Moravský vrabec, šunkofleky i škubánky aneb poklady klasické české kuchyně

Čím se vyznačuje česká kuchyně?

Oblíbené poklady klasické české kuchyně jsou velmi blízké německé kuchyni. Vyznačuje se velmi hutnými a sytými pokrmy, jejichž základ tvoří zejména maso. Na druhou stranu se i v naší kuchyni najdou recepty vhodné do vegetariánského jídelníčku.

Velmi oblíbené jsou nejrůznější smetanové omáčky a guláše. Mezi tradiční omáčkové poklady klasické české kuchyně patří koprová, rajská, znojemská nebo třeba svíčková.

Zdaleka nejoblíbenější přílohou a českou doménou jsou bramborové a houskové knedlíky, které jsou také velkým lákadlem turistů.

Významnou součástí české kuchyně jsou také jíškou zahuštěné zeleninové polévky a vývary. Typická je například bramboračka s vlastnoručně nasbíranými houbami, česnečka, gulášová polévka nebo hovězí vývar.

Česká kuchyně se rovněž v mnoha případech neobejde bez zelí, špenátu a luštěnin.

Mezi sladké poklady klasické české kuchyně patří dukátové buchtičky a vůbec nejrůznější buchty z kynutého těsta, dále bábovky, bublaniny, koláče, ovocné knedlíky nebo škubánky.

Česká kuchyně se často vyznačuje stylem vaření “co dům dal”, což ovšem často neubírá na lahodnosti a celkové popularitě.

I poklady klasické české kuchyně tak mohou patřit mezi rychlé recepty nebo naopak velmi složité a zdlouhavé postupy, které vyžadují určitou zkušenost.

Úskalí české kuchyně

Problém české kuchyně spočívá v tom, že sice zasytí, ale mnohdy je až příliš těžká a tučná. Důvodem je časté používání bílé mouky, tučné smetany, sádla, špeku a také velká obliba smažení. Česká kuchyně tudíž není příliš vlídná pro ty, kteří drží redukční diety.

Není proto divu, že se řadíme mezi pivní národy, protože pivo umožňuje lepší trávení hutných jídel. O to spíše se pak objevují akce na pivo, například Staropramen akce a mnoho dalších.

Na druhou stranu je možné i tyto klasické recepty trochu upravit a odlehčit tak, aby byly zdravější, stravitelnější a dietnější.

Moravský vrabec se zelím

Moravský vrabec je opravdová klasika a díky kysanému zelí znamená také přísun prospěšných živin a vlákniny. Díky zelí je tak celý pokrm mnohem lépe stravitelný. Na druhou stranu je velmi chutný také moravský vrabec se špenátem a záleží tudíž na každém z nás, který druh zeleniny preferuje.

Typickou přílohou jsou knedlíky (houskové či bramborové), které lze také koupit nebo vytvořit ve zdravější a organismu prospěšnější variantě.

Na maso:

  • 600 g vepřové plece
  • 1 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • kmín
  • světlé pivo a sladká mletá paprika (nemusí být)

Na knedlíky:

  • 500 g vařených brambor
  • 220 g celozrnné mouky (špaldové, žitné nebo třeba pohankové či kukuřičné)
  • 1-2 lžičky soli

Na zelí:

  • 500 g kysaného zelí
  • 1 cibule

Vepřové maso nakrájejte na kostičky, vložte do pekáčku, osolte, okmínujte a smíchejte s na plátky nakrájenou cibulí a česnekem. Do směsi můžete navíc vmíchat trochu mleté papriky pro barvu. Nakonec maso podlijte vodou (můžete podlít i trochou světlého piva) a dejte péct do vyhřáté trouby na 180° přibližně na 1 hodinu tak, aby maso změklo a získalo zlatavou barvu. Během pečení nezapomínejte podlévat.

Mezitím si připravte domácí knedlík. Brambory si uvařte ve slupce a oloupejte, jakmile zchladnou. Poté je nastrouhejte na jemném struhadle, přisypte mouku a sůl a vypracujte těsto. Z těsta vyválejte podlouhlé válečky a ty nakrájejte na menší nočky. Dejte vařit do mírně osolené vody asi na 8 minut.

Na závěr si připravte zelí. Na lžíci kvalitního oleje si zpěňte na jemno nakrájenou cibulku, poté přidejte zelí, promíchejte a podlijte trochou vody. Podlité zelí duste pod poklicí do měkka a na závěr dochuťte solí, případně trochou třtinového cukru.

Zapečené šunkofleky

Zapečené těstoviny jsou oblíbenou rychlovkou, kterou mají v oblibě také děti. Dají se jíst teplé i studené a je možné je nejrůzněji obměňovat.

Tradičním receptem jsou šunkofleky s uzeným masem, ale také tento recept je možné trochu odlehčit.

  • 350 g celozrnných těstovin (fleků nebo jiných)
  • 300 g krůtí šunky v celku
  • 5 vajec
  • 200 ml mléka
  • 150 g sýra (například mozzarella)

Celozrnné těstoviny si uvařte v mírně osolené vodě na skus. Krůtí šunku krátce provařte ve vodě a poté ji nakrájejte na menší kostičky. Šunku i těstoviny smíchejte dohromady. Můžete přidat i nějakou zeleninu (například, hrášek, listový špenát nebo pokrájenou růžičkovou kapustu).

Směs dejte do připraveného pekáčku. Vejce si rozklepněte a rozšlehejte v mléce a nakonec nalijte na těstoviny. Dejte péct do vyhřáté trouby na 180° asi na 40 minut. Na posledních 10 minut pečení můžete přidat nastrouhaný sýr.

Škubánky s mákem

Škubánky s mákem patří mezi dětské pochoutky. Jedná se o jednoduchý recept, který navíc vůbec nemusí být nijak hutný a nezdravý.

Velmi oblíbené jsou také škubánky na slano a škubánky smažené, my se ale dnes podíváme na klasickou sladkou variantu ve zdravější podobě.

  • 300 g brambor (varný typ C, tedy moučné brambory)
  • 100 g celozrnné mouky (např. špaldové)
  • 10 g másla
  • 60 g mletého máku
  • 40 g medu
  • ovoce podle chuti

Oloupané brambory nakrájejte na kostičky a zalijte vodou tak, aby byly jen tak akorát ponořené. Když se začnou brambory vařit, velmi mírně je osolte a nechte probublat asi 10 až 15 minut. Poté si vodu slijte stranou do hrnce a na brambor na dně hrnce nechte zhruba její ⅓.

Brambory zasypte celozrnnou moukou a trochu společně rozšťouchejte. Poté hrnec s bramborami zakryjte poklicí a nechte na velmi mírném plameni propařit dalších 20 minut.

Když jsou brambory uvařené, pečlivě je rozmíchejte s moukou v kompaktní tužší těsto, které se nelepí na vařečku.

Poté si rozehřejte kousek másla, namáčejte do něj lžíci a vykrajujte z bramborového těsta škubánky. Na talíři škubánky posypejte mletým mákem, ochuťte medem a ozdobte ovocem.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.