Pásový opar – příznaky, léčba, přenos i inkubační doba

Pásový opar je nepříjemné a bolestivé infekční virové onemocnění, které se děje díky stejnému průvodci, jako je tomu u planých neštovic. Po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle tzv. spící virus, který se může po určité době znovu aktivovat a způsobit tak právě nepříjemný pásový opar. Onemocněním se nejčastěji nakazí osoby nad 50 let a častěji jsou to ženy. Na rozdíl od neštovic není pásový opar přenosný kapénkově – vzduchem, nákaza se šíří z obsahu puchýřků.
Dobrá zpráva ale je, že pásovému oparu lze předejít včasným očkováním–
Pásový opar příznaky
Začátek pásového oparu může být totožný, jako tomu bývá u klasického oparu na rtu. Zprvu přijde svědění, pálení, píchání, trnutí či bolest, způsobující zánět nervu.
Dále přibližně do 2 dnů se v postiženém místě začínají objevovat červené skvrnky, které dál a dál vystupují, a v jejich středu se dá po čase pozorovat čirá tekutina. Tak vzniká puchýřek a tekutina v něm žloutne a kalí se, puchýřek dále zasychá. Jednotlivé puchýřky přibývají asi týden, uskupují se do větších shluků, které následně poschnou a utvoří se strupy, ty se během dalších 2–3 týdnů odlupují.
Nejčastější místa výskytu: hrudník, bedra, obličej a okolí očí.
Pásový opar se ale může rozvinout prakticky kdekoliv. Obyčejně je výsev puchýřků jednostranný, někdy se ale objevují také v pruzích. Mimo kožních změn mohou pacienti pociťovat celkovou schváceností, malátnost, slabost, zažívacími potíže a teplota či horečky (ty jsou méně časté). Pacienti mohou také trpět na zduřelé místní lymfatické uzliny.
Inkubační doba
Inkubační doba u pásového oparu bývá 7–14 dní. Období nakažlivosti trvá přibližně 1–2 dny před prvními příznaky a maximálně 5 dní po objevení puchýřků.
Prevence pásového oparu
V současné době je možnost očkování proti onemocnění pásovým oparem. Očkování se doporučuje lidem nad 50 let věku, kteří prodělali onemocnění planými neštovicemi nebo osobám s oslabeným imunitním systémem. Očkování se dále doporučuje jako prevence u opakovaných infekcí virem pásového oparu.
Druhy oparů
V praxi rozlišujeme 3 druhy oparů, a sice opary v obličejové oblasti (nejčastěji opar rtu), genitální opar a pásový opar.
Velkou nepříjemností je zejména pásový opar, který vzniká aktivací virů planých neštovic. Mezi příznaky pásového oparu patří výsev velmi bolestivých puchýřků.
Přírodní léčba oparů
Základem je ovoce a zelenina
Pestrý jídelníček plný ovoce a zeleniny je tou nejlepší možnou prevencí vzniku oparů. Velmi důležitý je zejména přísun vitamínu C, což je prospěšný antioxidant. Skvělými pomocníky z oblasti zeleniny jsou zejména cibule a česnek díky svým antiseptickým účinkům.
Hlíva ústřičná
Oblíbená houba hlíva ústřičná je známá svým vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek. Jedná se v podstatě o takový elixír zdraví, který výrazně posiluje imunitní systém. Vzhledem k tomu, že je při onemocnění oparem imunita klíčová, konzumace hlívy se rozhodně vyplatí.
Oleje a olejíčky
Velmi dobrým pro celkové zdraví je olivový olej. Olivový olej totiž obsahuje mnoho vitamínů, jmenovitě vitamín E, vitamín K a vitamín A.
Má antioxidační a detoxikační účinky, čímž vám zaručí rychlé zbavení se nepříjemných puchýřků.
Kromě olivového oleje se hodí také kokosový olej, který herpes viry doslova zahubí a tím napomáhá prevenci a rozšíření pupínků.
Skvělým bojovníkem s opary je rovněž tea tree olejíček, který je známý svými opravdu silnými antiseptickými účinky, čímž umožňuje rychlé hojení.
Zelený čaj
V neposlední řadě je třeba zmínit zelený čaj, který potlačí infekci, sníží bolestivost a urychluje hojení. Zelený čaj můžete pít (obsahuje mnoho antioxidantů) nebo využít vlažné vylouhované čajové pytlíky.
Přírodních přípravků, které vás zbaví projevů oparu je tedy opravdu mnoho. Kromě výše uvedených jde například hojivou šťávu z listů aloe vera, med, zázvor, meduňku a další. Základem úspěchu je ale zdravá životospráva, dostatek odpočinku a minimum stresu.
Pomoci mohou i ledové obklady a pozor je nutné dát především na zanesení infekce do puchýřků.
Pásový opar v těhotenství
Infekce obnáší rizika, závisí ale také na etapě těhotenství.
- Před 30. týdnem těhotenství může sice dojít k poškození plodu, je to ale opravdu velmi vzácné. U matky je ale možné, že se projeví v těhotenství pásový opar – který se následně léčí protivirovými léky a léky zmírňujícímu bolest.
- Jestliže žena dostane plané neštovice 5–20 dní před porodem, je riziko, že bude mít i novorozenec plané neštovice, ačkoliv jej již matčiny vytvořené protilátky mohou chránit.
- A pokud má žena plané neštovice v době porodu, je nutné miminko rychle vyšetřit a začít léčit, jelikož by pro něj onemocnění mohlo být smrtelné.
Jakékoliv podezření na infekci se doporučuje těhotným ženám urychleně řešit s odborným lékařem!
Kdy navštívit lékaře?
Mírné formy pásového oparu většinou zmizí samy. Jestliže se ale pásový opar pacientovi objeví na obličeji, provází jej velká bolest a nebo pokud se objeví u pacienta s oslabenou imunitou, je vždy dobré navštívit odborníka.
Hledáte jiné nemoci?
Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.
Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení
Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.