Obezita

Obezita

​Obezita je chronické onemocnění, projevující se nadměrným hromaděním tuku v těle. Hlavním ukazatelem je index BMI, kdy hodnota 30 a více značí obezitu. Dalším ukazatelem jsou tělesné proporce.

Obezita je jedním z rizikových faktorů pro vznik mnoha chronických onemocnění, např. cukrovky, kardiovaskulární onemocnění a rakoviny. Léčba obezity může být invazivní (operativní) nebo neinvazivní (dietní změny a cvičení).

Nejúčinnější je kombinace obou způsobů, při obou metodách je doporučován odborný dohled lékaře, dnes často realizovaný prostřednictvím informačních a telekomunikačních technologií – přes internet a chytré telefony. Případným řešením obezity může být bariatrická operace, která se doporučuje zejména lidem s BMI kolem 40. Nicméně stejně tak je vhodná bariatrická operace pro lidi trpící nadváhou s nižším BMI, avšak se zdravotními problémy.

Protože hodně obézních lidí trpí cukrovkou, často je jim předepisována speciální redukční dieta při cukrovce. Rozdíl mezi klasickou redukční dietou a redukční dietou při cukrovce není příliš velký, u diabetiků je však třeba pečlivěji hlídat příjem sacharidů.

Samostatným lékařským oborem, který se věnuje obezitě, je obezitologie. Obezitologické vyšetření obnáší vyšetření internistou, který na jeho základě vyhodnotí, zda jde o nadváhu, nebo obezitu, sestaví individuální jídelníček a doporučí přiměřenou pohybovou aktivitu s ohledem na další možná onemocnění.

Obezitolog pacienta provází po celou dobu redukčního programu a léčby.

V posledních letech je velkým problémem dětská obezita, v uplynulých 30 letech se počet obézních dětí zdvojnásobil, počet obézních adolescentů se zvýšil až na trojnásobek.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.