Ovocná dieta
Ovocná dieta je oblíbená mezi slavnými osobnostmi po celém světě a má striktně daná pravidla.
Francouzská ovocná dieta
Třídenní ovocná dieta vznikla díky dietoložce France Aubry. Podle její teorie je tuk na našem těle nestrávená potrava. Při konzumaci ovoce v přesně daném pořadí a určitých kombinacích naše tělo produkuje takové enzymy, díky kterým dochází k hubnutí. Pokud však porušíme pravidla, daná dietou, některé enzymy se mohou při zužitkování potravy vzájemně rušit a dieta tak bude neúčinná.
Máte dojem, že potřebujete zhubnout? Ověřte si, jak na tom se svou hmotností jste prostřednictvím online BMI kalkulačky.
Pravidla ovocné diety
Princip je jednoduchý: po dobu tří dnů jíst jen čerstvé ovoce, a to jen povolené a podle jídelníčku. Jedná se o ananas, banán, hroznové víno a kiwi. Ráno si dejte sklenici vody s citrónem pro nastartování metabolismu a během celého dne nezapomínejte na tekutiny. Vypít byste měli osm sklenic vody bez příchuti, vhodné jsou i bylinkové pročišťující čaje. Kávu si při této dietě odpusťte.
Jak vypadá ovocný jídelníček
Podívejte se na jídelníček v případě ovocné diety:
1. den
- Snídaně: 250 g ananasu,
- Svačina: 250 g ananasu,
- Oběd: 1 banán,
- Svačina: 250 g ananasu,
- Večeře: 1 banán
2. den
- Snídaně: 3 kiwi,
- Svačina: 100 g hroznů,
- Oběd: 4 kiwi,
- Svačina: 100 g hroznů,
- Večeře: 3 kiwi
3. den
- Snídaně: 200 g hroznů,
- Svačina: 200 g ananasu,
- Oběd: 4 kiwi,
- Svačina: 100 g ananasu,
- Večeře: 100 g hroznového vína, 2 kiwi
Klasická ovocná dieta
Jestliže se vám tato francouzská ovocná dieta zdá příliš přísná, můžete zvolit trochu volnější režim. Dopřát si můžete všechny druhy ovoce, připravit lze i ovocný salát, zakápnutý citronovou šťávou a doplněný nepřislazeným sušeným ovocem, případně čerstvými lístky máty nebo meduňky. Při této verzi jde především o odlehčení organizmu a detoxikaci.
Jednodenní půst
Mezi ovocné diety se také řadí jednodenní půst, při kterém celý den popíjíte pouze ovocné šťávy. Takováto hladovka se doporučuje držet jednou za čtrnáct dní.
Ovocné smoothie podporují regeneraci a očistu těla a dodají mu množství minerálů, enzymů a jsou doporučovány lékaři, dietology i léčiteli. S pomocí moderních odšťavňovačů a celoroční nabídkou ovoce je jejich výroba hračkou.
Přínosy a nevýhody ovocné diety
Pozitivními faktory ovocné diety jsou velký přísun vitamínů a tekutin, velmi rychlý úbytek váhy a u volnějšího typu není určeno množství ovoce, tudíž netrpíte pocitem hladu.
Za nevýhody lze považovat přísun nevyvážené stravy, kdy organismu chybí tuky a bílkoviny, tělo spotřebovává energii pouze ze sacharidů a hrozí ztráta svalové hmoty. Při striktní ovocné dietě vzniká pocit hladu a zcela nevhodná je dieta pro osoby trpící trávicími problémy, onemocněním žaludku, slinivky břišní, žlučníku a dalších orgánů trávicí soustavy.
Ovoce nejen při dietě
Ovocná dieta se řadí mezi krátkodobé diety, kdy jíme pouze určité druhy ovoce, nebo konzumujeme více druhů, případně pijeme pouze ovocné šťávy. Existuje velké množství dietních postupů a rad, jak na to. Protože se jedná o velmi přísnou dietu, nesmí se držet déle než několik dní, v případě ovocného půstu pouze jeden den.
Z dlouhodobého hlediska se doporučuje zařadit do každodenního jídelníčku ovoce. Při hubnutí jím nahradíme dezerty a sladkosti. Tělo tak dostane důležité vitamíny, je podpořena obranyschopnost organismu a kila půjdou rychleji dolů.