Nejoblíbenější recepty z vepřového masa: vepřová pečeně, řízky i nudličky s rýží

Recepty z vepřového masa

Recepty z vepřového masa patří v české kuchyni k těm nejoblíbenějším. Ať už se jedná o pečené maso nebo vepřové řízky, rádi si je dopřávají malí i velcí. A v zimním období, kdy se tradičně pořádají zabijačky, rozhodně mají svoje místo. Na kuskus s tofu bude čas i na jaře. Jaké vepřové maso recepty si vyberete – klasiku nebo raději něco dietnějšího?

Proč si vybrat vepřové maso

Okolo vepřového masa panuje spousta mýtů – je tučné, nezdravé, způsobuje rakovinu tlustého střeva a je přeplněné antibiotiky. Není to ale úplně pravda. Vepřové maso může být tučnější (například vepřová krkovice), ale najdeme i velmi libové a dietní kousky masa, jako je vepřová panenka nebo vepřová pečeně. Je to stejné jako u jakéhokoliv jiného masa – hovězí steak s tučným mramorováním nebo kuřecí stehno s kůží je na tom co se tuku týká úplně stejně jako pečený vepřový bůček. I oblíbené pečené vepřové maso se ale dá připravit dietním způsobem se zeleninou – potom může doplnit i jídelníček pro děti do 1 roku nebo keto dieta jídelníček.

Ve prospěch vepřového masa mluví také jeho poměrně nízká cena, a navíc je možné využít také výhodné vepřové maso akce. Chov prasat je totiž méně finančně náročný než chov skotu. Navíc prase můžeme spotřebovat takřka celé, tzv. od čumáčku po ocásek: mezi zabijačkové delikatesy patří vepřový mozeček, vepřová oháňka se často používá do vývaru. Prasata také produkují méně CO2, než krávy, jejich chov je tedy také ekologičtější.

A jak je to s tou rakovinou? Maso samo o sobě rakovinu nezpůsobuje, může ale nadměrně zatížit střeva, ve kterých zůstanou z masa odpadní látky. Větším problémem je u masa způsob přípravy: při opékání masa při 180 – 200 stupních vznikají karcinogenní látky, které už prokazatelně rakovinu způsobují. Podobné je to s oblíbeným domácím uzením masa. Vepřové maso recepty by tak měly upřednostňovat jako přípravu vaření, dušení nebo pomalé pečení při nižších teplotách

Recepty z vepřového masa a dieta

I recepty z vepřového masa mohou být dietní jídla, když si pohlídáme nutriční hodnoty použitých surovin. Recepty z vepřového masa mohou doplnit keto dieta jídelníček (třeba vepřová panenka jako součást salátů je opravdová delikatesa) i jídelníček pro děti do 1 roku. I v těchto případech bychom měli vybírat především libové kousky masa, přece jen vepřový řízek není vhodným pokrmem pro kojence. Vepřové maso ale patří mezi jednu z věcí, co nejíst při dně – obsahuje větší množství purinů, které způsobují nadměrnou tvorbu kyseliny močové, kterou nemocný člověk neumí odbourávat.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETONOVOU DIETU OD KETOMIX

Vepřové maso je naopak kvalitním a poměrně levným zdrojem bílkovin. Jeho nutriční hodnoty vycházejí podobně jako u jiného masa: na 100 g masa připadá 17 g bílkovin a 22 g tuku a obsahuje přibližně 262 kcal. Navíc je vepřové maso podstatným zdrojem vitamínů skupiny B (především vitamínu B12, který z rostlinné stravy nelze získat), také železa, draslíku nebo hořčíku. Struktura vepřových vláken nás navíc dokáže zasytit na delší dobu, proto vepřové maso recepty do jídelníčku rádi zařazují i sportovci.

druh masa (100 g)energietukybílkovinysacharidy
vepřová kýta715 kJ12,1 g14,7 g0 g
vepřová panenka569 kJ5,41 g20,48 g0 g
vepřová  pečeně727 kJ10 g21 g0 g
vepřová kýta715 kJ12,1 g14,7 g0 g
vepřové koleno1267 kJ26 g17 g0,1 g
vepřová plec976 kJ18 g17 g0,2 g
Vepřové maso – nutriční hodnoty

Vepřová pečeně, vepřová kýta, vepřová krkovice – který kousek masa je ten správný?

Při porcování (tzv. bourání) prasete řezník nejdříve rozdělí prase podél páteře na dvě stejné poloviny, ze kterých následně odděluje jednotlivé kusy masa. Pojďme se podívat na to, k čemu se hodí vepřová panenka nebo vepřová kýta.

1

Vepřová panenka

Vepřová panenka se nachází v bederní části a je považována za nejlahodnější a nejlibovější kus masa.

V kuchyni: Hodí se na jednoduché recepty z vepřového masa, jako jsou medailonky nebo minutky. Tradiční je i příprava ve formě válečku, který se krájí až před podáváním, oblíbené jsou i vepřové řízky z panenky. Maso by nemělo být úplně propečené, ale naopak zůstat uvnitř růžové.

2

Vepřová pečeně

Vepřová pečeně se často prodává také pod názvem karé (v úpravě bez kosti) nebo kotleta (v úpravě s kostí). Nachází se na hřbetní straně a navazuje na tučnější krkovici. Samotná vepřová pečeně patří mezi nejlibovější a nejušlechtilejší kousky vepřového masa.

V kuchyni: Připravíme z ní skvělá dietní jídla. Vepřová pečeně recept je často minutka z jednotlivých plátků, ale pečeni můžeme připravit také jako jeden kus v troubě. Hodí se i na grilování a smažení.

3

Vepřová kýta

Vepřová kýta se, jak je z názvu patrné, nachází na zadní končetině prasete. Dalším bouráním dostaneme horní šál, ořech, květovou špičku a váleček.

V kuchyni: Kýta se často používá jako maso na vepřové řízky v troubě, uděláme z ní i chutné pečené vepřové maso, skvělá je také hamburská vepřová kýta. Hamburská omáčka je příjemně nakyslá a svěží alternativa smetanových omáček. Vepřová kýta recept často odkazuje na přípravu rolády nebo závitků, na dušení a připravíte z ní i oblíbené vepřové nudličky.

4

Vepřová krkovice

Vepřová krkovice patří mezi tučnější kousky masa. Najdeme ji na krku prasete a přechází ve vepřovou pečeni. Sval je mírně prorostlý tukem, takže vepřové maso z krkovice zůstává šťavnaté.

V kuchyni: Vepřová krkovice recepty obsahují smažení, dušení i pečení. Pomalým pečením připravíme skvělé trhané vepřové maso, ze kterého můžeme připravit třeba domácí kebab, a mnozí nedají dopustit na vepřové řízky právě z krkovice. Vepřová krkovice bude skvělá i na gril, stačí vhodně vybraná marináda na vepřové maso. Díky tomu, že je maso šťavnaté, připravuje se často i vepřová krkovice s rýží.

5

Vepřová plec

Vepřová plec je vlastně skupina ramenních svalů – velká plec, kulatá plec, plochá plec a plátek.

V kuchyni: Vepřová plec je celkem univerzální kus masa, hodí se na pečení i dušení a pro rozmanité vepřové maso recepty. Často se používá také jako mleté maso na přípravu sekané nebo karbanátků. Oblíbená je také gulášová polévka recept z mletého masa.

6

Vepřový bok

Vepřový bok je maso silně prorostlé tukem, dietní jídla z něj zkrátka nepřipravíte. Přesto je toto maso obecně velmi oblíbené, vhodné je třeba jako pečené vepřové maso.

V kuchyni: Mezi nejoblíbenější maminčiny recepty rozhodně patří pečený vepřový bůček, bok se hodí i na přípravu rolád.

Kromě výše zmíněných částí v kuchyni můžeme zpracovat i další části prasete. Oblíbená jsou pečená nebo uzená vepřová žebra, velkou lahůdkou je pečené vepřové koleno. Z něj připravíme také klasický ovar s křenem a jablky. Z vepřových kostí připravíme chutný vývar, i ten ale patří mezi jídla, co nejíst při dně.

Naše oblíbené recepty z vepřového masa

Recepty z vepřového masa často nevyžadují dlouhou přípravu – možná proto jsou tak oblíbené. Asi největší klasikou jsou vepřové řízky v troubě, na které se dobře hodí vepřová kýta nebo vepřová krkovice. Pro rychlou večeři se hodí třeba vepřové nudličky s rýží, na slavnostní stůl zase nejčastěji doputuje vepřová panenka, vepřová kýta na smetaně, hamburská vepřová kýta nebo tradiční vepřová pečeně. Maminčiny recepty zase nejlépe připomene vepřové maso v mrkvi, pečený vepřový bůček nebo gulášová polévka recept z mletého masa.

Ať už jsou tedy vaší volbou jednoduché recepty z vepřového masa nebo se pustíte do složitější přípravy, dbejte především na kvalitní suroviny. To platí nejen pro vepřové maso, ale i pro jiné recepty, třeba kuskus s tofu.

Vepřové maso v mrkvi

Vepřové maso v mrkvi patří mezi oblíbené lehké vepřové maso recepty, nejlépe vynikne s bramborovou kaší. Muškátový oříšek dodá receptu neobvyklou chuť a posune recept ze školní jídelny do luxusní restaurace.

Ingredience:

  • 800 g vepřová plec nebo vepřová kýta
  • 6 mrkví
  • 1 cibule
  • 2 lžíce sádla
  • asi 1 lžička soli
  • špetka kmínu
  • mletý pepř
  • špetka mletého muškátového oříšku

Postup:

Maso nakrájíme na větší kostky a osolíme. Cibuli nakrájíme nahrubo a polovinu mrkve očistíme a nakrájíme na kostky. V kastrolu rozehřejeme sádlo, na něm osmahneme maso. Potom maso odložíme stranou a do kastrolu přidáme mrkev a cibuli, opečeme do zlatova. Pokud se základ začne připalovat, přilijeme trošku vody. Nakonec do kastrolu vrátíme maso, zalijeme asi do dvou třetin vodou, přidáme kmín a necháme dusit asi hodinu na mírném plameni. Zbytek mrkve si mezitím nakrájíme na kolečka nebo jiné libovolné tvary.

Po hodině maso vyjmeme z hrnce. Mrkev, cibuli a šťávu rozmixujeme a vrátíme do hrnce. Přidáme zpět i maso a čerstvou nakrájenou mrkev, dochutíme muškátovým oříškem, solí a pepřem a zvolna dusíme ještě asi 20 až 30 minut, dokud vše nebude příjemně měkké. Nejlepší přílohou pro tento vepřová kýta recept budou brambory ve všech podobách – bramborová kaše, šťouchané brambory nebo klidně bramborové placky.

HACKNĚTE SVŮJ DEN S FUNKČNÍMI POTRAVINAMI OD POWERLOGY

Vepřová pečeně na houbách

Kousek masa, zvaný vepřová pečeně, patří mezi tzv. minutková masa. To znamená, že nepotřebuje dlouhou dobu přípravy a je hotové v tu chvíli, kdy je prohřáté, takže střed by měl zůstat růžový, jinak hrozí, že bude maso vysušené a tuhé. Navíc je tento vepřová pečeně recept opravdu jednoduchý a vyžaduje jen trochu práce na začátku.

Ingredience:

  • cca 700 g vepřové pečeně vcelku
  • 1 lžíce sádla nebo oleje
  • 300 g hub (krémové žampionů, lišek nebo směsi lesních hub)
  • 1 lžíce másla
  • 100 ml smetany ke šlehání
  • sůl, případně tymián

Postup:

Troubu předehřejeme na 150 stupňů (ne více!). Případnou tukovou vrstvu masa zlehka nařízneme přibližně v centimetrových rozestupech, po celém povrchu maso osolíme. V pánvi rozpálíme sádlo nebo olej a maso opečeme, přibližně 3 minuty z každé strany.

Houby očistíme a nakrájíme na větší kousky. Během opékání přidáme k masu a občas promícháme. Opečené maso přendáme do pekáčku a k houbám do pánve přidáme kousek másla, aby získaly hezčí barvu. Můžeme přidat také tymián nebo podobné koření podle vlastní chuti, ale není to nutné. K houbám přilijeme smetanu, necháme asi minutu probublávat a potom omáčku přilijeme k masu do pekáčku.

Vše pečeme při 150 stupních 35 – 40 minut, aby maso zůstalo uvnitř růžové. Upečené maso necháme 5 minut odpočívat, poté nakrájíme na tenké plátky. Tento vepřová pečeně recept snese jako přílohu téměř cokoliv, skvělý bude karlovarský knedlík nebo šťouchané brambory.

Pikantní vepřové nudličky s rýží à la Katův šleh

Nechvalně známý Katův šleh už dnes na jídelních lístcích většiny restaurací nenajdeme, ale jako u většiny jídel i tady platí, že když se udělá správně a z dobrých surovin, může být chuťovým potěšením. V pochybných restauracích se do této pikantní směsi často schovávaly odřezky masa pochybného původu, samotná vepřová kýta recept pozvedne na novou úroveň.

Ingredience:

  • 600 g vepřová kýta
  • 1 velká cibule
  • 2 červené kapie
  • 4 sterilované okurky
  • 400 g drcených konzervovaných rajčat
  • 2 lžičky cukru
  • 1 lžíce octa
  • sůl
  • feferonka nebo chilli podle chuti

Postup:

Maso očistíme a nakrájíme na nudličky a osolíme. Na pánvi rozpálíme olej a vepřové nudličky na něm opékáme do středně hnědé barvy. Cibuli oloupeme a nakrájíme na půlkolečka. Kapie můžeme oloupat škrabkou na brambory, ale není to nutné, poté je nakrájíme na přibližně centimetrové nudličky. Okurky nakrájíme na tenká kolečka.

Když je maso opečené, přidáme k němu cibuli a ještě asi 2 minuty opékáme, dokud cibule také nezezlátne. Pokud se směs příliš připaluje, můžeme podlít lžící vody (ne více). Dále přidáme papriku, krátce promícháme a posypeme cukrem a přilijeme ocet. Dobře promícháme a ocet necháme odpařit. Nakonec přidáme okurky, rajčata a podle chuti přiostříme čerstvou nebo sušenou feferonkou nebo mletým chilli. Na mírném plameni necháme dusit asi půl hodiny, dokud maso nezměkne.

Podávejte tyto pikantní vepřové nudličky s rýží, s hranolky nebo s bramboráky, záleží jen na vaší chuti.

Hořčicová vepřová krkovice s rýží

Tento vepřová krkovice recept se také řadí mezi jednoduché recepty s vepřovým masem. Ingredience najdeme běžně doma a toto jídlo se tak může stát záchranou v podobě rychlé večeře po náročném dni.

Vepřová krkovice recepty nejčastěji pracují s masem v celku, ale pokud krkovici nakrájíme na plátky, zkrátíme čas její přípravy. Vzhledem k charakteru masa zůstanou i plátky šťavnaté.

Ingredience:

  • 3 plátky vepřové krkovice
  • 1 cibule
  • 2 lžíce hořčice
  • sádlo nebo olej
  • 1 lžíce hladké mouky
  • sůl, pepř

Postup:

Plátky krkovice osolíme, opepříme a orestujeme na sádle nebo oleji. Maso vyjmeme a do pánve přidáme nakrájenou cibuli a osmažíme ji do tmava. Podlijeme vodou a vrátíme zpět kousky masa a dusíme do měkka.

Měkké maso vyjmeme stranou. Do výpeku můžeme přilít přiměřené množství vody, zaprášíme moukou a provaříme. Přidáme hořčici a ještě chvíli necháme bublat. provařenou šťávu můžeme přecedit, aby byla krásně krémová. Nejlépe se hodí vepřová krkovice s rýží a omáčkou jako rychlý oběd nebo večeře.

Vepřová kýta na smetaně s houskovým knedlíkem

Svíčková patří pro mnoho z nás mezi nejoblíbenější maminčiny recepty a je bezesporu chloubou české kuchyně. Omáčka připravená z kořenové zeleniny ale může doplnit jakékoliv maso, nejen pravou hovězí svíčkovou. Vepřová kýta na smetaně sice vyžaduje větší množství surovin, i přesto se řadí tento mezi jednoduché recepty z vepřového masa.

Podobně oblíbená je také hamburská vepřová kýta. Hamburská omáčka k vepřovému masu je příjemně nakyslá a představuje tak další možnost, jak si vychutnat vepřovou kýtu.

Ingredience:

  • 600 g vepřová kýta v celku
  • sůl, mletý pepř
  • lžíce sádla
  • 1 cibule nakrájená nahrubo
  • 2 mrkve nakrájené na kostky
  • 1 petržel nakrájená na kostky
  • kousek celerové bulvy nakrájené na kostky
  • 1 bobkový list
  • 2 kuličky pepře
  • 2 kuličky nového koření
  • masový vývar nebo voda na podlití
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • cukr a citronová šťáva k dochucení

Postup:

Maso osolíme, opepříme a ze všech stran opečeme na sádle. Potom maso odložíme stranou a do pánve přidáme cibuli, kořenovou zeleninu a koření. Vše podlijeme vývarem nebo vodou a necháme asi minutu probublávat. Maso i zeleninu přemístíme do pekáčku, zakryjeme poklicí nebo alobalem a pečeme asi 90 minut na 180 stupňů.

Měkké maso dáme stranou a přikryjeme, aby nevystydlo. Odstraníme koření, kousek mrkve můžeme dát stranou. Zbytek zeleniny rozmixujeme ve výpeku, zahustíme moukou a povaříme. Přidáme smetanu a případně dochutíme cukrem a citronovou šťávou. Na závěr můžeme do omáčky přidat zbylou nerozmixovanou mrkev. Maso nakrájíme na tenké plátky a podáváme přelité omáčkou. Jako příloha pro tento vepřová kýta recept se nejlépe hodí houskový knedlík.

Tip: I tradiční recepty z vepřového masa, jako je tento, můžeme připravit dietněji. V tomto případě nezahušťujeme omáčku moukou a smetanu ke šlehání vyměníme za méně tučnou smetanu. Rozmanité množství dietních příloh najdete v eshopu Slim Pasta.

Trhané vepřové maso z trouby

Trhané vepřové maso patří mezi jednoduché recepty z vepřového masa, ale je velmi efektní. Je to americká klasika pocházející z jihu Spojených států, tradičně se připravuje na ohni a je typické uzenou chutí. Tu v troubě úplně nahradit nedokážeme, takže si v receptu pomůžeme uzenou paprikou. Vepřová krkovice recept krásně podpoří svou šťavnatou povahou. Stejným způsobem navíc můžeme připravit i uzené vepřové koleno.

Ingredience:

  • 1,5 – 2 kg vepřová krkovice
  • 3 lžíce hnědého cukru
  • 1 lžíce soli
  • 2 lžičky uzené papriky
  • 1 lžička římského kmínu
  • 1 lžička sušeného česneku
  • trocha mletého černého pepře
  • olej na opečení masa
  • 300 ml piva nebo cideru na podlití

Postup:

Troubu rozehřejeme na 200 stupňů. Na talíři smícháme koření, které důkladně vetřeme do masa. Na pánvi rozpálíme olej a maso postupně ze všech stran opečeme.

Troubu ztlumíme na 150 stupňů (raději méně než více). Maso vložíme do pekáčku a podlijeme pivem nebo ciderem. Pro bezlepkovou variantu zvolte cider, pivo dodá masu lehce nahořklou chuť. Maso zakryjeme poklicí nebo alobalem a pečeme 3 až 4 hodiny. Zhruba po této době vyzkoušíme, zda je maso měkké a případně pečeme dále. Že je maso hotové poznáme, když se po zapíchnutí vidličky začne prakticky samo rozpadat.

Tip: Skvělou chuť může nabídnout například pivo Gambrinus, které má výraznou chuť s vyváženou hořkostí. Navíc je možné využít Gambrinus akce a zakoupit pivo Gambrinus cenově výhodněji.

Z pekáčku slijeme výpek a maso pomocí dvou vidliček natrháme na malé kousky. Postupně přiléváme výpek a vždy promícháme, aby mělo maso čas šťávu nasáknout a bylo šťavnaté, ale neplavalo v ní. Na závěr přidáme oblíbenou BBQ omáčku – můžeme ji zamíchat rovnou do masa nebo jen lehce pokapat při podávání.

Tento vepřová krkovice recept můžeme doplnit chlebem, hranolkami nebo spoustou zeleniny – to potom hezky doplní i keto dieta jídelníček. Trhané vepřové maso můžeme také zabalit do tortilly a nahradit tak třeba domácí kebab. Záleží jen na vaší chuti.

Pomalu pečený vepřový bůček s jablky

Pečený vepřový bůček rozhodně nemůžeme zařadit mezi dietní jídla, ale zdravý člověk jej může občas do jídelníčku zařadit. Jen pozor, vepřové maso a tedy i tento pečený vepřový bůček patří mezi jídla, co nejíst při dně. Klasikou je pečený vepřový bůček s knedlíkem a zelím, ale tento pomalu pečený vepřový bůček s jablky stojí za vyzkoušení.

Ingredience:

  • 1 kg vepřového boku
  • 8 jablek
  • 4 cibule
  • 2 lžíce oleje
  • 1 lžíce kmínu
  • 1 lžíce soli
  • ½ lžičky chillil
  • 4 stroužky česneku
  • 4 lžičky šalvěje

Postup:

Předehřejeme troubu na 200 stupňů. Smícháme olej, koření, nasekanou šalvěj a utřený česnek- Vepřový bok omyjeme, osušíme a nařežeme povrch do mřížky, potřeme směsí koření a necháme asi hodinu odpočinout v lednici. Poté maso přendáme do pekáčku, lehce podlijeme vodou a pečeme asi 60 minut.

Jablka rozčtvrtíme a zbavíme jadřinců, cibuli oloupeme a rozčtvrtíme. Po hodině pečení přidáme jablka a cibuli pod maso a pečeme ještě dalších 30 minut. Teplotu snížíme na 180 stupňů. Po upečení necháme maso ještě 10 minut odležet po alobalem.

Vepřová panenka na šalvěji

Vepřová panenka patří mezi delikátní kusy masa, které nevyžadují dlouhou přípravu. Tradiční kombinací jsou sušené švestky, slanina nebo tymián. Šalvěj může recept ozvláštnit a přinést nové chuťové zážitky. Nutriční hodnoty tohoto pokrmu jsou navíc velmi příznivé, můžeme ji tedy klidně zařadit do dietního jídelníčku.

Ingredience:

  • 1 kus vepřová panenka
  • plátky anglické slaniny
  • čerstvé šalvějové lístky
  • sůl, pepř

Postup:

Maso očistíme a osušíme, osolíme a opepříme. Na plátky slaniny položíme šalvějové lístky a povrch vepřové panenky obalíme, vše ještě svážeme provázkem, aby vrstvy neodpadávaly. Na rozpálené pánvi opékáme váleček ze všech stran dozlatova, dohromady to zabere asi 8 až 10 minut. Opečený váleček zabalíme do alobalu a vložíme do trouby rozehřáté na 180 stupňů přibližně na 5 minut.

Během této doby si připravíme z výpeku v pánvi omáčku. Případné připečené kousky slaniny podlijeme vodou a zaprášíme moukou, můžeme přidat další šalvěj. Promícháme metličkou, aby v omáčce nezůstaly hrudky. Necháme prohřát a zjemníme máslem. Skvělou přílohou je celerové pyré nebo šťouchané brambory.

Americká marináda na vepřové maso

Marináda na vepřové maso se hodí především při grilování. A v tom mají Američané dlouholetou tradici. Ať už je vyvoleným kouskem vepřová krkovice nebo vepřové nudličky na pánvi, americká marináda vás nezklame. Hodí se také na pečené vepřové koleno a vepřové nudličky s rýží povýší na delikatesu.

Ingredience:

  • ½ cibule, nastrouhané najemno
  • 4 lžíce oleje
  • 2 lžíce vinného octa
  • 4 lžíce pomerančové šťávy
  • 4 lžíce rajčatového protlaku (nebo kvalitního kečupu)
  • 1 lžička worcesteru
  • pár kapek tabasca nebo špetka chilli
  • špetka oregana

Postup:

Všechny ingredience smícháme dohromady a naložíme do ní plátky masa. Před marinováním maso nesolíme, samo natáhne dost chuti z marinády. Pokud bychom použili sůl, může být maso blátivé. K marinování se hodí vepřová pečeně, vepřová krkovice nebo kýta, vše necháme marinovat minimálně hodinu, ale raději přes noc. Maso musíme grilovat asi 30 minut, dáváme pozor, aby se nepřipálilo.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.