Bradavice – jak se jich jednou provždy zbavit?

Bradavice postihují až 10% procent populace, vyskytují se jak po jedné, tak v celé skupině takových útvarů. Přeneseny mohou být jednoduše dotykem – buď z člověka na člověka, nebo u stejného pacienta na jiné místo na těle. Dobře se uchytí v místě, kde je kůže porušená – oděrkou, poraněním, ekzémem, případně když je kůže zpocená či rozmočená z vody. Typická místa, kde se člověk může nakazit bradavicemi, jsou koupaliště, šatny, koberce a další místa, kam šlape více lidí bosou nohou.

Příznaky a druhy bradavic

Můžeme rozlišit hned několik druhů bradavic, a to podle jejich vzhledu a umístění.

Obecné nebo pravé bradavice se vyskytují převážně na rukou. Jsou to ostře ohraničené oválné zrohovatělé útvary, připomínající hlavičku špendlíku, nebývají bolestivé.

Ploché bradavice

Postihují především děti, které si je škrábání obvykle roznesou po celém těle. Jde o světle růžové puchýřky s hladkým povrchem vyskytující se ve větším množství nejčastěji na hlavě, krku, kotnících či zápěstí.

Plantární bradavice

Objevují se na ploskách chodidel u dospělých, na místech, kde je vyvíjen při chůzi největší tlak. Výrůstek je zprvu drobný s hladkým povrchem, postupně rohovatí a tvoří se kolem něj prstenec podobný mozolu. Tento typ bradavic může být velmi bolestivý a překážet v chůzi. Zároveň je také velmi odolný vůči léčbě a rád se opakovaně vrací.

Genitální bradavice (kondylomata)

Přenášejí se sexuálním stykem (vaginálním, rektálním i orálním). Postihují vlhké prostředí pohlavních sliznic. Zprvu to jsou malé růžové útvary, které postupem času splývají do větších shluků. V České republice se řadí k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám.

Bradavice léčba

Léčba bradavic může být obvykle pěkně zdlouhavá. Klíčem k úspěchu je v léčbě vytrvat a dodržovat veškerá doporučení svého ošetřujícího kožního lékaře. Jedním z moderních způsobů léčby je tzv. kryoterapie – jde o vystavení bradavic extrémně nízkým teplotám, které je zmrazí. Tento druh léčby je oblíbený a často využívaný, jelikož v porovnání s ostatními způsoby medikace je rychlý a účinný.

Pro domácí léčbu je vhodný přípravek Warner Kryoterapie, nepoužívejte ho však na bradavice v oblasti obličeje a genitálií!. Jako doprovodný prostředek na podporu hojení kožních defektů, se doporučuje volně prodejný přípravek LAPIS. Bradavice většího rozsahu se obvykle odstraňují chirurgickým zákrokem. Vulgární bradavice lze často odstranit pouze konzervativní léčbou. To se na výrůstky aplikuje kyselina salycilová a změklá kůže se poté bezbolestně odstraní skalpelem.

Domácí léčba a babské rady

Oblíbenými domácími léčivy jsou – česnek, šťáva z cibule, vlaštovičník a někdy také hlíva ústřičná. Výtažky z těchto bylin/hub jsou obsaženy v některých preparátech, které lze pořídit také v lékárnách.

Bylinky

Pro posílení imunity je třeba doplňovat dostatek minerálů a vitaminů, zejména vitaminu C, dále vitaminu E, zinku a selenu, které silně podporují schopnost těla bránit se před škodlivými vetřelci.

Bradavice v těhotenství

K odstranění bradavic/e je v těhotenství možné použít některé volně prodejné přípravky. Přírodní léčba bradavic octem nebo česnekem nevadí. Doporučujeme se však poradit o konkrétním léčivu s ošetřujícím lékařem.

Kdy navštívit lékaře?

  • Při nejistotě, zda se skutečně jedná o bradavici
  • Bradavice na obličeji nebo genitáliích
  • Při velkém množství bradavic
  • V případě, že jsou bradavice bolestivé, svědí a nebo krvácejí
  • Jestliže jste diabetik, nebo máte poruchu prokrvení dolních končetin

Prevence

Virus HPV, zapříčiňující bradavice, se často vyskytuje na koupalištích, ve společných sprchách, v šatnách a na dalších místech, kde dochází ke kontaktu chodidel s podlahou. Nedoporučuje se tak na podobných místech zdržovat na naboso! Často se také přenos uskuteční prostřednictvím zapůjčené obuvi. Dále se pravidelně starejte o hygienu chodidel, jelikož mají tendenci se potit. Zdravý životní styl, dostatek spánku a minimum stresu celkově pomáhají imunitnímu systému. A právě imunitní systém potlačuje HPV a tím i zabraňuje vzniku bradavic.

​Hledáte jiné nemoci?

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.