné jevy, například antidepresiva, léky podporující chuť k jídlu apod.

Domácí léčba a babské rady

Jak probíhá vyšetření u lékaře?

Odborník provede vstupní vyšetření (hmotnost, výšku, tělesnou teplotu, krevní tlak). Dále také provede laboratorní vyšetření krve a moči. Doporučit může taktéž  sonografické vyšetření břicha, denzitometrii (hustotu kostní tkáně) a EKG. Provést je třeba také psychologické případně psychiatrické vyšetření, neurologické, gastroenterologické a gynekologické vyšetření, aby se vyloučily případné jiné diagnózy.

Prevence

Nejlepší prevencí je, když rodiče vedou své děti ke zdravému životnímu stylu a soustředí se na jejich stravovací návyky. Nejde totiž říci, že by nějaká prevence jako taková existovala. Další poměrně důležitou věcí jsou dětské kroužky. Jelikož když zapíšete svoji dcerku na balet, kde se neřeší nic jiného, než to, že dívky musí být štíhlé, aby mohly tanec provozovat, je nutné se na správný příjem potravy soustředit o to víc!

Hledáte jiné nemoci?

Deprese – koho se týka, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte.

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Celiakie – příznaky, léčba a bezlepková dieta

Onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, které trápí v dnešní době stále větší množství populace. Jaké jsou její příznaky a jak s celiakií dále bojovat?

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.