Hemeroidy – příznaky, prevence, léčba a mast
Hemoroidy nejsou známy jen „nemoc cyklistů“, mezi další rizikové faktory patří také dlouhodobé sezení, obezita, špatná životospráva vedoucí k zácpám, absence pohybu a těhotenství.
Hemeroidy příznaky:
Hemeroidy mají několik charakteristických projevů. Nejčastějším je bolest a svědění konečníku. Spolu se zarudnutím kůže v okolí řitního otvoru jsou způsobeny zánětem. Dále se může přidat i krvácení. V některých případech může být krvácení i dlouhodobé a vést postupně až k chudokrevnosti.
Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější.
Příznaky onemocnění vnějších hemeroidů
Vnější hemeroidy jsou rozmístěny kolem dokola řitního otvoru a trochu uvnitř. Když dojde k problémům s jejich funkčností, začne se v nich hromadit a srážet krev až se posléze vytvoří krví naplněný bolestivý a svědiví uzlík. Často pak v krátkém časovém horizontu dojde k postupnému vstřebání krve a uzel zmizí, nicméně po něm obvykle zůstává kožní cancour. Ten sice sám o sobě problémy nezpůsobuje, ale může komplikovat hygienu. Cancour se odstraňuje chirurgicky, nebo dochází k jeho vstřebání. V případě vstřebání je potřeba dodržovat přísnou hygienu aby nedošlo opět k zanesení infekce.
Příznaky onemocnění vnitřních hemeroidů
Problémy s vnitřním typem vznikají již uvnitř análního otvoru. Jejich typickým symptomem je výskyt jasně červené krve při nebo po vyprazdňování. Potkat se můžete jak s odchodem krve společně se stolicí, tak s následným odkapáváním přímo z řitního otvoru. Varovným signálem mohou být i drobné krvavé skvrny objevující se na toaletním papíře během hygieny. Závažnost tohoto onemocnění a jeho projevy se mohou postupně zhoršovat. V takových případech dochází k vyhřeznutí ven z análního otvoru tzv. absces. V pokročilejších stádiích se pak objevují doprovodné a sekundárně vzniklé problémy jako jsou produkce hlenu, záněty pokožky v anální oblasti a nebo i fekální inkontinence – neschopnost ovlivňovat vůlí vyprazdňování.
Hemeroidy léčba
V léčbě lehkých stádií hemoroidů se obvykle začíná s několika praktickými opatřeními. Prvním krokem by měla být úprava tělesné hmotnosti a dostatek pohybu. V případě hemoroidů je také vhodné zařadit patřičnou dietu. Postižení by se měli vyhnout nadýmavým jídlům a alkoholu. Stolice by měla být měkká – toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny a pitím dostatečného množství tekutin.
Dalším z hlavních léčebných opatření je pravidelná hygiena a používání nedráždivého toaletního papíru. Obtíže pomohou zmírnit i sedací koupele. Jejich principem je posazení se do vany naplněné teplou vodou, ta tiší bolest a zlepší proudění krve ve stěnách konečníku. Do sedací koupele je možné (po konzultaci s lékařem) přidat i protizánětlivý lék – heřmánek nebo hypermangan. Lékaři na hemoroidy předepisují také speciální masti, krémy nebo čípky, kdy je jejich cílem potlačit zánět a zmírnit bolesti.
V případě vyhřezlých hemoroidů je vhodné je vrátit zpět do konečníku. Při akutních obtížích by měli pacienti dodržovat klid na lůžku v poloze na boku nebo na břiše. Pro případy velkých hemoroidů, které nelze vrátit zpět do konečníku, dlouhodobého krvácení nebo nesnesitelných obtíží je vyhrazena chirurgická léčba. Léčba hemeroidů bývá náplní práce chirurga proktologa. Ten pacientům vysvětlí podstatu a výhody jednotlivých způsobů léčby a pomůže vybrat nejvhodnější metodu.
Závažnost hemeroidů
První stupeň je pocitový, kdy pacient udává určitý diskomfort v oblasti konečníku a minimální množství jasné červené krve. Hemoroidální uzly jsou nepatrně zvětšeny, při vyprazdňování nebo zatlačení ke stolici nevyhřezávají navenek a provází je pocit tupého tlaku.
Terapie: Konzervativní, při které se podávají lokálně působící masti, které zabraňují kontaktu stolice s kůží. Lokální léčbu je třeba podpořit léky, které zmírňují zánět v žíle a působí komplexně také na podporu napětí v žilní stěně.
Druhý stupeň je charakterizován vyhřezáváním hemoroidálních uzlů při stolici, které se ale po dokončení stolice samy navracejí dovnitř análního kanálu. Může je rovněž provázet krvácení, pocit tlaku, svědění a pálení.
Terapie: Je podobná jako v předcházejícím případě, ale lékař klade větší důraz na zmírnění zánětu. Lze je léčit i některou operativní metodou.
Při třetím stupni jsou uzly vyhřezlé mimo anální otvor a zpátky si je může vtlačit pouze sám pacient. Krvácení je méně nápadné a nemocné provází pocit zduření, vlhnutí nebo obtíže s udržením řídké stolice a plynů.
Terapie: Opět konzervativní metoda podpořená venofarmaky a nebo operace.
Ve čtvrtém stádiu jsou již uzly velké a vyhřezlé trvale a nejdou zatlačit zpět ani pacientem. Navíc se vytvoří komplikovaný zánět. Zevní hemoroidy více podléhají trombózám, které jsou spojeny s výraznou bolestivostí.
Terapie: Používají se otevřené chirurgické metody. I zde je vhodné zmírnit probíhající zánět a symptomy venofarmaky, která vhodně doplní chirurgický výkon.
Hemeroidy u těhotných žen
Jestliže má žena k žilním onemocněním vrozené dispozice, mohou se v době těhotenství vlivem hormonálních změn zhoršit, proto je důležité poradit se s ošetřujícím lékařem. Je také vhodné udržovat si přiměřenou tělesnou váhu a již od prvních příznaků – pocitů těžkých, oteklých nohou, bolestí nohou, křečí – či viditelných projevů onemocnění (otoky, vystouplé žilky) je vhodné užívat účinné venofarmakum (lék na žíly), které vám předepíše váš gynekolog, praktický lékař nebo kterýkoli žilní specialista. Nespoléhejte se pouze na potravinové doplňky, které nejsou dostatečně atestovány.
Kdy navštívit lékaře?
Čím dřív s hemeroidy zajdeme k lékaři, tím snáz a efektivněji je může odstranit. Lidé se za své problémy často stydí nebo mají z návštěvy u specialisty strach. Přicházejí tak často se zbytečně rozvinutými potížemi.
Prevence
Faktory ovlivňující vznik hemoroidů, se dají rozdělit na dvě kategorie, a to na ovlivnitelné a neovlivnitelné. Těmi neovlivnitelnými se myslí zděděné genetické predispozice a s těmi zkrátka pacient ani lékař nic neudělá. Mezi ovlivnitelné faktory se pak obecně řadí platná pravidla spojená se zdravým životním stylem, jako je zdravá strava, pravidelný pohyb, absence alkoholu v nadměrném množství a kouření atd. Je tedy jasné, že prevence vzniku hemeroidů nevyžaduje speciální přístupy a techniky, je ale nutné, aby člověk aktivně přistupoval k péči o své tělo a nespoléhal se na případnou léčbu.
Hledáte jiné nemoci?
Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.
Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.
Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?
Svrab
Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.