Vitamín B

Na úvod je potřeba říct, že vitamín B vlastně neexistuje. Jedná se o celou skupinu vitamínů, často označovaných také jako B-komplex. Jsou ve vodě rozpustné a především nezbytné pro správné fungování metabolismu.
Rozdělení – vitamín B:
- B1 – thiamin: Zpevňuje nervstvo a svalstvo. Je důležitý pro metabolismus cukrů, udržuje potřebnou hladinu kyslíku v krvi.
- B2 – riboflavin: Růstový vitamín. Nedostatek ale i nadbytek způsobuje otoky na rtech, jazyku, záněty očních spojivek. Důležitou roli hraje při nitrobuněčné dýchání.
- B3 – niacin: Je nezbytně potřebný při tvorbě energie v buňkách. Je důležitý při srdeční, nervové a svalové činnosti, při udržování zdravé kůže a dobrého fungování trávicího traktu.
- B4 – adenin
- B5 – kyselina pantotenová: Konjugát kyseliny pantotenové je růstovým faktorem pro některé mikroorganismy. Vyskytuje se v každé živé hmotě, nejbohatší zdrojem jsou vnitřnosti, droždí, žloutek, čerstvá zelenina.
- B6 – pyridoxin: Udržuje činnost ústředního svalstva, má zklidňující účinky, podporuje tvorbu krvinek a ukládání tuků.
- B7 – biotin
- B9 – kyselina listová: V malé míře je syntetizovaná střevními bakteriemi. Synergicky s kyselinou listovou působí vitamin B12.
- B10 – kyselina para-aminobenzenová
- B11 – cholin
- B12 – kobalamin: Je součástí enzymů, podporuje tvorbu krve a je nezbytný pro tvorbu DNA. Vzácně se nachází i v rostlinném materiálu.
Hlavním zdrojem vitamínu skupiny B jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny (také jáhly), luštěniny, a ořechy. Jedná se o základní potraviny, které není složité zahrnout do svých fit receptů. Když vitamín B tělo nepřijímá v dostatečném množství, mohou se dostavit ekzémy, pasový opar, únavu, poruchy spánku, deprese a migrény. Nízký příjem se také podílí na vypadávání vlasů, popraskané vysušené pokožce či nechutenství.
Předávkování je možné v případě vyššího příjmu doplňků stravy či tabletek. B komplex lze tělu dodávat přirozenou cestou ve formě zdravého jídelníčku na hubnutí, vyhněte se chemicky upraveným produktům.