Crohnova choroba – příznaky, dieta, prevence

Příčina vzniku onemocnění není zatím známa. Největší vliv má dědičnost a zdravý životní styl, v potaz se bere také vliv změny stravovacích návyků v průběhu 20. století. Výskyt choroby je častější ve vyspělých zemích. Je tak pravděpodobné, že spouštěčem je stres, nezdravá strava i genetika. Ať už je ale příčina jakákoli, tkáně jsou poškozovány v důsledku abnormální imunitní odpovědi organismu.

Crohnova choroba je tzv. autoimunitní onemocnění, kdy tělo reaguje na vlastní tkáně jako na cizí. Choroba je nejčastěji diagnostikována mezi 20. a 35. rokem života. Ve většině případů pacienti potřebují operaci, při níž dochází k odstranění části tlustého nebo tenkého střeva.

Crohnova choroba příznaky

  • bolest v podbřišku
  • průjem,
  • krev ve stolici
  • ztráta váhy
  • únava
  • kloubní záněty
  • výskyt aftů v ústech

V těžších případech choroby se mohou objevovat problémy jako je horečka, kožní problémy, artritida, zánět oka a další.

Onemocnění může probíhat ve dvou fázích – vzplanutí a klidová fáze, v které je pacient bez příznaků.

Léčba

Léčba se skládá z terapie medikamentózní a chirurgické. Při prvních projevech nemoci se mohou nasadit antibiotika. Ty dostanou nemoc v akutní fázi co nejrychleji pod kontrolu. V dlouhodobé terapii se k potlačení zánětu používají k terapii kortikosteroidy.

Jednou z novinek v léčbě je terapie za pomocí vajíček červů tenkohlavce prasečího, cílem je zmatení imunitního systému a zaměření jeho sil na boj a zničení parazita. Imunitní systém poté přestává bojovat s vlastními bakteriemi.

Významnou úlohu v léčbě Crohnovi nemoci zastává chirurgická léčba. Používá se v případech, kdy pacienti mají ohraničené místo zánětu na krátký úsek střeva. Část střeva se chirurgicky odstraní, dojde tak k vymizení potíží pacienta.

Krom užívání léků je důležité také dodržovat dietu. Musí být nejen nedráždivá, ale zároveň také dodat tělu dostatečnou výživu, protože při častém vyměšování nestačí vstřebávat živiny. Tolerance potravin je individuální, každý pacient si musí vyzkoušet, co mu dělá dobře a co naopak zhoršuje potíže.

Crohnova choroba u těhotných žen

Ženy s tímto onemocněním mají sníženou šanci na početí. Důvodem jsou pooperační a pozánětlivé stavy v místě malé pánve, které mohou způsobit srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů.

Pokud se rozhodne žena s Crohnovou nemocí pro mateřství, je nutné obezřetnější plánování doby početí. Toto plánování by mělo být konzultováno jak s gynekologem, tak i s ošetřujícím gastroenterologem, posoudí stav nemoci, případně upraví terapii. K početí by mělo dojít v okamžiku, kdy je nemoc v klidové fázi.

Kdy navštívit lékaře?

Crohnova nemoc může značně znepříjemnit život. Navštivte proto lékaře pohotově při prvních příznacích Crohnovi choroby. Nedejte na babské rady, léčba patří do rukou lékaře.

Prevence

Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl – zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku.

​Hledáte jiné nemoci?

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.