Opožděná menstruace

Častokrát při problémech s nepravidelnou menstruací může pomoci už jen „pouhá“ změna životního stylu. Velký vliv na průběh menstruačního cyklu má totiž stres a nadváha. V dalších případech se ale může jednat o příznak některého z již závažných problémů!

Jestliže netrpíte PMS (premenstruačním syndromem), považuje se za abnormální věc i silná migréna a křeče.

Příznaky

Průměrná menstruace  trvá od 3 do 7 dnů a objevuje se jednou za měsíc.

Ženské tělo obecně potřebuje několik let, aby se vše ustálilo. Některé z žen jsou schopné nástup menstruace předpovídat na hodiny přesně, jiné z žen o ní ani neví. Za nepravidelnost se bere vše, co se odlišuje od posledních cyklů, které žena prodělala. Žena by se měla soustředit nejen na nepravidelnost periody, ale také na předčasné krvácení.

Možné příčiny nepravidelné menstruace

Jeslitže máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní nebo naopak delších než 40 dní, může být na vině opravdu závažný problém.  A co dělat a na jaké problémy se dá díky nepravidelné menstruaci „přijít“?

Poruchy příjmu potravy

Jestliže trpíte například anorexií, či bulimií, vystavujete se riziku, že menstruaci nebudete mít vůbec. Pokud se dostanete na velmi nízkou tělesnou hmotnost, hormony se tím naruší a menstruace tak nebude možná.

Zánětlivé onemocnění pánve

K tomuto onemocnění dochází v případě, že se ženské pohlavní orgány nakazí některou z pohlavně přenosných nemocí, jako je například kapavka nebo chlamydie. Tato choroba následně může způsobit nepravidelné krvácení a extrémně bolestivé menstruační křeče, horečku, zimnici a výtok z pochvy nebo močové trubice.

Menopauza

Délka přechodu (klimakteria), jeho nástup, intenzita a množství příznaků se u každé ženy liší. Průměrný věk ženy v přechodu je 49 až 51 let, výjimkou ale nejsou ženy před čtyřicítkou nebo po 55. roku. Svůj vliv má také dědičnost, životní styl a strava. Přechodu, neboli menopauze, předchází období, ve kterém dochází k výraznému poklesu činnosti vaječníků v důsledku hormonálních změn a jeho projevem může být také nepravidelná menstruace.

Štítná žláza

Štítná žláza má na starost regulaci metabolismu. Kromě toho může také ovlivňovat menstruační cyklus. Nadměrně aktivní, nebo naopak neaktivní štítná žláza může způsobit předčasné, opožděné či vůbec žádné cykly. Takzvaná hypotyreóza je často léčena hormonem s názvem hyperthyroidismus.

Kontrola nad nedostatečně aktivní štítnou žlázou je nezbytně důležitá v případě, jestliže chcete mít v budoucnu děti!

Cukrovka

S menstruačními problémy se spojuje také cukrovka prvního a druhého stupně. Ženy s cukrovkou prvního stupně – autoimunitní poruchou, která napadá buňky produkující inzulín, mohou mít delší či opožděné cykly a může se u nich projevit i výrazné krvácení. Podle některých studií dochází u některých pacientů s cukrovkou ke stabilizaci stavu prostřednictvím užívání antikoncepčních pilulek. Ty ale mnoho žen v dnešní době ze zdravotních a etických důvodů již odmítá.

Kdy navštívit lékaře?

Při opakovaném vynechání menstruace je třeba vyhledat lékařkou pomoc.

Poradit se s lékařem je třeba i v případě, jestliže dochází k častějšímu krvácení při užívání hormonální antikoncepce či nitroděložního tělíska a to hlavně v mezidobí. Vyhledat lékaře je rovněž třeba, pokud krvácení nabývá na intenzitě a trvá déle než obvykle. V takových případech se může jednat o poškození výstelku dělohy, jako jsou nezhoubné nádory nebo tvorba děložní sliznice mimo dělohu.

V případě bakteriálních infekcí při zánětlivých onemocněních pánve, jsou velmi účinná antibiotika, před jejich nasazením je ale vždy nutná návštěva lékaře. Mějte se na pozoru, onemocnění může vést až k neplodnosti!

Menstruace v těhotenství

Mnoho žen v těhotenství špiní či krvácí, u některých žen se krvácení objevuje v pravidelných či nepravidelných intervalech, přesto však tento jev neoznačujeme přímo za menstruaci.

Příčiny krvácení na počátku těhotenství

  • Rozkolísanost hormonů na počátku těhotenství – většina případů špinění a krvácení na počátku těhotenství nemá zjistitelnou příčinu. Příčinou takového krvácení bývá rozkolísaná hladina hormonů.
  • Potrat – krvácení a špinění na začátku těhotenství je hlavním příznakem probíhajícího potratu. Doprovodným příznakem jsou dále křečovité bolesti v podbřišku.
  • Mimoděložní těhotenství – takové těhotenství vyvolává silné krvácení doprovázené velkou bolestí v malé pánvi, nejčastěji ale pouze na jedné straně.
  • Ostatní příčiny – molární těhotenství, záněty děložního hrdla nebo dělohy, podráždění děložního čípku pohlavním stykem nebo vyšetřením, myomy dělohy a další.

Prevence

Při problémech s nepravidelnou menstruací může pomoci už jen „pouhá“ změna životního stylu. Velký vliv na průběh menstruačního cyklu má stres a nadváha

​Hledáte jiné nemoci?

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.