Potravinové doplňky
Potravinové doplňky jsou nutriční faktory (vitamíny, minerály, aminokyseliny, specifické mastné kyseliny a další látky) s významným biologickým účinkem. Jsou přidávány do potravin za účelem obohacení a zvýšení jejich výživové hodnoty.
Rozdíl mezi „čerstvým“ vitamínem a potravinovým doplňkem je ohromující. Z vitaminů mají smysl jen ty, které jsou získány jako koncentráty z ovoce a zeleniny. Naopak synteticky vyrobené vitaminy a sloučeniny s minerálními látkami působí buď zcela nulově, nebo v některých případech až negativně. Zdravá strava je v tomto případě nenahraditelná.
Použití
Potravinové doplňky se typicky používají v doplňcích stravy a jiných funkčních potravinách. Přidávají se také často do nápojů, cukrovinek, mléčných výrobků a jiných potravin.
Rozdíl mezi potravinovými doplňky a léky
Potravinové doplňky zpravidla připomínají léčivé přípravky, rozdíl je však hmatatelný. Tyto produkty nesmějí na obale slibovat žádné léčivé účinky. Odpůrci potravinových doplňků argumentují dokonce tím, že jejich přínos nebyl dosud spolehlivě prokázán. V té souvislosti dále pak upozorňují na klamavou reklamu, která lidi doslova ohlupuje.
Potravinové doplňky mohou obsahovat a často obsahují látky ve farmakologické čistotě tak jako léky. Zásadně se však liší v ceně. Léky smějí převážet přes hranice jen distributoři léků, proto je jejich cena vždy vyšší. Naopak potravní doplňky můžete dostat na velkých trzích, kde je nakupují desetitisíce zákazníků. Potravinové doplňky neprocházejí tak složitým testováním jako léky, a proto se v nich mohou objevit i zdraví ohrožující složky, například plísně nebo alergeny.