Raw
Raw potraviny se jí pouze syrové, či ohřáté, usušené, naklíčené, čerstvě pomleté, rozmixované, odšťavněné, nastrouhané nebo nakrájené. Potraviny nesoucí označení raw food by neměly projít teplotou vyšší, než je zhruba 42 až 45 °C. Jestliže budete chtít potraviny uchovávat delší dobu, můžete zamrazit je nebo usušit.
Raw food jsi dnes našlo vydobylo značný obdiv, ze strany spotřebitelů. A to nejen z řad vegetariánů, veganů a jinak specificky stravovaných jedinců. Není se čemu divit, jelikož Raw potraviny nezatěžují tělo chemickými přídavnými látkami, „éčky“, barvivy, konzervanty, umělými sladidly, rafinovaným bílým cukrem a tak dále.
Jídelníček raw strávníků obsahuje především: ovoce, zelenina, saláty, semínka a doplňkově ořechy, sušené plody.
Výhody raw stravování
Takový způsob stravování má na svědomí zlepšení stavu pleti a vlasů, zlepšení trávení, zvýšení obranyschopnosti organismu a celkové vitality i prevenci vzniku některých chorob. Podle vědeckých studií ženy konzumující výrazný podíl syrové stravy trpí nižším rizikem vzniku rakoviny prsu než ostatní.
Raw potraviny zvyšují odolnost organismu vůči infekčním chorobám lépe než očkování.
Když se řekne syrová strava, mnoho lidí to odradí a ihned si představí něco studeného a nedobrého. Samozřejmě představa, že bychom měli jíst jen neupravenou syrovou zeleninu či ovoce není lákavá pro každého.
Nicméně i raw jídelníček může být velmi pestrý a chuťově bohatý. Existují raw recepty na celou škálu lákavých jídel a alternativ klasických receptů, na které jsme zvyklí. A nejde nezmínit vynikající a nutričně bohaté raw dezerty, které jsou ve většině případů v rozumné míře, navíc ještě zdravé!