Mikroživiny
Podobně jako makroživiny jsou i mikroživiny pro člověka nezbytné. Mikro v samotném názvu znamená, že se jedná o látky, které sice naše tělo nepotřebuje v takovém množství jako v případě makroživin, přesto je ale pro správné fungování organismu nutné přijímat je pravidelně alespoň v těchto malých dávkách.
Základní mikroživiny
Mezi mikroživiny se řadí vitamíny, minerální látky a stopové prvky.
Vitamíny
Nejvýznamnějšími zástupci mikroživin jsou vitamíny. Jedná se o látky, které ve valné většině případů musíme přijímat v potravě a při jejich nedostatku dochází k tzv. hypovitaminóze, která je příčinou různých zdravotních problémů a onemocnění. Vitamíny dělíme na ty, které jsou rozpustné ve vodě a ty, které jsou rozpustné v tucích. Vitamíny rozpustné ve vodě (např. vitamín C a vitamín B) dokáže naše tělo vyloučit močí, a proto je nezbytné zajistit jejich pravidelný přísun.
Vitamíny jsou významnými antioxidanty, podporují činnost metabolismu. Mají pozitivní vliv na hormonální a nervový systém. Snižují cholesterol, působí proti stárnutí a posilují imunitní systém. Nejbohatším zdrojem vitamínů je ovoce a zelenina. Dalším zdrojem jsou například ořechy, nejrůznější semínka (například chia), mléčné výrobky nebo rybí tuk.
Minerály
Minerální látky také přijímáme do těla prostřednictvím potravy. Významně se podílejí na růstu kostí a tkání. Podporují metabolické procesy. Regulují činnost hormonů a enzymů. Jsou důležité pro správné fungování srdce a mozku.
Mezi nejvýznamnější minerály patří vápník, který je důležitý pro vývoj kostí a zubů. Významný je hořčík pro nervovou a svalovou činnost nebo draslík pro srdeční činnost. Bohatým zdrojem minerálů jsou ovoce, zelenina, luštěniny, mléčné výrobky, ryby, ořechy, minerální vody nebo i čaj či káva.
Stopové prvky
Stopovými prvky jsou v podstatě chemické prvky, které lidský organismus potřebuje v menším množství než minerální látky.
Mezi nejdůležitější stopové prvky patří například železo, které zásobuje tělo kyslíkem, dále fluor pro stavbu kostí, jód pro správnou činnost štítné žlázy nebo zinek pro zdravou pleť a mnoho dalších. Potravinové zdroje stopových prvků jsou obdobné jako u předešlých skupin, ale i zde platí zásada vyvážené a pestré stravy.