Pálení žáhy – příznaky, léky a co zaručeně pomáhá
Pyróza – odborné označení pro pálení žáhy, způsobující dráždění sliznice jícnu žaludečními šťávami. Pálení žáhy je popisováno jako nepříjemné pálení v krku, které vychází ze hrudi. Zpravidla k němu dochází během spánku, nebo po jídle. Někteří lidé mají problém spát v horizontální poloze, díky které se žaludeční šťávy dostávají snadněji dále do jícnu. Spánek se tak stává, pro lidi trpící na pálení žáhy, někdy velmi obtížným. Nejedná se sice o nijak zvlášť závažné onemocnění, nicméně neřešení problému, ostatně jako kteréhokoliv jiného, může vést t k trvalému poškození, v tomto případě sliznice jícnu.
Pálení žáhy příznaky
- Pocit pálení v krku a v hrudi
- Kyselá až pálivá tekutina v hrdle
- Tlačení za hrudní kosti
- Obtížné polykání
- Pocity na zvracení
- Častější říhání
Léčba
Ošetřující lékař na pálení žáhy může předepsat různé druhy léků.
První skupinou jsou léky, které mají za úkol snižovat kyselost žaludku – antacida (Rennie, Ranisan).
Druhou skupinou jsou léky, které snižují přímo produkci žaludečních kyselin – antagonisté H2-receptorů (Ramitidin, Famotidin)
Třetí skupinou jsou léky podporující pohyb trávicí trubice správným směrem – prokinetika.
Když problémy trvají, lékař většinou doporučí kontrastní rentgenové vyšetření žaludku a gastroskopii. Gastroskopie je endoskopická metoda, kdy lékař zavádí ústy sondu, která kontroluje pomocí optiky poškození sliznice.
U závažných případů nebo u neúspěšné farmaceutické léčby se přistupuje k chirurgickému řešení. Jedná se o laparoskopický zákrok, kdy lékař pracuje za pomocí optiky a nástrojů zavedených drobnými řezy v břišní stěně. Kolem břišní části jícnu se vyrobí manžety z přiléhající části žaludku. Ty poté fungují jako ventil, který imituje funkci svěrače.
Domácí léčba
A co na pálení žáhy pomůže z domácích zásob? Proti pálení žáhy pomáhá osvědčená jedlá soda, jablka a nebo mléko, dále nic nepokazíte polohou ve stoje či v sedě.
Hlavní je ale především vhodná úprava jídelníčku, pravidelné stravování, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a dále také omezení kořeněných a sladkých jídel. Vynechání alkoholu a cigaret je samozřejmostí! Další úlevu pro tělo přináší pohyb a s ním spojené snížení tělesné váhy.
Pálení žáhy v těhotenství
V těhotenství je pálení žáhy velmi častý problém, není však nijak zvláště nebezpečné. U těhotných žen je pálení žáhy častější, jelikož miminko začíná tlačí na žaludek. Obecně se doporučuje konzumace jablek, mléka a antacid. Ženám také od potíží pomáhá spaní v polosedě.
Kdy navštívit lékaře?
Lékaře navštivte v případě, že se problémy nelepší ani při dietních opatřeních.
Jednou ze závažných komplikací při pálení na hrudi může být zánět jícnu. Při jeho neléčení může vzniknout i rakovina jícnu.
Prevence
Prevencí je pravidelná strava, omezení sladkých a kořeněných pokrmů, kávy, alkoholu a cigaret.
Hledáte jiné nemoci?
Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení. V tomto případě se vyplatí vědět, co jíst při průjmu. Jedná se o jídla jako kuřecí vývar nebo suché těstoviny. Co dalšího jíst při průjmu? Například suché pečivo nebo piškoty.
Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.
Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích