Nákup potravin bez zbytečných obalů

5 „R“ zero waste:
-
REFUSE/ODMÍTNOUT
Zamyšlení již při samotném nákupu: potřebuji to? Je to či není v obalu? A v jakém obalu? Je ten obal nebo celý produkt recyklovatelný nebo kompostovatelný? Není to možné danou věc koupit i úplně bez obalu?
-
REDUCE/OMEZIT
Neodmítnu-li, mohu omezit množství, počet: potřebuju si koupit další tričko? Nespotřebovávám zbytečně moc vody? Nehnije mi jídlo v lednici? Opravdu potřebuju jít znovu na nákup? Odpovídá množství toho co kupuji, tomu, co reálně potřebuji?
-
REUSE/OPAKOVANĚ POUŽÍT
Snaha nevyhazovat, neplýtvat a snažit se najít pro to, co mám, využití: nahrazení jednorázových produktů, těmi s možností opakovaného použití, nákupy v second handu, darování věcí/jídla někomu jinému, využití sklenic od marmelád jako designový doplněk apod.
-
RECYCLE/RECYKLOVAT:
K recyklaci dojdou produkty, které neprošly horními síty: v případě, že nešly odmítnout, omezit a ani opakovaně použít, nastává proces recyklace.
-
ROST/KOMPOSTOVAT
Nezbytnou součástí je kompostování: značnou část toho, co vyhodíme, tvoří právě bioodpad, který lze následně dále využít.
Bezobalové obchody
Jsou rozšířené ve větších městech: ve Zlíně, Brně, Opavě apod.
Prodej do vlastního obalu funguje zcela jednoduše. Prodavačka si položí na váhu naši nádobu, její váhu si poznamená nebo váhu vynuluje a potom ji naplní tím, co si chcete zakoupit. Nebo zváží jídlo přímo na váze a to pak putuje k vám do tašky. Bez obalu se dají nakupovat jak potraviny (luštěniny, obiloviny, semínka, oříšky apod.), tak prací prostředky, kosmetika a další vychytávky.
Jestliže se nenachází žádný specializovaný obchod ve vašem okolí, tak nemusíte zoufat. Potraviny bez zbytečných obalů je možné najít také na specializovaných internetových stránkách.
PRODEJNY V PRAZE
Praha má dva hlavní prodejce, kteří se snaží zájemcům o tento životní styl vyjít vstříc.
Bezobalu, která je již od počátku, kdy ZERO WASTE začal být tématem v ČR, aktivní kromě prodeje potravin bez obalu také organizací různých akcí, workshopů a přednášek týkajících se tématu.
NEBALENO, tu založili dva mladí lidé, pár Jana a Alex. Jejich prodejna se specializuje na drogerii, prací prostředky, kosmetiku a různé jiné vychytávky.
Základem je nezačít přemýšlet o tom, co potřebujeme nakoupit, až v obchodě. Pokud máme nakoupit bez zbytečných obalů, je potřeba se na nákup předem připravit. Je totiž nutné s sebou mít vlastní nádoby, sáčky a tašky, do kterých nákup uložíme. A k tomu je potřeba předem vědět, co chceme nakoupit. Lidé si tak s sebou na nákup většinou berou: látkové tašky, několik zavařovacích sklenic nebo krabiček na mokré suroviny, také do potřebovávají tašky a krabičky od vajíček, co se jim povalují doma z předchozích běžných nákupů.
Choďte obalem napřed
V České republice je nákup do vlastních skleniček a krabiček stále ještě tak trochu v plenkách. Navíc se můžete setkat se spoustou negativních reakcí, od naprosto odmítavých až po ty naprosto neústupné. Samozřejmě, že velká část lidí se již aktivně zapojuje a nachází pro odlehčení trýznivé situace naší planety, zájem a radost. Určitě je jednodušší nakupovat přímo ve specializovaných bezobalových prodejnách, jelikož tam není potřeba nic vysvětlovat. Někdy je ale také potřeba chodit tzv. „obalem napřed“.
V jakémkoliv obchodě se můžete zeptat, zdali je podobný nákup možný. Vstřícnější budou pravděpodobně v obchodech typu zdravé výživy, farmářských obchodů či trhů apod. Vyhýbat byste se měli také všemožným sáčkům a obalům, ve kterých jsou potraviny baleny zcela navíc.
Letošním hitem je také nákup teplých nápojů v pojízdných stáncích nebo vlacích, do vlastních termo hrníčků!
A jak se vy vyhýbáte zbytečným plastům?