Nedaří se vám hubnutí břicha? Vše začíná u stravy

Pro hubnutí břicha je klíčová strava

Jednou z nejčastěji zmiňovaných problémových partií při hubnutí je právě oblast břicha. Možná se zdá hubnutí břicha jako příliš náročná disciplína, ale stačí si hlídat jídelníček a trochu cvičit a zbavíte se nejen tzv. ozdobného tukového prstence, ale předejdete zdravotním problémům.

Proč se zaměřit právě na hubnutí břicha?

Zbavení se velkého bříška není jen otázkou estetiky a atraktivity, tuk na břiše představuje i významná zdravotní rizika. Velmi nebezpečným nepřítelem je zejména tzv. viscerální tuk, který obklopuje vnitřní orgány. Jedná se o vnitřní tukové vrstvy, které zapříčiní, že nás mnohdy netrápí nevzhledný rozměklý faldík, ale obvod našeho pasu se celkově zvětší a vzhledově to spíš vypadá, jako bychom měli každou chvílí rodit.

Když je viscerálního tuku v oblasti břicha nadbytek, objevuje se zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. U žen se zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu. A není divu, zkuste si představit, jak jsou vaše vnitřní orgány úplně obalené vrstvami tuku. Jak dobře asi můžou fungovat? Nejvíce na pozoru by se měly mít ženy s obvodem pasu nad 86 cm a muži s obvodem pasu nad 101 cm.

Proč se hubnutí nedaří?

Sportujete, držíte tvrdé diety a stále nemůžete zhubnout bříško, nebo vás trápí jojo efekt? Za rozložení tuku v těle je z velké části zodpovědná naše genetická výbava. Také hraje významnou roli věk, protože postupem času se zpomaluje činnost našeho metabolismu a tím se zpomaluje i rychlost spalování tuků.

Významnou příčinou, která má také vliv na ukládání tuků v problematických partiích, je špatné stravování. Problémem může být na jedné straně konzumace tučných a nezdravých jídel, nebo na straně druhé držení přísných diet a hladovění. Když se totiž týráme hlady, má náš organismus tendenci ukládat si tuky na horší časy.

Základem účinného hubnutí břicha by tedy mělo být rozumné a pestré stravování se zvýšenou konzumací prospěšných potravin a vyhnutí se potravinám nezdravým.

Tip: Chcete opravdu trvale zhubnout, ne jen na břiše? Vyzkoušejte kurz hubnutí zdarma a online!

Jak se stravovat správně nejen při hubnutí břicha

Výše bylo naznačeno, že základem hubnutí je zdravý jídelníček. Nyní se proto zaměříme na to, jaké jsou principy pestré a zdravé stravy.

Nehladovět

Během dne byste opravdu neměli hladovět. Tím hubnutí nijak nepodpoříte. Měli byste proto jíst minimálně třikrát denně, nebo si jídlo rozdělit na více malých porcí na den.

Základem je rozhodně nezanedbat snídani.

Snídat byste měli maximálně do hodiny od probuzení a vaše snídaně by měla být dostatečně bohatá na živiny a vlákninu. Zároveň byste měli doplnit noční ztrátu tekutin, což znamená, že například samotná káva rozhodně není ke snídani ideální. Během dopoledne můžete zařadit ovoce.

Oběd by měl být pestrý s dostatečným množstvím zeleniny a dobře stravitelný. Měli byste se jím dostatečně nasytit, ale ne zcela umrtvit.

Večeře by měla být lehká, protože není nic horšího než jít spát s bolestmi břicha.

Dodržovat pitný režim

Každý odborník potvrdí, že dodržování pitného režimu je základní nezbytnost, zvlášť při redukci hmotnosti. Přesto máme tendenci příjem tekutin podceňovat. Rozhodně se vyhněte obloukem sladkým limonádám a spíš zařaďte pití zeleného čaje, vodu s kapkou čerstvého citronu, nebo čerstvé nepřislazované zeleninové a ovocné šťávy.

Jaké potraviny nejíst při hubnutí

Lámete si hlavu, jak vypadá zdravý jídelníček při hubnutí břicha? Pozor byste si měli dát na přidané a rafinované cukry, které tělu nijak neprospívají. Vyhněte se proto konzumaci veškerých kupovaných sladkostí a bílému pečivu. Pokud nejste diabetici, pozor byste měli dát i na umělá sladidla, která údajně ještě zvyšují chuť na sladké.

Zbavte se veškerých chemií prošpikovaných polotovarů, slaných pochutin, jako jsou brambůrky, lahůdek z rychlého občerstvení a uzenin.

Muži si teď možná říkají, jak je to s pivem. Dobrou zprávou je, že po pivu jako takovém se netloustne. Pivo podporuje trávení, takže až na to, že obsahuje alkohol by mělo být tělu spíš prospěšné. Problém je v tom, že pivo také podporuje chuť k jídlu, takže když zajdeme do restaurace, jistě si dáme k pivu navíc nějakou pochutinu jako třeba smažené cibulové kroužky a “pivní pupík” je hned na světě.

Jaké potraviny jíst při hubnutí břicha

Mezi nejvýznamnější potraviny podporující hubnutí patří čerstvá zelenina! Zelenina obsahuje mnoho prospěšných látek a navíc také dávku vlákniny, která nejen usnadňuje hubnutí, ale také podporuje trávicí systém a je tím tělu velmi prospěšná.

Nejlepší je samozřejmě nijak nezpracovaná, čerstvá a syrová, ale můžete ji také krátce orestovat nebo použít do smoothie receptů.

Vhodné jsou zejména listové saláty, brokolice či špenát.

Místo bílého pečiva konzumujte celozrnné pečivo a pokud rádi pečete, zkuste zařadit celozrnnou mouku. Do jídelníčku přidejte i ovesné vločky, pohanku, jáhly nebo bulgur. Mlsání sladkého je také dovoleno, ale pouze v rámci konzumace čerstvého ovoce, medu, nebo kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa.

Nemusíte se vyhýbat ani některým tukům, takže další vhodné potraviny při hubnutí jsou ořechy, nejrůznější semínka (např. chia, slunečnicová a lněná), olivy a olivový olej, libové maso a hlavně ryby, nebo alespoň rybí tuk.

Pohyb je důležitý

Pokud chcete shodit přebytečný tuk na břiše, rozhodně je potřeba se hýbat, nesmí se to ale přehánět, protože organismus také potřebuje regeneraci. Ideální jsou 3x týdně procházky, běh, jízda na kole či koloběžce nebo jiné aerobní cvičení.

Pravidelné cvičení vám navíc pomůže relaxovat, redukovat stres a podpoří kvalitní spánek, což jsou další kritéria úspěšného hubnutí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.