Rýma – co opravdu zabírá a čím byste si naopak mohli uškodit?

Příčiny rýmy mohou být různé. Při akutní rýmě dochází ke klasickému zánětu vlivem působení virů, přičemž onemocnění zpravidla do týdne odezní.

Na druhou stranu existuje také chronická rýma, což znamená dlouhodobé nebo často se vracející onemocnění nosní dutiny. Chronická rýma se vyznačuje zduřelou nosní sliznicí, tedy ucpaným nosem, a velmi hustou rýmou.

Rozlišit můžeme i další druhy rýmy. Velmi obvyklá je rovněž alergická rýma (neboli senná rýma), která vzniká jako silná reakce imunitního systému na působení určitých látek (například pylů, prachu a podobně).

Mezi nejčastější komplikace při rýmě patří takzvaná zadní rýma, tedy zánět nosohltanu nebo zánět vedlejších dutin nosních. Toto nepříjemné onemocnění se projevuje silným zahleněním s velmi obtížným vysmrkáváním a vykašláváním. V tomto případě je zpravidla zapotřebí nasadit kapky ředící hlen a mnohdy také antibiotika.

Jak na rýmu přírodní cestou?

Rýmu je samozřejmě možné léčit klasickými léčivy. Na druhou stranu si ale můžeme sami jednoduše a účinně pomoci přírodní cestou. Zjistěte, co na nachlazení funguje.

Všelék jménem zázvor

Čerstvý kořen zázvoru je při nachlazení opravdu neocenitelným pomocníkem. A protože je při rýmě nezbytné pít dostatek tekutin, můžete vyzkoušet lahodný zázvorový čaj. Stačí si oloupat kousek čerstvého zázvoru, nastrouhat ho a zalít horkou vodou. Poté můžete přidat med a citron. Štiplavá chuť zázvoru vám nejen uleví od zahlenění či bolesti v krku, ale také podpoří chuť k jídlu.

Cibule po vzoru našich předků

Naši předkové skutečně při nejrůznější léčbě využívali právě sílu cibule. Není divu, protože cibule slouží jako přírodní antibiotikum. Stačí ji pouze nakrájet nadrobno a smíchat s medem, čímž vytvoříte lahodnou a účinnou medicínu.

Osvědčené inhalace

Starou dobrou klasikou, která neuškodí je inhalace horké vody s bylinkami nebo esenciálními olejíčky. Bylinky stačí zalít horkou vodou a s hlavou přikrytou ručníkem inhalovat. Použít můžete například eukalyptus, mátu nebo extrakt z borovice.

Pomocník rakytník

Rakytník řešetlákový je vitamíny nabitá rostlina, jejíž oranžové bobulky obsahují velké množství vitamínu C, dále vitamín E a karotenoidy. Jedná se tedy o skvělý přírodní antioxidant, u kterého nehrozí žádné vedlejší účinky  ani při dlouhodobém užívání.

Na rýmu? Rýmovník!

Název “rýmovník” už sám leccos napovídá. Jde o výrazně aromatickou bylinku, která voní po mátě a meduňce. Vonné silice z rozemnutých lístků spolehlivě pomáhají protáhnout ucpaný nos. Díku pěstování rýmovníku se budete moci zbavit chemických nosních sprejů.

Smoothie plné vitamínů

Smoothie recepty jsou bohatým zdrojem vitamínů, které jsou při nachlazení naprosto nezbytné. Pro smoothie na zdraví a imunitu jsou ideální kombinací citrusové plody, kiwi a banány.

Rýma malých dětí a v těhotenství

Nachlazení může být velkou nepříjemností zvlášť u malých dětí. Děti v kojeneckém věku totiž ještě neumí smrkat a je proto nezbytné zajistit průchodnost nosu pomocí odsávaček.

U starších dětí se pak mohou použít nosní spreje (ovšem maximálně po dobu jednoho týdne!) nebo spreje s minerální vodou.

Průvodním jevem kojenecké rýmy může být i teplota, kterou bychom se měli snažit snížit, jakmile přesáhne 38°. Teplotu bychom měli snižovat velmi šetrně, například koupelí ve vlažné vodě.

Není nic s čím by si člověk neporadil, ale na druhou stranu není radno ji podceňovat. Tím, že nachlazení podchytíte hned ze začátku, snížíte riziko vzniku komplikací v podobě zánětu průdušek nebo dokonce zápalu plic. I u dětí je základem dodržování pitného režimu.

Nastávající maminky se nemusí rýmy nijak obávat. Pouze by se měly vyhnout užívání nosních sprejů a spíše je nahradit spreji s mořskou nebo minerální vodou. Doporučovaná je například Vincentka.

Prevence vzniku rýmy a nachlazení

Základem prevence je dostatečně silná imunita. Proto byste se měli primárně vyhýbat nadměrnému stresu a snažit se dostatečně odpočívat. Imunitu také podpoří pestrý jídelníček bohatý na vitamín C nebo například bylinka s názvem třapatka nachová nebo třeba hlíva ústřičná.

Hledáte jiné nemoci?

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.