Celiakie – příznaky, léčba a bezlepková dieta

Onemocnění, které dokáže pěkně znepříjemnit život, i když ho na první pohled neohrožuje. A to obzvláště v případech, kdy zůstává dlouhou dobu, někdy dokonce léta neodhaleno. Naštěstí se v tomto směru v posledních letech hodně změnilo. Celiaci mají mnohem lepší kvalitu života a možnosti, než tomu bylo v minulosti.

Celiakie příznaky

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění, které současná medicína nedokáže bohužel vyléčit. Jedná se o nemoc způsobenou nesnášenlivostí lepku, neboli glutenu, a může postihnout děti i dospělé v kterémkoli věku. Za celiakií zpravidla stojí genetické dispozice.

U nemocného člověka dochází v důsledku působení lepku ke zmenšování povrchu tenkého střeva, což způsobuje trávicí obtíže a zhoršené vstřebávání živin.

Pokud tělo nedokáže z potravy získávat vitamíny a minerální látky, vznikají další vážné zdravotní komplikace, například onemocnění kostí a kloubů, poruchy krvetvorby a další.

Celiakie se v laické veřejnosti často zaměňuje za alergii na lepek, která má sice obdobné projevy, ale v tomto případě nedochází k poškození tenkého střeva. Jedná se pouze o poměrně rychlou a nepříjemnou alergickou reakci na lepek.

Mezi nejčastější příznaky celiakie patří:

  • chronické průjmy
  • křeče a bolesti břicha
  • nadýmání, únava
  • anémie
  • úbytek hmotnosti a ztráta chuti k jídlu

Celiakie u dětí

Nesnášenlivost lepku se často projeví již v dětském věku, a to v době, kdy se dítě začne setkávat s pevnou stravou obsahující lepek, tedy například po konzumaci krupicové kaše nebo piškotů.

Děti si pak stěžují na časté bolesti bříška, trápí je průjmy, nadýmání, zácpy a zvracení. Mezi další projevy celiakie u dětí pak patří také nápadné zpomalení růstu a kožní vyrážky.

Celiakie léčba

Celiakie je nevyléčitelné onemocnění, nicméně jeho průběh je přímo závislý na dodržování takzvané bezlepkové diety. Dietu je třeba dodržovat celoživotně! Zároveň je nutné aby pacienti nezapomínali dodat tělu chybějící živiny, kterými jsou především vitaminy rozpustné v tucích a minerály (například hořčík a vápník).

Celiakie dieta

„Když se pacient dozví diagnózu celiakie a to, že jediným lékem je přísná doživotní bezlepková dieta, tak má pocit, že se mu změnil svět. Ví, že musí vyřadit ze svého jídelníčku lepek, ale co bude jíst? 

Z počátku má pocit, že lepek je všude – těžko se mu vysvětluje, že to není tak hrozné, že stačí vyřadit pšenici, žito, ječmen a všechno ostatní je přirozeně bez lepku. Určitě je to velká změna, protože právě výrobky s lepkem jsou přirozenou součástí našeho jídelníčku – takže musí zapomenout na běžné pečivo, chléb, těstoviny, zákusky, ale i hotová jídla, jako jsou omáčky, knedlíky, smažená jídla. Je potřeba se nad svým jídelníčkem zamyslet a časem každý celiak přijde na to, že to není tak strašné,“ říká Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu.

Co celiak nesmí jíst?

Celiakům je zapovězené vše s obsahem pšenice, ječmenu, žita, špaldy a ovsa. „Oves je trochu diskutabilní, protože například v USA je malé množství ovsa pro celiaky povoleno. Když s dietou začínáte, je důležité si v první řadě hlídat vitamíny a vápník,“ vysvětluje lékař.

Vhodné potraviny jsou naopak: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly, luštěniny, ořechy, semínka, ovoce, zelenina, vejce, kvalitní mléčné výrobky a maso.

Celiakie test

Pokud máte podezření, že byste mohli trpět celiakií nebo nesnášenlivostí lepku, nepřestávejte ho sami od sebe jíst a vyhledejte lékaře. Na krevní testy vás může poslat kterýkoliv lékař. Pokud však přestanete ještě před nimi jíst lepek, nemoc se při testování krve neprojeví, i když ji třeba máte.

Ale na otázku, zda za vašimi zdravotními obtížemi stojí nesnášenlivost lepku, můžete odpovědět i sami. V lékárnách či na internetu se dá koupit domácí test na potravinové alergie. Jde o velice jednoduchou proceduru. Přiloženou sterilní jehlou se bodnete do prstu a kapku svojí krve, kterou takto získáte, smícháte s přidaným roztokem. Směs nanášíte na destičku s různými proteiny včetně lepku. Podle přiloženého návodu pak odečtete výsledek reakce.

Pokud se dozvíte, že máte celiakii, nezbude vám nic jiného, než této skutečnosti přizpůsobit svůj jídelníček. Není to takový problém jako kdysi, protože dnes už v obchodech najdete řadu potravin bez lepku, i když jsou bohužel ve vyšší cenové hladině než ty klasické.

Hubnutí bez lepku

Mnoho lidí vyřazuje ze stravy lepek cíleně, i když žádné problémy nemají, ve snaze o zdravější jídelníček nebo o štíhlejší postavu. „Je to nesmysl,“ říká Pavel Kohout. „Žádná studie nedokázala zdravotní přínos bezlepkové diety pro zdravého člověka nebo zvýšení sportovního výkonu,“ dodává lékař.

Hubnutí je často při dietě způsobeno už jen tím, že člověk přemýšlí nad složením svého jídelníčku. Takže omezit lepek a stravovat se zdravěji – ano. Vyhnout se lepku úplně – ne, jestliže jste zdraví.

Podstatou bezlepkové diety není chápat ji jako nepříjemné omezení ale spíš jako cestu ke zdravému životnímu stylu. Stačí si vybudovat jednoduché návyky, vyhýbat se rychlému občerstvení a polotovarům, zkoušet péct vlastní pečivo a kupovat kvalitní potraviny. Pestrým jídelníčkem docílíte nejen zlepšení zdravotního stavu, ale budete se i mnohem lépe cítit.

Hledáte jiné nemoci?

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.