Popáleniny – co dělat při opaření nebo popálení

V letních měsících hrozí zvýšené nebezpečí popálení a to nejen od sluníčka, ale i grilu nebo třeba od táboráku. Vhodné ošetření popálenin může velmi napomoct jejich rychlému hojení, a tak je důležité znát zásady rychlé první pomoci při popáleninách. Jestliže budete připraveni správně zasáhnout, léčba popálenin bude snazší a rychlejší.

Stupně popálení

Popáleniny prvního stupně: charakteristické je zarudnutí. Přítomná je bolest a otok, hojí se ale většinou do 14 dnů bez následků.

Popáleniny druhého stupně: dochází ke vzniku puchýřů. Při správné péči se hojí bez jizev během několika týdnů. Tyto popáleniny se označují jako nejbolestivější.

Popáleniny třetího stupně: nejsou příliš bolestivé, i když je kůže těžce poškozena a to proto, že s kůží jsou poškozena také nervová zakončení. Kůže je šedá nebo hnědočerná až zuhelnatělá. Hojení trvá měsíce, bývá navíc potřeba transplantace a vznikají jizvy.

První pomoc při popáleninách

  • eliminujte zdroj tepla (vyproštění raněného, uhašení hořících oděvů, svlečené horkých oděvů apod.)
  • popáleniny chlaďte

Malé popáleniny, jako třeba na dlani, na noze a podobně, lze efektivně ochladit pod proudem vody. Nedoporučuje se používat žádné masti ani zásypy a puchýře  se nepropichují! V případě, že je zasažena větší část těla (břicho nebo záda, je vhodnější použít chladný obklad.

Ponořit celého pacienta do vody při rozsáhlejších popáleninách se nedoporučuje, jelikož může dojít i k podchlazení organismu.

Efektivní chlazení by mělo začít co nejdříve od úrazu a trvat 15 až 20 minut. Jestliže ale chlazení pacientovi přináší úlevu, můžete chladit i déle.

Chlazení poraněných částí

Chladit, chladit a chladit! V případě, že je chlazení prováděno správným způsobem, budete tak schopni výrazně snížit rozsah a hloubku popálení nebo opaření. Používáme výhradně studenou vodu, nepoužívejte led či sníh, tak by naopak došlo k ještě většímu poškození! V případě oděvu přiškvařenému ke kůži, jej nikdy nestrhávejte a chlaďte přes něj. U lokálních popálenin/opařenin (do několika cm2), můžeme chladit poraněnou část opakovaně, v případě, že to přináší pacientovi úlevu.

V případě rozsáhlých popálenin nebo opařenin hrozí riziko podchlazení a to  zejména u dětí, chlaďte proto vždy maximálně na 5 % povrchu těla, a pouze nejcitlivější části – obličej, krk, ruce a genitálie. Jedná-li o popálení či opaření hrudníku, břicha nebo zad, proveďte jednorázové ochlazení (několik vteřin), nejlépe pod sprchou, a poté popáleného zabalte do čistého a suchého prostěradla.

V případe, že je to možné, sundejte pacientovi všechny prsteny, přívěsky, hodinky apod. Popálená plocha rychle natéká a předměty jdou následně velmi obtížně sundat. Mimo to v sobě zadržují teplo a dál tak destruktivně působí na pokožku.

Je dobré chladit postiženého místo studenou vodou?

Je dobré chladit vždy. Pouze v případě rozsáhlých popálenin je třeba předcházet podchlazení, chladit se proto doporučuje maximálně 5 % povrchu těla (obličej, krk, ruce, genitálie).

Máme odstranit textilie z poškozené kůže?

Ano, ale pouze v případě, že nejsou přiškvařené. V takovém případě chladíme ránu přes textil!

Zakrýt ránu sterilním obvazem, nebo nechat volně dýchat?

Při drobných popáleninách po ochlazení použijte betadinový roztok k dezinfekci okolí rány (výhoda: v ráně nepálí), aplikujte vhodnou mast či krém (s obsahem panthenolu či aloe vera, které pomáhají pokožku hojit) a zakryjte sterilním obvazem.

V případě rozsáhlých popálenin je vhodné po ochlazení zabalit pacienta do čistého, suchého a  čistého prostěradla.

Jak se zbavit puchýřů?

Puchýře nikdy nepropichujte! Puchýře brání vstupu infekce do rány. V případě větších puchýřů je třeba vyhledat odbornou péči a nechat je sterilně rozříznout.

A co na ránu v žádném případě nepatří?

V případě závažnějších popálenin na postižené místo neaplikujte NIC kromě studené vody.

MojeZdraví.cz

Jestliže je popálená plocha větší než několik cm2 a/nebo se jedná o závažnější stupeň popálení (velké puchýře, v centru popáleniny bílá, necitlivá oblast), případně je popálenina na citlivých místech (hlava, krk, genitálie), vždy neprodleně vyhledejte odbornou péči!

Léčba

Jak bude léčba probíhat rozhoduje lékař na základě několika parametrů. Léčba může být buď to konzervativní, resp. bez chirurgického zásahu, pouze s použitím speciálních krytů a obvazů, kdy se docílí spontánního zhojení popálení plochy.

Při hlubokých popáleninách je však nutná léčba chirurgická, při které se snese mrtvá kůže (nekrektomie) a přiloží se štěp kůže z jiného místa na těle (autotransplantace).

Hluboké a závažné popáleniny zanechávají následky v podobě jizev a také následných psychických traumat. Léčba je poté dlouhodobá a zahrnuje rehabilitaci jak léčebnou, tak psychosociální.

Prevence

Velmi důležitá je prevence a to hlavně, pokud máte malé děti! Na stůl s ubrusem nepatří horké nápoje či polévky, pokud se dítě pohybuje kolem a může se chytit ubrusu. Pokuste se vařit vždy raději na zadních plotýnkách. Když vaříte  a nebo pečete, mějte dítě na očích.

Co pomáhá na popáleniny

Pokud chcete vědět, co na popáleniny zabere, inspirujte se naším výběrem produktů, které pomáhají na různé problémy v oblasti popálenin. Tyto produkty jsou vhodné k domácímu léčení mírných popálenin. Léčba popálenin vyššího stupně je vždy náročnější a je třeba svěřit ji do rukou lékařů

  • HemaGel – k hojení povrchových ran je perfektní. Zajišťuje v ráně i jejím okolí nejvhodnější pH a vlhkost pro hojení. Kromě toho působí jako bariéra proti jakékoli infekci.
  • Krytí Mepilex Lite tenké silikonové náplasti – zajišťují měkké silikonové krytí v případě popálenin I. a II. stupně. Jedná se o první pomoc ve formě vlhkého hojení, a to při popáleninách způsobených termickým kontaktem (například od horkého grilu).
  • Panthenol Spray – ideálním řešením spálení od sluníčka. Podporuje hojení kůže i sliznic, léčí záněty vyvolené slunečním zářením. Regeneruje také kůži po opaření či odření.
  • Epaderm Cream – používá se k hydrataci suché kůže a k podpoře její regenerace. Je vhodný pro všechny věkové kategorie, i pro děti.
  • CICATRIDINA – sprej určený k podpoře hojení povrchových i hlubokých ran, jako jsou popáleniny, ale i tržné rány či oděrky a podobně.
  • Stratamed gel – Působí jako prevence i léčba jizev. Doporučuje se použít k pozdějšímu ošetření rány.

Lékárna.cz

Kdy navštívit lékaře?

Rozsah poškození pokožky nemusí nic vypovídat o rozsahu vnitřních zranění. Stav popálenin se může navíc dále zhoršovat.

Ošetření popálenin je lepší svěřit do rukou odborníků v následujících případech:

  • popálenina je hluboká, horní část kůže je stržená, jsou vidět rozsáhlé puchýře
  • popálená pokožka je hladká, lesklá, a jasně červená
  • střed popáleného místa je bílý
  • popálené místo nebolí nebo bolí málo vzhledem k rozsahu popálení

S popáleninami druhého a třetího stupně určitě neprodleně navštivte lékaře. V každém případě popáleniny nikdy nepodceňujte. Jedná se o závažný problém, který při nevhodné léčbě může končit trvalými následky.

Hledáte jiné nemoci?

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Deprese – koho se týka, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.