Neštovice – příznaky, inkubační doba, léčba

Neštovice jsou velmi nakažlivé onemocnění a řadíme je mezi choroby prodělané v dětském věku. Většina dětí se s neštovicemi setká ještě před nástupem do školy.

Virus planých neštovic se přenáší vzduchem, kdy je přenos  velmi snadný a to hlavně v prostorách, kde je větší výskyt osob. Často bývají díky neštovicím uzavřeny školy nebo školky Virus planých neštovic je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, které v dětství onemocnění neprodělají nebo proti němu nejsou očkovány. Stěžejní může být onemocnění také pro dospělé, kdy se doporučuje očkování, v případě, že nebyly neštovice prodělány. A nepleťte si plané a pravé neštovice. Od roku 1979 se pravé neštovice ne světě považují za vymýcené.

Neštovice příznaky:

Mezi prvnímu příznaky přichází teplota a postupně se začíná objevovat vyrážka na kůži. Ze začátku vypadají pupínky jako červené skvrnky, ty se po pár hodinách mění v malé svědivé puchýřky plné tekutiny. Tekutina v puchýřcích bývá čirá, poté zakalená a infekční. Nicméně puchýřky postupně zasychají a na jejich místě vznikají krusty, která se následně odlupují.

Vyrážka se tvoří nejprve na krku, za ušima, na obličeji, ve vlasech a postupně se přenáší na celé tělo. V některých případech se může objevit i v ústní dutině, v okolí očí nebo dokonce na genitáliích.

Léčba

Neštovice jsou virového původu, k jejich léčbě se tak nepoužívají antibiotika.

Nicméně na snížení teploty můžete podávat antipyretika s účinnými látkami paracetamol nebo ibuprofen. Důležitý je také především klidový režim a pobyt venku se nedoporučuje. Puchýřky můžete ošetřit tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí, puchýřky se tak rychleji vysuší a budou méně svědit. Dále pro zmírnění svědění může ošetřující lékař předepsat léky proti svědění nebo alergiím obsahující dimetinden. Dále můžete sami použít Psilo-balzám.

Pro zabránění zanesení infekce, je důležité udržovat ruce nemocného v čistotě a s krátkými nehty. Vhodné je bavlněné oblečení, které nedráždí (už tak) přecitlivěnou pokožku. Zmírnit průběh nemoci lze také homeopatiky.

Dále neštovicím a podrážděné pokožce nesvědčí koupání, lepší bývá rychlá sprcha. Pokožku poté osušte pouze přikládáním ručníku, abyste nestrhli puchýřky.

Neštovice v těhotenství

Plané neštovice jsou u těhotných vysoce nebezpečné. Nebezpečí hrozí především ženám, které toto onemocnění ještě neprodělaly. U těchto žen se doporučuje očkování. V 1. trimestru může virus způsobit poškození zraku, sluchu, končetin a mozku plodu. Jestliže se žena nakazí v období mezi 2. trimestrem a porodem, získá dítě od matky protilátky a nemoc se u něj projeví mírně nebo vůbec. Nejvyšší riziko hrozí, jestliže se žena nakazí od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu. Tělo si tak nestihne rychle vytvořit protilátky, které by se předaly dítěti. Až u 30 až 40% novorozenců má poté onemocnění smrtelný průběh.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže se jedná o dítě mladší 6 měsíců, horečka je vyšší než-li 39 °C, neklesá ani po 3 až 4 dnech, kůže okolo vyrážky je zarudlá, horká a přecitlivěla, případně je podezření na postižení nervového systému – zvracení, zmatenost, ztráta rovnováhy, křeče, je nutné ihned kontaktovat lékaře, kdy bude nutná hospitalizace. Dále by měly s lékařem v případě podezření na neštovice neprodleně poradit těhotné ženy.

Prevence

Nejspolehliější formou prevence proti planým neštovicím je očkování. Vakcinace spolehlivě sníží možnost vzniku pásového oparu později v průběhu života. U dětí je možné spojit očkování proti planým neštovicím s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Dále je důležitá i izolace od nakažené osoby.

​Hledáte jiné nemoci?

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.